Конспект уроку Андрій Малишко. „Пісня про рушник”.

Про матеріал

Тема. Андрій Малишко. „Пісня про рушник". Відомий український поет і його

пісні, що стали народними

Мета: ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом українського поета А. Ма¬-

лишка, охарактери¬зувати його пісенну творчість; проаналізувати твір поета «Пісня про рушник; розвивати вміння виразно і вдумливо читати поезії, визначати і коментувати основні її мотиви, аргументовано висловлювати власні думки; виховувати почуття любові, пошани до рідної матінки, традицій свого народу.

Формувати групи компетентностей:

- Компетентність спілкування державною мовою для усного та писемного

висловлювання й тлумачення понять; правильної вимови й написання слів;

-Інформаційну компетентність шляхом роботи з підручником та різними

джерелами інформації;

-Компетентність спілкування іноземними мовами шляхом виявлення в текстах

запозичення з інших мов;

-Загальнокультурну компетентність для дотримання норм української

літературної мови та мовленнєвого етикету.

Обладнання: підручники, зошити, роздатковий та ілюстративний матеріал,

відеоматеріали, мультимедійна презентація.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Перегляд файлу

 

Дата __________      Номер  уроку _______              Українська література  7  клас

 

Тема. Андрій Малишко. „Пісня про рушник”. Відомий український поет і його

пісні, що стали народними

Мета: ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом українського поета А. Ма­-

лишка,  охарактери­зувати його пісенну творчість; проаналізувати твір поета «Пісня про рушник; розвивати вміння виразно і вдумливо читати поезії, визначати і коментувати основні її мотиви, аргументовано висловлювати власні думки; виховувати почуття любові, пошани до рідної матінки, традицій свого народу.

Формувати групи компетентностей:

- Компетентність спілкування державною мовою для усного та писемного

висловлювання й тлумачення понять; правильної вимови й написання слів;

-Інформаційну компетентність шляхом роботи з підручником та різними

джерелами інформації;

-Компетентність спілкування іноземними мовами шляхом виявлення в текстах

запозичення з інших мов;

-Загальнокультурну компетентність для дотримання норм української

літературної мови та мовленнєвого етикету.

Обладнання: підручники, зошити, роздатковий та ілюстративний матеріал,

відеоматеріали, мультимедійна презентація.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Психолого-емоційне налаштування.

https://www.youtube.com/watch?v=ZeOM2Ttmux0

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

Літературний диктант

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

На сьогоднішньому уроці ми з вами будемо вишивати все, про  що дізнаємося.

Вчитель вивішує ватман. По центру вивішується «Сьогодні ми дізналися»

Робота з ментальною картою протягом уроку

Оголошення теми та мети уроку

Вступне слово вчителя української літератури.

Сьогодні на уроці ми говоритимемо про відомого українського поета, поета-лірика, поета-пісняра, визначний талант якого вирізняється глибокою поетичною самобутністю, власним баченням світу. Це Андрій Самійлович  Малишко – натхненний співець свого народу.

Синя лінія. Це синя нитка  – назва твору та автор, над яким будемо працювати на уроці

 

ІV.  Опрацювання навчального матеріалу

Жовта нитка (вчителька малює на ватмані жовту лінію). Ця нитка розкаже нам про життя і діяльність Андрія Малишка.

Відеофільм про життя і творчість А. С. Малишка.

https://www.youtube.com/watch?v=QMqMGXtkRBE

https://www.youtube.com/watch?v=MHZwqZue5DQ

Після перегляду діти записують важливі факти, дати та імена з біографії Андрія Малишка

Проблемне питання: у чому полягає ліризм поезій А. Малишка?

Презентація  «Мелодійність поезій А. Малишка»

Помаранчева лінія. Це нитка музики та пісень.

Слово вчителя музичного мистецтва.                                                            

Мова є мелодійною, бо музику можна почути скрізь. Відомий український поет Андрій Малишко вирізнявся талантом перетворювати вірші на мелодію.   Його поезії мелодійні, ритмічні. Їхні рядочки ллються приємною мелодією.

Рубрика «Пригадай!» (Проводять учителі музичного мистецтва й української літератури)

Композитор   автор музичних творів, людина, яка створює музику.

Мелодія – найважливіший елемент пісенності.  Модуляція висоти тону при вимові фрази, яка здійснюється різним ступенем натягання голосових              зв'язок.

Пісня – найдавніший і найпопулярніший музичний жанр, у якому поєднується музика і поезія.

 Декламатор –  той,  хто декламує  напам’ять прозові чи віршовані твори,                          дотримуючись вимог виразного читання.

Поезія   невеликий художній твір у віршах.

Ритм –   рівномірне чергування наголошених і ненаголошених, довгих і                коротких складів у реченні у віршовій строфі . Ритм є одним з елементів інтонації.

Рима     співзвучність закінчень слів у віршованих рядках.      

Строфа   поєднані віршові рядки, зв’язані між собою римами та інтонацією, що повторюються.

Зелена лінія. Це нитка поезії та творчості.

Робота з текстом поезії «Пісня про рушник»

Прослуховування поезії у виконанні …

(Завдання: закрийте очі і слухайте, намагаючись «побачити», «почути» зображене у творі).

Виразне читання твору учнями.

Бесіда:

1) Які картини постали у вашій уяві, коли слухали і читали поезію?

2) Який настрій переважає у вірші?

3) Хто постає ліричним героєм?

4) Охарактеризуйте образ матері.

5) Продовжіть думку: рушник – це символ…

Робота в парах.

1) Визначте тему поезії.

2) Яка основна думка твору?

Червона лінія. Це нитка дослідження.

Пошукова робота.

Випишіть із тексту спочатку метафори, потім – порівняння й епітети. Який  із засобів надає твору більшої образності?

Рубрика «Цікаво знати».

 «Пісня про рушник» отримала найвищий статус – стала народною.

 Вона – ніби візитна картка України. Цей твір – перлина української літератури. Він набув такої популярності, що  його було перекладено тридцятьма п’ятьма мовами світу.

Платон Майборода ( 01.12. 1918 - 08.07.1989) – композитор «Пісні про рушник»,    народний       артист  УРСР,   Лауреат  Державної   премії   імені

Т. Шевченка, народний артист СРСР.

Прослуховування «Пісні про рушник».

https://www.youtube.com/watch?v=idWG-8ckcTQ

Фіолетова лінія. Це нитка творчості та креативу.

Творче завдання  «Сходинки пізнання». (Проводить учитель музичного мистецтва). Проаналізувати музичний твір за планом:

1) Розкажи про свої враження від прослуханого твору.

2) До якого жанру належить цей твір? У чому його особливість?

3) Які інструменти виконують основну мелодію?

4)  Визнач характер мелодії твору, скориставшись карткою «Характеристика   

   музики».

  Характеристика музики:  лірична, чарівна, ніжна, душевна, енергійна, радісна, таємнича, жалібна, приємна, сумна, журлива, скорботна, тривожна, сувора.

5) Чи вдалося композитору передати світ поезії?    

 

V. Узагальнення  уроку, закріплення вивченого матеріалу.

Рубрика «Продовжити поетичні рядки»

*  Рідна мати моя, … (ти ночей не доспала)

*  І рушник вишиваний … (на щастя дала)

*  І в дорогу далеку ти мене … (на зорі проводжала)

*  Хай на ньому цвіте … (росяниста доріжка)

*  І твоя незрадлива материнська… (ласкава усмішка)

Вправа «Інформаційне гроно» .

 

VІ.  Підсумок уроку.    

Слово вчителя української літератури.

Майже шістдесят років звучить «Пісня про рушник» Андрія Малишка (1959) в Україні й за її межами. Це синівська подяка матері, яка проводжає свою дитину з рідної домівки «в дорогу далеку» і дарує на щастя вишитий рушник.  На створення пісні автора надихнув образ неньки Ївги Остапівни. Нехай цей твір радує всіх ще багато років, спонукає до роздумів,  викликає повагу й любов до рідних.

Слово вчителя музичного мистецтва.

Література і музика – мистецтва, які відкривають людині очі на світ, на його чудесне існування – у цьому їх моральне завдання, у цьому – твердження принципів добра і краси. 

Ми пропустили поетичне слово Андрія Малишка через свою душу. У ньому поєдналися музика і поезія.

Блакитна лінія – ваші враження про твір, над яким працювали

Підсумувати отримані знання за всією ментальною картою

 

VІІ. Домашнє завдання:

  •   українська література: с. 279-280, підготувати розповідь на тему «Пісні Андрія  Малишка, що стали народними»;
  •   музичне мистецтво:  скласти музичний ребус до вивченого твору.   

 

Список використаних джерел

https://naurok.com.ua/urok-andriy-malishko-vidomiy-ukra-nskiy-poet-i-yogo-pisni-scho-stali-narodnimi-pisnya-pro-rushnik-29048.html

 

1

 

doc
Додано
26 березня 2019
Переглядів
11265
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку