Тема. Міжнародні відносини. Помаранчева революція
Мета: з’ясувати особливості відносини України із США, НАТО та ЄС; охарактеризувати відносини України з Росією; визначити хід Президентських виборів 2004р.; скласти історичну характеристику Помаранчевій революції; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичними картами; вміння співпрацювати в парах та малих групах; формувати інтерес до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, проектор.
Хід уроку
Картка 1
Картка 2
Картка 3
Картка 4
Помаранчева – ПАВОМЧНАРА
Революція - ЯРІЕВЦЮОЛ
1-ша група – складіть план до тексту.
2-га група – сформулюйте короткі тези, що узагальнюють прочитане.
3-тя група – складіть 6 – 7 запитань до тексту.
(Найвагомішим для України було визнання її незалежності Росією)
(Претензії на Крим, Севастополь).
(Чорноморський флот Росії перебуватиме на території України в Севастополі на правах аренди, плавсклад було поділено порівну)
( 1997 р., Договір про дружбу співробітництво та партнерство)
(2003р. між Росією Україною Білорусью Казахстаном)
(Російські прив'язати Україну.)
Тривалий час не зрозумілою була позиція Президента України Л.Кучми. конституційний Суд України визнав, що згідно з Конституцією він перебуває при владі лише перший термін, хоча фактично залишається при владі вже два терміни. Зрештою Л.Кучма відмовився від участі у виборах 2004 р. Кандидатом від влади став діючий Прем’єр-міністр України В.Янукович.
Опозиційні сили згрупувалися навколо В.Ющенка, лідера “Нашої України”, колишнього голови Національного банку України, Прем’єр-міністра 2000-2001 р.
31 жовтня 2004 р. Відбувся І тур. Переможцями стали В.Ющенко (39,26%) і В.Янукович (39,11%). О.Мороз – 5,82%, П.Симоненко – 4,97%, Н.Вітренко – 1,53%. Решта кандидатів набрали менше 1% голосів. Нововведенням цих перегонів було відкриття телевізійних дебатів між кандидатами.
21 листопада 2004 р. Відбувся ІІ тур. Наступного дня Центральна Виборча Комісія (ЦВК) оголосила переможцем В.Януковича.
Коаліція опозиційних сил звинуватила ЦВК у фальсифікації результатів виборів, оскаржила рішення ЦВК у верховному Суді України й вивела на площу Незалежності в Києві своїх прибічників, наступного дня мітинг переріс у масову мирну акцію протесту, яка тривала до 8 грудня 2004 р. і отримала назву “Помаранчева революція”. Лідери опозиції заявили про створення Комітету національного порятунку і проведення Всеукраїнського політичного страйку. Почалася розбудова наметового містечка на Хрещатику і майдані Незалежності. Лідери опозиції закликали р.нгуючи взяти в облогу будинок Адміністрації Президента України, а згодом і Кабінет Міністрів України.
Того ж дня до Києва стали з’їжджатися і прихильники В.Януковича (близько 20 тис. осіб), які розбили наметове містечко навпроти будинку Кабінету Міністрів України.
У країні склалася в край напружена ситуація: загроза силових дій як з боку правоохоронних органів, так і з боку прихильників ворогуючих таборів, політична криза, загроза економічної кризи.
27 листопада 2004 р. відбулося засідання Верховної Ради, на якому було прийнято постанову про політичну кризу в країні, визнано факт фальсифікації виборів. Парламент висловив недовіру ЦВК і назвав не припустимим застосування сили проти учасників акції громадської непокори.
Прихильники В.Януковича взяли курс на сепаратизм, на розкол країни. З’їзд депутатів всіх рівнів у Сєверодонецьку закликав до проголошення Південно-Східної Автономної Республіки. Провідну роль у цьому процесі відіграли лідери Донецької, Луганської, Харківської областей.
Для розв’язання складної ситуації до України прибули представники Польщі, Литви, Росії, ЄС.
3 грудня 2004 р. Зважаючи на напружену ситуацію в країні та наявні матеріали про порушення під час голосування, Верховний Суд виніс рішення про переголосування ІІ туру президентських виборів.
8 грудня 2004 р. Верховна Рада прийняла рішення про переобрання ЦВК, яку очолив Я.Давидович.
26 грудня 2004 р. Переголосування ІІ туру. Результати: В.Ющенко (51,99%), В.Янукович (44,21%). 23 січня 2005 р. Інавгурація нового Президента В.Ющенка.
Прем’єр-міністром України було обрано Ю.Тимошенко, таким чином, політична криза в країні була розв’язана шляхом компромісу, народ України відстоював свої права мирним шляхом, засвідчивши свою прихильність демократичним ідеалам.
https://www.youtube.com/watch?v=YQWbFIoof-0