Тема: Дієслова теперішнього часу.
Мета:
ознайомити учнів з особливостями відмінювання дієслів теперішнього часу за особами та числами;
навчити правильно узгоджувати дієслова з іншими частинами мови, вчити розпізнавати часи дієслів;
розвивати вміння аналізувати, зіставляти, працювати в парах, творчо мислити, розширюватии словниковий запас,
виховувати любов до природи, до рідної мови.
Форми роботи: групова, індивідуальна, парна.
-
-
ХІД УРОКУ
-
1.Організація учнів до уроку.
-
Привітання. Доброго ранку.
-
Діти, привітайтеся з нашими гостями?.
-
Створення емоційного настрою. (слайд 1)
-
Подивіться один на одного і скажіть всі в один голос:
-
« Я – найкращий, ТИ – найкращий, МИ – найкращі» та потисніть один одному руки.
-
2 Повідомлення теми і мети уроку.
-
Тема нашого уроку- дієслова теперішнього часу.(слайд 2)
-
А чи знаєте ви, що дієслово по вживаності у мовленні займає ІІ місце після іменника, хоча іменників в українській мові у 2 рази більше.
-
Інтерактивна вправа «Очікування»
-
Чого кожен з вас очікує від уроку? ( «Я очікую, що … Цей урок навчить мене (дошка)…») ( Я очікую, що на уроці буде цікаво; дізнаюсь про щось корисне, важливе; будемо працювати в групах, парах; … Цей урок навчить мене робити висновки, складати розповіді, висловлювати своє ставлення до почутого… )
-
Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку:
-
запам’ятати особливості відмінювання дієслів теперішнього часу;
-
довести, що вмієте розпізнавати часові форми дієслів та правильно вимовляти і записувати їх;
-
точно і красиво висловлювати свої думки;
-
злагоджено працювати в парах ;
-
зумієте переконати всіх, що любите і знаєте рідну мову.
-
III. Актуалізація опорних знань.
-
Інтерактивна вправа « Бліц-опитування»
-
Що ж таке дієслово?
-
На які питання відповідає?
-
Як змінюється дієслово?
-
З якою частиною мови найчастіше вживається?
-
Яким членом речення виступає найчастіше?
-
Як пишеться частка НЕ з дієсловами? ( Окремо)
-
Чи змінюються дієслова за часами?
-
Вправи на розрізнювання часових форм дієслів
-
Перегляньте будь-ласка (слайд 3)
-
Що це за пора року?
-
Скажіть, як змінюється природа навесні?
-
Коли ви описували зміни в природі навесні, в якому часі ви про це говорили? Чому?
-
Вивчення нового матеріалу
-
Каліграфічна хвилинка (слайд 4)
-
Запишіть сьогоднішню дату
-
С сс стр рі іте ння Стрітення
-
Якщо на Стрітення півень води нап’ється на порозі,то на Явдохи ( 14 березня ) віл напасеться на дорозі.
-
Підкресліть дієслова
-
У якій формі вжиті дієслова?
-
Поставте ці дієслова у формі теперішнього часу.(п’є,пасеться)
-Поставте дієслово п’є в усіх особових формах теперішнього часу однини і множини.(слайд 5)
Звернітьувагу,щозмінилосьудієслові?(особа,число,)
Зробіть висновок. (Слайд 6)
«Ми побачили,що дієслова теперішнього часу змінюються за особами та числами , а не за родами,як іменники і прикметники»
-Відкрийте підручники на с.147.Розгляньте таблицю,що розміщена у вправі 290.
- Зробіть висновок ,що ще змінюється у дієсловах при зміні особи та числа?Назвіть закінчення дієслів (1 особи одн,2 ос.одн,3 ос.одн) і множини
Хвилинка відпочинку.
-
Ми чудово працювали, і настав час відпочинку. Я називатиму дієслова , а ви зображуйте те, що вони означають : присідати, крутитися, літати, нахилятися, стрибати, присідати, сидіти.
-
Узагальнення і систематизація отриманих знань
-
5.1 Робота в парах
-
Усно змініть дієслова за особами у теперішньому часі за таблицею, поданою на с. 147.
-
І пара - іти, знати; (слайд 7)
-
ІІ пара - лежати, бігти.
-
Робота з підручником
- Прочитайте завдання вправи 291.
Зверніть увагу на значення слова кроїти.
Виконайте завдання письмово, користуючись таблицею на с. 147.
-
Гра «Яка особа»
Почувши дієслова у реченнях , на пальцях покажіть якої вони особи.
Вже цвітуть каштани у моєму місті.
А там я поселив крилату лелечу сім’ю.
Гарно ти малюєш.
На березі ми побачили зламану гілку.
Гість рідко буває , та багато бачить.
-
Навчальна гра «Віднови миттю» (теперішній час)
Вчитель, звертаючись по черзі до учасників гри, називає іменник або прикметник. Учні повинні утворити від цього іменника або прикметника дієслово в теперішнього часу. Хто не може дати відповідь, вибуває з гри. Виграє той, хто залишиться.
Слова для гри.
Друг, ворог, вечеря, господарство, сніданок, хазяйство, спів, старт, плач, , читання, радість, сум, синій, зелений, червоний.
VIII. Підсумок уроку.
Гра «Незакінчене речення»
1.Особуічисло дієслова визначаємо за допомогою…..(займенника,питання,закінчення)
2.У теперішньому часі дієслова змінюються ….(за особами та числами)
3.В однині дієслово вживається тоді,коли воно означає….(дію одного предмета)
4 Не з дієсловами слід писати…..окремо
IX. Домашнє завдання.
С.149.Впр 294
Виписати дієслова теперішнього часу,визначити їх особу та число.