Ступені порівняння якісних прикметників. Їх правопис

Про матеріал
Розробка уроку з елементами інтерактивних технологій з використанням ІКТ, спрямована на формування вмінь розпізнавати ступені порівняння прикметників, правильно вживати їх у мовленні, удосконалювати культуру усного й писемного мовлення
Перегляд файлу

Тема.  Ступені порівняння якісних прикметників. Їх правопис

Мета:

  • дати поняття про ступені порівняння якісних прикметників, їх творення; формувати вміння розпізнавати ступені порівняння прикметників, правильно вживати їх у мовленні, вдосконалювати культуру усного й писемного мовлення.  
  •  розвивати вміння конструювати, досліджувати, узагальнювати й синтезувати, сприяти формуванню в учнів навичок мислення високого рівня;
  • Виховувати патріотичне ставлення до держави, шанобливе ставлення до традицій та символів держави; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти особистісному розвиткові шестикласників.

 

Цілі уроку:
Учні мають знати: ступені порівняння якісних прикметників;
способи творення форм вищого та найвищого ступенів порівняння.
Учні мають вміти:

  • визначати у тексті прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння;
  • утворювати форми вищого і найвищого ступенів порівняння якісних прикметників;
  • правильно вживати прикметники вищого і найвищого ступенів порівняння у мовленні;
  • виокремлювати й запам’ятовувати основну інформацію у прослуханому чи прочитаному тексті, аналізувати його мовні і структурні особливості;

 

Тип уроку. Урок формування мовних  і мовленнєвих умінь та навичок.


Обладнання: роздатковий матеріал, презентація, створена учителем,

підручник О.В. Заболотний, В.В. Заболотна  «Українська  мова. 6 клас».

 

 

ХІД УРОКУ

І Організаційний момент

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

2.1. Бесіда

 

 

 

 

 

  • Які ще символи України ви знаєте?

 

2.2  «Мозковий штурм»

  • Що ви знаєте про ці символи?
  • Вкажіть їх ознаки

 

 

 

 

  • Як називається частина мови, яка  вказує на ознаки предмета?

 

2.3.  гра «Так чи ні»

 

1. Прикметник – це службова частина мови? (Ні)
2. Прикметник означає дію? (Ні)
3. Відповідає на питання чий? який? (Так)
4. У реченні виступає додатком? (Ні)
5. Прикметник має три розряди? (Так)
6. Прикметник не змінюється за відмінками? (Ні)
7. Прикметник змінюється за числами й родами? (Так)

 

2.4. гра «Знайди відмінності»

 

 

 

 

 

 

  • Подивіться на слайд. Які рослини там зображені?
  • Як ви думаєте , чому подано малюнок горобини? Адже це не символ.
  • Визначимо спочатку спільні риси цих рослин. Доберіть прикметники до цих означуваних іменників.
  • Порівняйте ці рослини
  • Чи всі ознаки можуть бути виражені  в більшій або меншій мірі?

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

 

 

 

 

 

 

 

  • Над чим будемо працювати?
  • Де ми використовуємо ступені порівняння прикметників?
  • Які цілі ви перед собою ставите? Запишіть їх на листочках та сформуйте букет сподівань та цілей

 

 

ІV. Основна частина уроку

 

4.1. Мотивація навчальної діяльності

  • Оберіть той варіант запропонованих слів, який підходить за змістом.

 Поясніть ваш вибір

Соняшник – неодмінна прикмета сільських городів. І в той час же час – це (рідкісне/рідкісніше), осяйне диво природи, незвичайний феномен рослинного світу.

«Стоїть гарний, як соняшник у цвіту», - кажуть у народі. А й справді, чи є щось (виразніше/виразне), (красивіше/красиве), коли соняшник цвіте!

Золоточубий соняшник – це не тільки предмет нашого постійного зачудування навколишнім світом, це неповторний і (прекрасний/найпрекрасніший) символ України.

 

4.2. «Пошукова  діяльність»

Визначне як змінюється значення прикметника  при утворенні  нової  форми?

 

Легший, найлегший, найбільш  короткий, найдобріший, більш короткий , найясніші,

 найбільш легкий, найстрункіший, найменш спритний, менш легкий, коротший, найлагідніший, найкоротший, найкрасивіших, найспритніші, найбільш переконливий, найменш цікавий,  найвитриваліший, найдрібніший.

  • Порівняйте ступені прикметників. Спробуйте визначити особливості творення різних ступенів порівняння.
  • Поясніть, як утворюються проста і складена форми найвищого ступеня порівняння прикметників.
  • 3 двома прикметниками найвищого ступеня порівняння складіть і запишіть речення.

(Дитина на дошці записує результат своєї праці та порівнює із правилом, поданим на слайді)


4.3. Пояснення вчителя
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.4. Робота з картками

 

  • Користуючись схемою утворіть ступені порівняння виписаних прикметників

 

 

 

 

 

 

 

Завдання: Випишіть прикметники разом з означуваними іменниками:

                   І рядок - якісні

 ІІ рядок - відносні

 ІІІ рядок – присвійні

Вкажіть морфологічні особливості цих прикметників (рід, число, відмінок)

  • Утворіть від поданих прикметників різні ступені порівняння
  • Що нового дізнались про вербу?

 

 

 

 

 

 

 

  • Вкажіть до якого правила відносимо ті слова, від яких не змогли утворити  ступені порівняння

 

4.5. Фізкультхвилинка

Якщо у словосполученні прикметник якісний – підніміть руки вгору,

      відносний – розведіть у сторони,

    присвійний – присядьте.

Заяча душа, заяча нора, заяча шапка, ведмежий барліг, ведмежа послуга, ведмежа шкура, материнська турбота, батькова порада, пшеничне волосся.

 

4.6.  Робота з підручником 

 

4.6.1 Опрацювання теоретичного матеріалу

 

  • Перегляньте правила, подані на сторінці 135.
  • Визначте, які ще способи порівняння прикметників існують.

 

4.6.2. Виконання граматичних вправ

 

Впр 352 (1в -1,5,7слова; 2в-2,3,5 слова)

 

      4.7 . Зміни звуків при утворенні простої форми вищого ступеня порівняння

 

4.7.1. Робота біля дошки

 

Дорожчий (дорогий), нижчий (низький), дужчий (дужий)

  • Визначте від яких прикметників утворились подані
  • Визначте особливість творення, звертаючи увагу на чергування приголосних.

 

 

 

 

 

 

 

 

4.7.2. Творчий розподільний диктант

  • Від поданих слів утворити вищий ступінь порівняння прикметників, записати в одну колонку слова з кінцевим основи Ш, у другу –Щ,

 у третю -ЖЧ

Тонкий, товстий, довгий, короткий, слабкий, мякий, солодкий, важкий, низький.

 

        4.8. Культура мови. Вживайте правильно!

 

Один мудрец сказал: «Мы любим свою Родину не за то, что она самая большая или самая красивая на свете, а за то, что она - наша»

  • Прочитайте, що у вас вийшло. Чи можете ви бути перекладачами?

 

Перевір себе (стор. 137 )

 

        4.9. «Коректор»

Виправте помилки, пов’язані з утворенням ступенів порівняння прикметників.

Самий дивовижніший, найбільш популярніший, більш кращий, найчорнявенькіший, маліший, тонкіший, найбільш червоний, найвеличезніший.

Мак – сама яскравіша квітка у вінку.

Найбілш відоміша річка нашої країни – Дніпро.

Калина  - сама соковита ягода.

 

4.10. Творча робота

Розгляньте ще раз всі карти із зображенням рослин нашої країни і складіть твір-мініатюру на тему «Дивосвіт моєї країни», використовуючи прикметники різних ступенів порівняння.

 

V. Систематизація й узагальнення знань учнів з теми

 

1.Які  прикметники мають ступені  порівняння?

2.Які  ступені  порівняння мають якісні  прикметники?

3.Що  означають форми вищого та найвищого  ступенів  порівняння?

4.Які  ви знаєте  форми ступенів  порівняння прикметників?

5.Розповісти , як  утворюються форми вищого  ступеня  порівняння. Навести  приклади.

6.Які  чергування звуків  відбуваються  при творенні форм вищого ступеня?

7.Пояснити правила  написання слів  вищий, нижчий, дорожчий.

8.Як  утворюється  найвищий  ступінь порівняння?

9.Чи можна утворити хоча б  одну  ступінь порівняння від прикметників  вишневий, жовтогарячий, рябенький?

 

VІ. Рефлексія.

Виконання тестових завдань закритої форми.

  1. Від яких якісних прикметників не можна утворити ступені порівняння?

А.  пахучий, ясний, гіркий;

Б.   вологий, милий, розумний;

В.  охайний, веселий, працьовитий;

Г.   білявий, готовий, тонесенький.

  1. Укажіть характеристику, яка не стосується найвищого ступеня порівняння прикметників:

А.  указує, що певний предмет переважає всі інші за якою-небудь ознакою;

Б.  має дві форми – просту і складену;

В.  проста форма утворюється від звичайного прикметника за допомогою суфікса –ш(-іш-), а складена – поєднанням слів більш або менш і прикметника.

  1. Укажіть ступінь порівняння та форму прикметників найбільш стиглий, найменш гарячий:

А.  вищий ступінь, проста форма;

Б.   вищий ступінь, складена форма;

В.   найвищий ступінь, проста форма;

Г.   найвищий ступінь, складена форма.

  1. Від яких прикметників вищий ступінь порівняння утворюється з іншим коренем?

А.  добрий, веселий, чистий;

Б.   сильний, довгий, високий;

           В.   гарний, великий, поганий;

Г.   далекий, лагідний, дрібний.

  1. Укажіть рядок, у якому допущено помилку у творенні однієї з форм ступенів порівняння прикметників:

А.  талановитіший, більш вразливий, найскладніший, яскравіший;

Б.   більш глибокий, миліший від усіх, вищий, рідніший;

В.  гірший, біліший, менш щедрий, якнайглибший;

Г.  бадьоріший, самий відомий, салатовіший, пречудовіший.

Перевірка результатів роботи над тестом.

 

VІІ. Оцінювання умінь і навичок

Слово вчителя.  – Усі завдання ви виконали. На нашому уроці калина наче ще більше набралася сили, її кетяги засяяли всіма відтінками червоного.  

Я задоволена вашими знаннями, адже ви змогли вдало застосувати їх на практиці. Недарма ж, мабуть, давньогрецький драматург Есхіл казав: «Мудрий не той, хто надто багато знає, а той, чиї знання корисні». Ви ж свої знання, вміння зуміли застосувати на практиці.

Учитель підраховує фішки та ставить оцінки за урок

 

  • Що нового дізналися на уроці?
  • Що вам на уроці найбільше сподобалось?
  • Що не вдалося?
  • Чи досягли ми поставленого на початку уроку завдання? (читають завдання, які поставили на початку уроку)

 

VІІІ. Домашнє завдання 

  1. Стор. 134-136 (вчити правила),  впр. 355
  2. Для учнів з низьким рівнем інтенсивності й ефективності навчальної діяльності – скласти для самоконтролю 5 запитань за вивченою темою, дібрати приклади до правил.
  3. Для тих, хто успішно виконав завдання базового рівня, – скласти поради тим, хто опинився у тяжкому становищі. У своєму висловлюванні використати прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння.
  4. Для здібних учнів – скласти чайнворд на тему «Життя – це велике мистецтво», використовуючи прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння.                                                                                                                                           


Визначне як змінюється значення прикметника  при утворенні  нової  форми?


 


Легший,  коротший,  більш короткий, менш легкий;

 найлегший, найдобріший, найясніші,найбільш  короткий, найстрункіший, найлагідніший,  найкоротший, найкрасивіших, найспритніші, найвитриваліший, найдрібніший, найбільш легкий, найменш спритний, найбільш переконливий, найменш цікавий,  .

Творчий розподільний диктант

Від поданих слів утворити вищий ступінь порівняння прикметників, записати в одну колонку слова з кінцевим основи Ш, у другу –Щ, у третю -ЖЧ

 

Тонкий, товстий, довгий, короткий, слабкий, мякий, солодкий, важкий, низький

Виконання тестових завдань закритої форми.

  1.      Від яких якісних прикметників не можна утворити ступені порівняння?

А.  пахучий, ясний, гіркий;

Б.   вологий, милий, розумний;

В.  охайний, веселий, працьовитий;

Г.   білявий, готовий, тонесенький.

  1. Укажіть характеристику, яка не стосується найвищого ступеня порівняння прикметників:

А.  указує, що певний предмет переважає всі інші за якою-небудь ознакою;

Б.  має дві форми – просту і складену;

В.  проста форма утворюється від звичайного прикметника за допомогою суфікса –ш(-іш-), а складена – поєднанням слів більш або менш і прикметника.

  1. Укажіть ступінь порівняння та форму прикметників найбільш стиглий, найменш гарячий:

А.  вищий ступінь, проста форма;

Б.   вищий ступінь, складена форма;

В.   найвищий ступінь, проста форма;

Г.   найвищий ступінь, складена форма.

  1. Від яких прикметників вищий ступінь порівняння утворюється з іншим коренем?

А.  добрий, веселий, чистий;

Б.   сильний, довгий, високий;

           В.   гарний, великий, поганий;

Г.   далекий, лагідний, дрібний.

  1. Укажіть рядок, у якому допущено помилку у творенні однієї з форм ступенів порівняння прикметників:

А.  талановитіший, більш вразливий, найскладніший, яскравіший;

Б.   більш глибокий, миліший від усіх, вищий, рідніший;

В.  гірший, біліший, менш щедрий, якнайглибший;

Г.  бадьоріший, самий відомий, салатовіший, пречудовіший.

 

docx
Додано
4 лютого 2020
Переглядів
3610
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку