Конспект уроку для 3 класу на тему: "Рід іменників"

Про матеріал
Тема. Рід іменників Мета: ознайомити учнів з новими поняттями: «рід іменників», «чоловічий рід», «жіночий рід», «середній рід»; розвивати вміння розрізняти рід іменників; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов і повагу до сім ї, родини.
Перегляд файлу

Струсівський обласний мистецький ліцей

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему:

«Рід іменників (чоловічий, жіночий, середній)»

 

 

 

 

 

 

                                                                       Підготувала

                                                                                 учителька 3 класу

                                                                                                 Китинська Олена Петрівна

 

 

 

 

 

 

2024 р.

Тема. Рід іменників (чоловічий, жіночий, середній)

Слайд 1

Мета: ознайомити учнів з новими поняттями: «рід іменників», «чоловічий рід», «жіночий рід», «середній рід»; розвивати вміння розрізняти рід іменників; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов і повагу до сім ї, родини.

Обладнання: презентація, підручник,   предметні малюнки, лего.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Хід уроку

  1. Організаційний момент

- Добрий день вам, діти, гості

- Добрий день

- Добрий день тому, хто зліва

- Добрий день тому, хто справа

- Ми одна сім я

- Посміхнись тому, хто зліва

- Посміхнись тому, хто справа

- Ми одна сім я

II. Актуалізація опорних знань

      Вправа «Мозкова атака»

  •          Яку частину мови ми вивчаємо ?
  •          Що таке іменник?
  •          Коли  ставимо питання Хто ? Що?
  •          З якої літери пишемо загальні назви, власні назви?
  •          Наведіть приклади власних назв, загальних назв.
  •          Скільки чисел має іменник?

III Вивчення нового матеріалу

Слайд 2

 Тема сьогоднішнього уроку «Рід іменників». Слово рід вже вам зустрічалося, але в іншому значенні – родина, рідня, сім я.

Рід – це одне чи ряд поколінь, які пішли від одного предка. Є рід по маминій лінії і по татовій. У 1 класі, коли малювали родинне дерево, то ви на цьому дереві – листочки, ваші батьки – гілки, дідусь і бабуся – стовбур, а коріння – це прадіди і прабабусі.

Сьогодні на уроці ми поговоримо про рід іменників , навчимося ставити питання і визначати приналежність іменників до одного з родів: чоловічого, середнього і жіночого.

А зараз увага на екран, подивимося казку про рід іменників

Казка про іменник

Слайд 3

(Після перегляду мультфільму, на дошці кріпимо листки:

Чоловічий рід                       Жіночий рід                          Середній рід

він, мій                                     вона, моя                               воно, моє)

Показ предметних малюнків ( Учні називають малюнок і додають слова: він, мій, вона, моя, воно, моє. Наприклад: морква – вона, моя, жіночий рід)

У зошитах записуємо :

Одинадцяте лютого, класна робота , вправа 304, ст.127.

Руханка

Вийшли овочі на грядку,

Скликав гарбуз на зарядку.

Огірки зіп ялись вгору,

Потягнулись на опору.

Ріпа листячком махає,

Жовта диня позіхає,

Закружляли всі у трьох:

Кріп, квасоля і горох.

Дружно взялися в бочки всі зелені кабачки.

Слайд 4

Давайте визначимо рід іменників  овочів , які були у руханці, але

ЗАПАМ ЯТАЙТЕ: ІМЕННИКИ У МНОЖИНІ РОДУ НЕ МАЮТЬ,

 тому називаємо їх в однині (один предмет)

Слайд 5 (Якщо овоч чоловічого роду - піднімаємо цеглинку лего зеленого кольору, жіночого роду - червоного кольору, середнього роду- жовтого кольору )

Вправа 306. У вправі потрібно виписати іменники у три стовпчики, розподіливши їх за родами.

Гра «Високо - низько» (Однина і множина іменників)

IV Закріплення вивченого матеріалу

Гра «Зайве слово»

Метелик, шпак, зозуля

Мама, дідусь, сестра

Борщ, булочка, кисіль

Груша, абрикос, слива

Кошеня, лисеня,лисичка

Вправа-гра «Утворюємо нові слова»

Слон – слониха, слоненя.

Кіт – кітка, котеня.

Лев – левиця, левеня.

Кріль – кролиця, кроленя.

Лис – лисиця, лисеня.

Вовк – вовчиця, вовченя.

Гусак – гуска, гусеня.

V Підсумок уроку

Отже, давайте пригадаємо, що ми дізналися на уроці.

  •          Скільки родів має іменник ? (Три)
  •          Назвіть роди іменників (Чоловічий, жіночий, середній)
  •          Які « допоміжні» слова можна додати до іменника чоловічого роду?

(Він, мій)

  •          Які слова можна додати до іменника жіночого роду? (Моя, вона)
  •          Які слова можна додати до іменника середнього роду ? (Воно, моє)
  •          Чи можна визначити рід іменника у множині? (Ні)

Слайд 6

А  щоб краще ви запам ятали роди іменників, давайте вивчимо ось таке віршоване правило:

Дітям пам ятати слід,

Що іменник має рід.

Чоловічий – значить «він»:

Учень, хвіст, портфель, пінгвін.

А жіночий рід – «вона»:

Дружба, ластівка, весна.

Є й середні й рід – «воно»:

Вухо, яблуко, вікно.

 VI Домашнє завдання

Ст. 129, вправа 307, ст. 128 – правило

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
29 вересня
Переглядів
19
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку