Конспект уроку читання за темою : Дж. Кіплінг " Мауглі йде до людей" (4 клас)

Про матеріал
Матеріали уроку можна використати у 4 класі для роботи над казкою Дж.Кіплінга : " Мауглі йде до людей"
Перегляд файлу

Тема: Джозеф Кіплінг. Мауглі йде до лісу. ( продовження).

Мета: Мета: Продовжити знайомство з життям і творчістю Джозефа Редьярда Кіплінга та його казкою «Книга Джунглів. Мауглі». Вчити складати план і відтворювати сюжет за планом, аналізувати дії персонажів; розвивати навички свідомого раціонального читання, вміння характеризувати героя, збагачувати словник учнів; виховувати бажання читати, цікавість до навколишнього світу.  

  Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.Читаємо статтю про  письменника .

 Розчитування  (метод прискорення)

Прочитаємо інформацію в рамочці прискорюючи темп.

Назвіть твори Кіплінга, написані для дітей.

 (Індія) Пропоную вам відвідати цю країну і зануритись  у світ батьківщини автора.

Перегляд відеофрагменту «Індія»

А як би ми могли з України дістатись Індії?

2. Пригадайте! «Книга Джунглів»

 Як Маугли став членом вовчої зграї?

 Чому Шер – хан його ненавидів?

  Як звали матір-вовчицю? (Ракша)

Як називали звірі вогонь? (Червона квітка)

Як звали ватажка зграї? (Акела)

Які звірі не дотримувалися Закону джунглів? (Бандарлоги)

Яке імя дала мати-вовчиця хлопчику? (Жабеня)

Як називали Шер-Хана? (Лангрі)

Хто був учителем Мауглі? (Балу)

Літературний диктант «Впізнай героя»

  • Чорна, мов смола, і страшна, мов пекло. (Багіра)
  • Для такої нікчемної особи, як я, всяка обгризена кістка – вже справжній бенкет. (Табакі)
  • Рев тигра, мов грім заповнив усю печеру. (Шер-Хан)
  • Очі в неї спалахнули, мов дві зелені зірки в пітьмі. Вона сміливо
    глянула в розлючені очі Шер-Хана. (Мати Вовчиця)
  • Він мав право блукати скрізь, де йому заманеться, бо їв лише горіхи, коріння та мед. (Балу)
  • Самотній Вовк, очевидно, стрибнув, але схибив. (Акела)
  • Він дочекався, коли його діти навчились бігати, і тоді в ні Племінних зборів повів їх на Скелю Ради. (Батько Вовк)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Продовжимо знайомство з життям і творчістю Джозефа Редьярда Кіплінга та його казкою «Книга Джунглів. Мауглі».
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Аналіз твору та вибіркове читання.

Частина 1 .

Прочитай , що робив Маугли до приходу  Табакі?

Яку новину приніс Табакі?

Як Мауглі відреагував на  новину?

Що зробив Табакі?

Заголовок до цієї частини.( Візит Табакі.)

Частина2  .

Що найперше побачив  Мауглі біля скелі?

Про що це свідчило?

Хто говорив першим? ( Шер –хан) .

Як розумієте слово – зухвальство?( дерзость)

Як повів себе Мауглі? Прочитай.

Як  називали Мауглі ?( людське щеня)

Кому надали слово старійшини? ( мертвому вовку)

Прочитайте, яким був ватажок?

За що мали право вбити ватажка у  зграї?

Чи наважився хто-небудь це зробити?

Прочитайте, що Шер-хан говорив про людське дитинча.

Чи боявся Шерхан людей? Які слова свідчать про те ,що боявся?

Як захищав Мауглі Акела? Прочитай. ( їв їжу, спав , заганяв дичину, не порушував закону, брат в усьому)

Як Акела називав тих. Хто зібрався біля скелі? ( боягузи). 

Прочитай промову самотнього вовка .

Як він захищав Мауглі? Які докази він наводив?

Що б віддав за Мауглі Акела? ( життя)

Чи допомогли слова Акели? ( ні, зграя  скупчилась навколо Шерхана)

Прочитай, з якими словами звернулася Багіра до Мауглі?( справа у твоїх руках)

Чи проявив Мауглі сміливість?

Прочитай, що він сказав зграї.

Яу Мауглі називав Шер –хана? ( собакою, обсмаленою кішкою)

Що він зробив? Прочитай, що останнє  сказав Мауглі?

Як повела себе зграя?

 Хто залишився білі Мауглі?

Заголовок до цієї частини.( Біля скелі.)

Частина 3 .

Поміркуйте ,чому  на очах Мауглі з’явилися сльози?

Прочитай, як Багіра пояснила Мауглі, що таке сльози?

Це сльози радості, чи смутку, чи болю, чи розчарування?

Чому він пішов до печери?

Прочитаємо уривок прощання з вовчою сім’єю . «Буксиром»

Заголовок до цієї частини.(Прощання.)

2. Тести

  1. Мати Вовчиця назвала своє дитинча?

а) сміливим;

б) беззахисним;

в) невпевненим;

  1. Коли зграя не могла вирішити, що їй робити з дитинчам, то Мати Вовчиця?

а) хотіла віддати його Шер-Хану;

б) приготуватись до бійки, щоб його захистити;

в) залишилась байдужою до його долі;

  1. Що Мати Вовчиця сказала на прощання?

а) будь щасливий;

б) я буду сумувати за тобою;

в) я люблю тебе більше, ніж будь-коли любила своїх щенят   

Який висновок можна зробити про те , яким Мати Вовчиця бачила Мауглі?

3.Слово вчителя.

- Діти, ми бачимо, що Мауглі жив серед найбільших і найсильніших хижаків світу, які між собою ворогували. Але всі вони об’єдналися, щоб врятувати Жабеня. А Мауглі у свою чергу, перейняв від своїх друзів мудрість і благородство, силу і спритність, відданість і знання законів Джунглів. Ви помітили, що всі вони були добрими до Мауглі, називали його Братом. Та все ж таки він іде...

До Людей іде  Людина. Співають про це всі  Джунглі!

Той, хто був нам рідним Братом, залишає нас!

О, послухайте, і зважте, і скажіть, племена Джунглів.

Хто його затримать зможе й повернуть до нас?!

До Людей іде Людина! Сум і туга в наших Джунглях;

Той, хто був нам рідним Братом, сльози ллє гіркі.

До Людей іде Людина! ( Як його любили в Джунглях!)

Сам іде, бо недоступні нам шляхи людські.

- Але чому у Мауглі виникло бажання повернутись до людей?

Відеозапис„ПрощаннязДжунглями” https://www.youtube.com/watch?v=5IdiyW4fVqY

Висновок . Це сльози і смутку, і болю, і розчарування. Мауглі зрозумів, що він частинка природи, але все ж таки він мусить покинути Джунглі. Але , можливо, це і сльози радості, бо в ньому прокинулась Людина.

Сповнений благородства, Мауглі йде до людей. Іде... Але, що чекає красивого і вільного юнака? Заздрість і ненависть дрібних душ, підлі „шер-хани” і „табакі”, але ми віримо, що серед людей Мауглі не втратить своїх кращих рис характеру, допоможе іншим стати справжніми людьми і навчить поважати людські закони.

Доброму скрізь добре, - так говорить народна мудрість

Слово вчителя.

Діти у реальному житті діти-мауглі – це трагедія.То який же вихід, що потрібно для цих дітей?     

Людина відповідає за збереження незліченних багатств Матері-Природи і чистоти своєї душі. Ось чому  Мауглі йде у світ Людини, Людини-хазяїна нашої Планети. Тож давайте, щоб усі ми з вами , Мауглі і його друзі, брати наші менші, були „ Свої серед своїх”

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

  1. Робота в парах. Скласти «анкету» головного героя казки Р.Кіплінга Мауглі.

Ім’я

Мауглі

Батьки

Вовки

Місце проживання

Джунглі

Заняття

Полювання, тренування, милування природою

Друзі

Багіра, Балу, Акела

Вороги

Шер-Хан, Табакі

Фізичний стан

Сильний, здоровий, витривалий

 

Учні отримують картки, на одних імена персонажів, на інших – риси характеру, притаманні їм. Завдання: знайти пару.

                                    Батько Вовк                         Підлесливість

                                    Мати Вовчиця                    зажерливість

                                     Табакі                                 мудрість

                                     Шер-Хан                            законослухняний

                                     Акела                                  сміливість

                                     Багіра                                  незалежність

                                     Балу                                    добро

                                     Мауглі                                розум

Висновок. Отже,кожному з персонажів  притаманна  певна риса людського характеру, а Джунглі дуже нам нагадують людське суспільство.  У  світі тварин також є дружба і ворожнеча. Усі підпорядковані певним законам.

  • Що в образі Мауглі від тварини, а що від людини?
  • Чим світ тварин схожий на світ людей?
  • Які людські риси автор хотів схвалити, а які - засудити?

Скласти сенкани:

І група – образ Багіри;ІІ група – образ Балу;ІІІ група – образ Акели.

C:\Users\Работа\Desktop\40.jpg

V. Підсумок уроку.

Висновок. Допомога – це і ласка, і любов, і увага, і милосердя. І всі ці риси притаманні людині. То що ж робить людину вищою за звірів? (Милосердя, людяність, доброта, щирість)

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.( переказ за планом)

Слухаємо стислий переказ

https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=3290

Д/з тести . (Матеріали сайту « На урок»)

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=5919929

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Белозерцев Александр
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Слинько Ніна Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Шишка Інна Віталіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Скрипчук Ірина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
docx
Додано
15 лютого 2022
Переглядів
36806
Оцінка розробки
5.0 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку