Математика 1 клас
Тема. Числовий вираз та його значення. Числові вирази на дві дії.
Мета: дати поняття про числовий вираз і його значення; навчити записувати та читати числові вирази, що містять дії додавання і віднімання; обчислювати значення числових виразів на одну, дві дії; закріплювати вміння розв’язувати задачі на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць; розвивати в школярів мислення, обчислювальні навички, виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
-
Усна лічба.
-
Полічити від 1 до 10 і від 10 до 1.
-
Назвати сусідів числа 5, 9, 2.
-
Назвати числа, попередні до 7, 10, 6.
-
Із двох чисел назвати більше: 5 і 10, 8 і 6, 2 і 1.
-
Скласти башточку із цеглинок Lego. (Слайди)
-
Каліграфічна хвилинка. Гра “Віднови числовий ряд”
Жив-був Дід-Цифроїд,
Їв він цифри на обід.
Ось він скільки з’їв із чаєм!
Встав, яких не вистачає.
-
Назвіть пропущені числа. Запишіть каліграфічно числа від 1 до 10.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку.
-
Що таке числовий вираз і його значення? Як обчислювати вирази не тільки на одну дію, а й на дві. На ці запитання ми дамо сьогодні відповідь разом з нашим другом Вивчайком.
IV. Опрацювання нового матеріалу.
-
Робота з підручником.
-
Розгляньте малюнок до завдання 1. Слайд
-
Які кубики треба поставити після знаку = ? (3 і 4)
-
Після того як ми поставили кубики, що ми зробимо далі? (Обчислили приклади на додавання і віднімання.)
-
Ту частину прикладу, де є числа й арифметичні дії у математиці називають числовим виразом, а число з протилежного боку від знака “=” – це значення числового виразу. Замість “розв’яжи приклад ” ми можемо говорити “знайди значення числового виразу”. Прочитаємо у довідничку, як нам про це розповідає Вивчайко.
-
Робота з довідничком (с. 111). Слайд
-
Із чого складаються числові вирази?
-
Робота з розрізними цифрами і знаками арифметичних дій.
На магнітній дошці вчитель викладає числовий вираз 5 + 3.
-
Як називається числовий вираз на додавання? (Сума.)
-
Яке значення цього виразу? (8, бо 5 + 3 = 8.)
-
Замінимо знак “+” на “-”: 5 – 3.
-
Як називається числовий вираз на віднімання? (Різниця.)
-
Яке значення цього виразу? (2, бо 5 – 3 = 2.)
Висновок: у числових виразах важливі і числа, і знаки арифметичних дій.
-
Робота з підручником.
2 + 6 = 8 3 + 3 = 6 1 + 9 = 10
6 – 2 = 4 3 – 3 = 0 9 – 1 = 8
-
Чим подібні записи: 5 + 2 і 5 + 2 – 1? (Частиною 5 + 2)
-
Чим вони відрізняються? (У другому виразі є ще дія віднімання – 1)
-
Робота з довідничком (с. 112) Слайд
-
Зараз ми дізнаємось, що про такі вирази нам говорить Вивчайко. (Читаємо довідничок).
-
За яким порядком виконуються дії у виразах на дві дії?
-
Зверніть увагу, що Вивчайко олівцем над першою дією пише значення виразу. Це робиться для зручності обчислень. Так будемо робити і ми.
Вирази з першого стовпчика діти обчислюють усно, а другого і третього – письмово. Учні коментують і пишуть у зошитах, вчитель – на дошці.
-
Пишемо: 4 + 3 – 1=…
-
Обчислюємо: 4 + 3 = 7. Пишемо над першою дією 7. 7 мінус 1 дорівнює 6. Значення виразу – 6. (Далі за зразком)
-
Фізкультхвилинка.
V. Закріплення і узагальнення знань учнів.
1. Робота з підручником.
Завдання 5 (с. 112)
Діти складають числові вирази за зразком у підручнику.
Розгляньте скорочений запис умови задачі 1. Про що в ній говориться? (Про тенісні ракетки, які є в спортсмена та на полиці.)
-
Назвіть числові дані. (2 і 4) Якого слова не вистачає? (“Більше” або “менше”).
-
Чому не підійде слово “менше” (Бо ми не можемо від 2 відняти 4.)
-
Про що треба дізнатися в задачі (Скільки ракеток на полиці.)
-
Змоделюємо описану в задачі ситуацію за допомогою рисунка.
-
Скільки ракеток було у спортсмена? (Дві)
-
Намалюємо в першому рядку 2 кружечки.
-
Скільки ракеток на полиці? (На 4 ракетки більше)
-
Що це означає? (Так само 2 і ще 4)
-
Скільки кружечків намалюємо у другому рядку? (2 і 4 кружечки)
-
Що вони означають? (Що на полиці 6 ракеток)
-
Напишіть розв’язання задачі (2 + 4 = 6 (р.)
-
Назвіть шукане (6 ракеток). Сформулюйте повну відповідь задачі (На полиці було 6 тенісних ракеток).
-
Яку задачу ми розв’язали? (На збільшення числа на кілька одиниць).
-
Гра “Супер Lego від Бровка і Мурчика” Слайд
VI. Підсумок уроку.
-
Як називаються такі записи у математиці: 7 – 3; 4 + 3 – 1?
-
Що означає знайти їх значення?
-
За яким порядком виконуються дії у виразах на дві дії?