План-конспект уроку з англійської мови у 10 класі
За підручником Карпюк. О
Тема уроку: English as an International Language
Цілі уроку:
Практична: повторити попередньо вивчений матеріал; актуалізувати знання учнів про англійську мову загалом; розвивати ерудицію.
Обладнання уроку: підручник, роздатковий матеріал.
Схематичний план уроку
Організація класу – 2 хв
Мовленнєва зарядка – 7 хв
Опрацювання нового матеріалу – 15 хв
Релаксація – 10 хв
Закріплення пройденого матеріалу– 8 хв
Підведення підсумків уроку – 3 хв
Хід уроку
Етап.Прийом |
Зміст етапу |
|
Прийом: Вітання, бесіда з класом Мета: активізувати увагу, підготувати учнів до роботи |
Good morning! It’s nice to see you! Hope you are all well. … Is everybody ready to start our lesson? Today we are going to revise everything you know about English language and discuss the importance of its learning |
|
Прийом: граматична гра «What would you do if..?» Мета: тренувати вживання граматичної структури, підготувати учнів до спілкування англійською мовою |
Today we are going to start our lesson with a discussion of your summer holidays. To do it we will play game which is called; “Find someone who” The rules are the following: each of you will get a card with a task to: Find someone who … - went fishing - travelled on a boat - went somewhere amazing - went to a party - learned or played a new sport - met someone really interesting - ate some new food - went to the beach You are to go around the class and complete your mission with the help of different kinds of questions.
|
|
Прийом: виконання вправ, читання тексту,робота в групах, зі словником, бесіда за запитаннями вчителя Мета: ознайомити учнів з новою лексикою, наголосити на важливості вивчення іноземної мови. |
Open your books on p. 10 ex. 5 Your task is to work in a group and discuss why it is essential to learn English. Now share your answer with the class Now turn to ex. 6. p. 10 It’s high time to read the text ex. 7 p. 10-11 Let’s read and translate it one by one. Read the text again and look up the word in bold in your English-English Dictionaries. |
|
Прийом: обмін думками в групах Мета: дати учням можливість відпочити від монотонної роботи та тренувати активну лексику |
Now you will work in group of three or four. Speak about the activities you like and dislike doing while learning English. Use expressions like: interesting, boring, it takes up too much of your time, easy, difficult, too complicated. |
|
Прийом: читання нотаток, обговорення в парах Мета: закріпити пройдений лексичний матеріал
|
So we have discussed the importance of learning English and let’s read the notes and find out and talk about the effective methods of learning a foreign language. |
|
Прийом: повідомлення домашнього завдання Мета: дати учням інструкції щодо наступного уроку
|
Thank you for your participation, now let’s write down your homework. Make a quiz ex. 10 a) p. 14 See you next time. You may be free. |
|