Тема. Числівник як частина мови
Мета: ознайомити учнів з особливостями числівника як частини мови; навчати відрізняти числівник від інших частин мови, знаходити числівники в тексті, вводити в речення, визначати рід, число, відмінок та синтаксичну роль числівників; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати інтерес до вивчення мови
Гра-подорож до Країни Числяндії
Хід уроку
І. Засвоєння нового матеріалу
1. Слово учителя:
- Поспішаючи на урок, я зустріла листоношу, який передав для вас листа. Прочитаємо? О, та це запрошення.
2.Учень читає запрошення:
Шановні учні шостого класу!
Запрошую вас відвідати моє Королівство Числяндію. Чекаю вас тринадцятого дня третього місяця дві тисячі сьомого року о дев’ятій п'ятнадцять у прийомному покої мого палацу.
Король Числівник І
3. Учитель. Що ж, не поїхати ви просто не можете, це було б нечемно. Але куди? Як? Хто такий Числівник? Щоб з’ясувати ці питання, звернемось за допомогою до графа Параграфа сорок дев’ятого.
4. Робота з підручником (визначення, основні ознаки числівників)
5.Учитель. Скажіть, може, ви знаєте когось із підданих Короля Числівника? (учні наводять приклади числівників)
Гадаю, тепер можна поїхати до Числяндії. А оскільки ми не знаємо, яка туди дорога, помандруємо на всюдиході. Згода?
Отже, конструюємо всюдихід (вибірковий диктант).
Для цього виписуємо з поданих слів лише числівники
Четвертак, мільйонер, мільйон, двоповерховий, двічі, двадцять п’ятий, шістка, шість, п’ятизначний, вп’яте, п’ять, двісті, дев’ятка, дев’ятий, секстильйон, двоїтися. дванадцять
Ключ: із третіх від початку літер складаємо назву всюдихода – «Ластівка»
6. Рушаємо вперед. Ось ми опинилися на горі «Загадковій» (пояснювальний диктант)
Записати загадки та відгадки. Назвати числівники. Визначити їх рід, число та відмінок.
Плету хлівець на четверо овець,
А на п’яту вівцю окремо плету. (Рукавичка)
Два тікає, два доганяє,
Перші не втечуть, другі не доженуть. (Колеса у возі)
Є деревце – не полінце,
Шість дірочок має, весело співає. (Сопілка)
Одна коняка тягне дванадцять бричок. (Рік і місяці)
Двоє братів через дорогу живуть,
одне до одного в гості не ходять. (Очі)
7. Неждано-негадано ми опинились у болоті під назвою «Прислів’я» (Робота в групах). Щоб із нього вибратись, треба в прислів’ях замінити числа словами, визначити синтаксичну роль числівників, пояснити їх правопис.
Завдання для груп:
І група
(1) волом хліба не доробишся.
Багато я маю, аж (3) клуні хліба:
в (1) вітер, в (2) мак, а (3) стоїть так.
Пани: на (3) (1) штани, котрий раніше встав, той ся і вбрав.
ІІ група
(1) рукою в долоні не заплещеш.
(2) господині в хаті не дадуть ради кошеняті.
За (1) вченого (2) невчених дають, і то не беруть.
ІІІ група
Чоловік має (2) вуха, щоб багато слухав, а (1) язик, щоб менше говорив
Краще з розумним (2) рази загубити, ніж з дурним (1) раз знайти.
(7) ятерів – ні (1) риби.
8. Нам пощастило: потрапили на Ярмарок (Робота в групах), де можемо купити все, що душа забажає.
Завдання для груп:
І. Скласти й записати діалог про те, як ви торгуєтесь на ярмарку. Використовувати числівники.
ІІ. Скласти й записати перелік речей, які хотіли б купити, вказуючи їх кількість та ціну.
ІІІ. Скласти 5 речень, вказуючи, скільки та яких речей ви накупили на ярмарку.
- Ось ми й під’їхали до королівства Числяндія.
ІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Придворний граф Параграф 49 передає вам вітання від короля Числівника, його візитну картку а також карту Числяндії. Ознайомтесь із ними, розкажіть, якими ви уявляєте мешканців Числяндії. (Вправа «Мікрофон»)
Візитна картка
Числівник – це частина мови,
Що кількість предметів називає,
Їх порядок при лічбі означає,
На питання Скільки? Котрий?
Завжди відповідає.
ІІІ. Оцінки
Ви можете оселитись у кімнатах розкішного готелю ( номери – оцінки 4-12)
ІV. Домашнє завдання
Граф Параграф 49 лишається вашим радником.
Він дає вам інструкції щодо підготовки до подорожі по країні Числяндія.
Вправи 445, 448, 449 (на вибір учнів)
А ще передає вам відомості про життя мешканців Числяндії в минулому:
V.Цікаве про числівник
Числа давніх слов’ян
25-30 тисяч років тому рахували з допомогою каменів, черепашок, палиць, вузликів, зарубок на деревах.
Люди носили з собою пристрій під назвою «нос», де зарубки мали числову інформацію. Звідси вислів зарубати на носі.
Іноді ми кажемо: «Дай 5». Це натяк на те, що раніше рахували з допомогою предметів. Числівник 40 означав раніше мішок, зв’язку із 40 соболиних шкурок.
Як рахують народи світу
Жителі одного з Мікронезійських островів рахують так:
1 – маленький палець правої руки;
2 – безіменний палець правої руки;
3 – середній палець правої руки;
4 - вказівний палець правої руки;
5 – великий палець правої руки;
6 – кисть правої руки;
7 – лікоть правої руки;
8 – праве плече;
9 – праве вухо;
10 – праве око;
11 – ліве око;
12 – ніс;
13 – рот;
14 – ліве вухо;
15 – ліве плече…
Як рахують народи світу
Австралійські аборигени використовують такий спосіб для називання чисел:
1 – мал.; 2 – булан; 3 – гуліба; 4 – булан-булан; 5 – булан-гуліба; 6 гуліба-гуліба…
Числа давніх слов’ян
Наші пращури-слов’яни користувалися для передачі цифр буквами. Над буквами ставили спеціальний знак титло.
А – 1, В – 3, Р – 100. Ц – 900.
Для позначення більших чисел з’явилося слово «тисяча».
У ХVІІ ст.. користувалися словами:
10000 – тьма
100000 – легіон
І млн. – леондр
10 млрд. – ворон.
Ворона вважали вічним птахом, тому цим словом позначали таке велике число.
100 млн. - колода (гріб) тобто нескінченна вічність.
Числа-гіганти
1000 000 000 000 000- квадрильйон;
1000 000 000 000 000 000 – квінтильйон;
1000 000 000 000 000 000 000 000 – секстільйон;
1000 000 000 000 000 000 000 000 000 – октільйон.
Американський математик Кастнер придумав «найбільше число», назвав його гугол – 10 у 100 степені.
Якщо підрахувати об’єм Землі, то вийде приблизно
1000 000 000 000 000 000 000 000 000 000.
Але кількість чисел нескінченна, тому, можливо, придумають слово – назву для ще більшого числа.