План-конспект уроку літературного читання у 3 класі
( за підручником О. Савченко). Тема: байка "Коник стрибунець"
План-конспект уроку літературного читання у 3 класі
( за підручником О. Савченко).
Тема. Байка Л. Глібова "Коник-стрибунець".
Мета: поглибити знання учнів про жанрові особливості байки, розширити знання учнів про життя та творчість Л.Глібова, вчити аналізувати та оцінювати вчинки персонажів і визначати мотиви їхньої поведінки; розвивати навички швидкого виразного свідомого читання; виховувати працелюбність.
Обладнання: підручник "Літературне читання" О. Савченко, ТЗН, фотокартки головних героїв, портрет Л. Глібова.
Тип уроку – вивчення нового твору.
Хід уроку:
І. Організація учнів до уроку.
ІІ Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
1. Робота над прислів'ями.
-Учні, сьогодні наш урок ми почнемо із прислів'я.
Бджола мала, а й та працює.
Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.
Маленька праця краща за велике безділля.
Хто як скородить, так йому і родить.
- Які значення мають ці прислів'я?
2. Відгадування загадок.
-. Я загадуватиму, а ви будете відгадувати загадки.
Їх в траві багато,
Люблять працювати,
Будівельники малі
Роблять хатку із землі. (Мурашки)
Музикант живе на лузі,
Упізнай його, мій друже,
Спинка, ноги, голова —
Все зелене, як трава.
Ще й швидкий, як вітерець,
Милий …(коник-стрибунець)
2.Розв'язування головоломки.
- Сьогодні ми з вами на уроці поговоримо про, … розгадайте шифрограму.
Ключ, читати за рухом годинникової стрілки( виділенні букви)
ІІІ Вивчення нового твору.
1. Вступна бесіда.
- Сьогодні на уроці ми будемо вивчати байку "Коник-стрибунець", яку написав Леонід Глібов.
- А ви бачили коли небуть коника-стрибунця?
-Що можете про нього розказати?
- Ось як він виглядає.
-Леонід Іванович Глібов народився на Полтавщині. У дитинстві Льолик, як усі його звали, був веселим і жвавим, йому подобалося все красиве, але найбільше він полюбляв доглядати за квітами, тому його прозвали «королем квітів». Знайомі і родичі, вітаючись із ним, казали: «Здоров був, Льолику, квітчастий королику». Хлопчик дуже любив слухати казки баби Одарки. А ще Леонід любив слухати народні пісні, зачаровувався народними звичаями й обрядами. Коли настав час здобувати освіту в гімназії, тринадцятирічний хлопчик так засумував за рідною домівкою, що всю тугу вилив у своєму першому вірші «Сон».
-Залишив Л. Глібов великий доробок: байки, віршовані загадки і казки, жарти. Ці твори принесли йому славу, його шанують, люблять і знають не тільки в Україні, а й в усьому світі. У творчому доробку Леоніда Івановича Глібова 107 влучних байок. Недарма І. Я. Франко назвав його «найкращим українським байкописом».
- Сьогодні ми почитаємо і ознайомимося з однією з його байок, яка називається "Коник-стрибунець"
- А чи знаєте ви, що таке байка?
- Байка — невеликий найчастіше віршований твір повчального змісту.
Фізхвилинка
- А зараз, щоб трошки відпочити давайте проведемо фізкультхвилинку. Станьте будь ласка, рівненько біля парт.
- Уважно подивились на дошку. Будемо намагися повторювати рухи.
- Ми трохи відпочили. Сідайте на свої місця. Продовжуємо заняття.
2. Виразне читання байки вчителем.
- Сядьте зручно. Дивіться на мене і слухайте байку.
У степу, в траві пахучій,
Коник, вдатний молодець,
І веселий, і співучий,
І проворний стрибунець,
Чи в пшениченьку, чи в жито,
Досхочу розкошував
І цілісінькеє літо,
Не вгаваючи співав;
Розгулявся на всі боки,
Все байдуже, все дарма…
Коли гульк — аж в степ широкий
Суне злючая зима.
Коник плаче, серце мліє;
Кинувсь він до Мурав’я:
— Дядьку, он зима біліє!
От тепер же згину я!
Чуєш — в лісі ворон кряче,
Вітри буйнії гудуть?
Порятуй, порадь, земляче,
Як се лихо перебуть!
— Опізнився, небораче,—
Одказав земляк йому,—
Хто кохав життя ледаче —
Непереливки тому.
— Як же в світі не радіти?
Все кругом тебе цвіте,—
Каже Коник,— пташки, квіти,
Любе літечко на те;
Скочиш на траву шовкову —
Все співав би та співав.—
На таку веселу мову
Муравей йому сказав:
— ПроспівавтилітоБоже,——
Вдачавжетвоятака,—
Атепертанцюй,небоже,
Наморозігопака!
3. Бесіда на первинне усвідомлення твору.
- Хто головні герої байки?
- Яка біда трапилася у Коника- стрибунця?
- Чим займався Коник влітку?
- Чи сподобалась вам байка?
4. Словниково-лексична робота.
- В цьому творі є декілька незрозумілих вам слів.
ВдАтний- здібний.
НеборАк- бідолаха, той хто опинився у скрутному становищі.
НеперЕливки, скрутно, дуже погано.
НЕбоже – племінник.
- Якщо ще якісь слова вам не зрозумілі, питайте.
5. Читання вірша учнями.
А) Мовчазне читання вірша, підготовка до читання вголос.
- Знайдіть вірш на сторінці підручника( 95-96). Прочитайте мовчки, зверніть увагу на розділові знаки в кінці рядочків. Підготуйтеся до виразного читання вголос.
Б) Індивідуальне читання.
- А зараз, кого я буду викликати, той читає вірш. Інші слухають та слідкують ( читають учні, 6-7)
В) Вибіркове читання
— Знайдіть і прочитайте, яким було життя Коника влітку.
— Прочитайте, як змінилася його поведінка. З чим це пов’язано?
— Про що Коник просив Мурашку? Прочитайте.
— Якою була відповідь Мурашки? Прочитайте. Як ви зрозуміли його слова?
6. Робота над малюнком у підручнику.
- Розгляньте малюнок у підручнику ( збільшений варіант у презентації). Хто може описати малюнок?
7.Узагальнююча бесіда.
- Знайдіть рядки, в яких зосереджена мораль байки?
- Чи можна з тексту байки судити про те, кого в ній засуджує автор?
- Як ви гадаєте, кого мав на увазі байкар, розповідаючи про Коника і Мурав'я?
- Чи хотіли би ви змінити кінцівку байки? Як саме?
8. Читання в особах.
- Прочитаємо байку в особах. Хтось читатиме слова Коника, інший – слова Мурав'я. Працюємо в парах. Ось ця парта починає.
ІV Підсумок уроку
- Давайте повторимо що таке байка, і які її ознаки.
Ознаки байки
* Автором засуджуються людські вади
- Який твір ми вивчали сьогодні?
- Хто найчастіше буває героями байки?
- Хто з наших героїв був працьовитим? А хто – безтурботним?
- Кого схвалює автор, а кого засуджує?
- Від чого застерігає байка?
- Які слова є мораллю байки?
- Які недоліки людського характеру засуджує байкар?
(Байкар засуджує лінь, легковажність.)
- Чого навчила вас ця байка?
V Повідомлення домашнього завдання.
- Прочитати байку, за бажанням вивчити напам'ять.
Тест (За наявності резерву часу)
1. Байка – це …
а) оповідання з повчальним змістом;
б) віршований твір з повчальним змістом; +
в) твір-жарт.
2. Вибери рядок, в якому риси характеру притаманні Конику:
а) безтурботний, працьовитий;
б) безвідповідальний, безтурботний;+
в) працьовитий, старанний.
3. Вибери рядок, в якому риси характеру притаманні Мурав’ю
а) байдужий, старанний;
б) серйозний, працьовитий; +
в) веселий, лінивий.
4. Мораль цієї байки:
а) засуджує веселість, радості;
б) засуджує лінь, безтурботність; +
в) засуджує заняття співами і танцям