Інтегрований урок математики та природознавства для 3 класу. Матеріал даного уроку дає можливісь навчити та закріпити знання з розв'язування складних рівнянь і задач арифметичним і алгебраїчним методами за програмою та підручником С. О. Скворцової. Також пригадати ознаки осені, яку користь приносять овочі зібрані восени. Познайомити дітей з цікавими фактами про них.
ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК
МАТЕМАТИКА ТА ПРИРОДОЗНАВСТВО
3 КЛАС
Тип уроку: інтегрований урок математики та природознавства.
Девіз уроку: Все, що в природі існує,
нам математика порахує.
Міркуємо-швидко, відповідаємо-точно,
рахуємо-правильно, пишемо-гарно.
Тема: Закріплення розв’язування задач арифметичним і алгебраїчним методом.
Мета: удосконалити обчислювальні навички табличного множення та ділення;формувати вміння розв’язувати ускладнені рівняння; навчати добирати ускладнене рівняння до текстового завдання; формувати вміння розв’язувати ускладнені задачі на знаходження невідомого доданка алгебраїчним і арифметичним методами;
розвивати логічне та абстрактне мислення; формувати вміння вибирати і використовувати необхідну інформацію для розв’язування задач і прийоми розумових дій аналізу, порівняння,узагальнення;
виховувати старанність, працьовитість, самостійність, вміння допомогати один одному.
Обладнання: кошик з овочами(картопля, капуста, яблука, помідор, буряк),
презентація, аудіо матеріал, девіз уроку-на листочках, лист від осені.
Перебіг уроку
І. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів
Продзвенів для нас дзвінок,
Розпочнемо наш урок,
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що мій третій клас усі –
Справжні молодці!
На фоні тихого звучання музики вчитель читає вірш К. Перелісної «Золота осінь»
В парку і садочках
На доріжки й трави
Падають листочки
Буро-золотаві.
Де не глянь, навколо
Килим кольористий,
Віти напівголі
Й небо синє, чисте.
Метушні немає,
Тиша й прохолода –
Осінь золотава
Тихо-ніжно ходить.
Зараз роботи в осені не початий край, тому вона сьогодні не
змогла прийти на наш урок, але я зранку отримала від неї
ось цю телеграму і загадковий кошик.
ТЕЛЕГРАМА
Дорогі третьокласники,
вибачте мене за те,
що не змогла завітати на ваш урок.
Але роботи не початий край.
Ще не всі дерева обтрусила,
ще не ввесь зібрала урожай у полях,
тому і ви сьогодні працюйте плідно,
збирайте успішно свій математичний урожай.
А я буду пишатися вами.
Успіхів вам!
Ваша осінь.
II. Актуалізація опорних знань та способів дії.
Але ви знаєте, що ці овочі та фрукти зачаровані. А щоб їх розчаклувати нам треба виконати ряд математичних завдань. Чи готові ви взятися за таку відповідальну роботу - розчарувати осінні дари? Я бажаю вам успіхів у такій складній роботі! А може для вас вона буде і не складною, тому що ви добре знаєте математику! Позмагаємося з чарівником?
1.Каліграфічна хвилинка.
Що ж першим з кошика ми будемо розчакловувати? Вам допоможе відгадка загадки.
Під землею народилась
і для борщику згодилась.
Мене чистять, ріжуть, труть,
смажать, варять і печуть. (Картопля)
Якщо сядемо красиво,
То напишемо на диво –
Чисто, рівно і красиво.
Раз, два, три, чотири, п’ять
Починаємо писать.
Ручку вправо поверніть,
Зошит вправо покладіть
І рівненько напишіть.
1×0+(3×8-6×4)×5+0÷(32-26)=
Розв’язуючи вираз, ми будемо каліграфічно записувати тільки результати. Якщо всі напишуть бездоганно та правильно обчислять вираз - картоплю буде розчакловано.
- Яка перша дія?( 3×8=24)
- Записуємо результати через кому.
- Яка друга дія?( 6×4=24)
- Яка третя дія?(24-24=0)
- Яка четверта дія?( 32-26=6)
- Яка п’ята дія?(1×0=0)
- Яка шоста дія?(0x5=0)
- Яка сьома дія?(0:6=0)
- Яка восьма дія?(0+0=0)
- Яка остання дія?(0+0=0)
- Отже, яка відповідь виразу?(0)
- Розумнички, ви гарно написали свої роботи. Кактоплю розчакловано!
- Діти, а що ми можемо приготувати з картоплі?(пюре, смажену,фрі)
Пізнавальна хвилинка.
Здавалося б, що цікавого можна розповісти про картоплю? Звичайний собі овоч, який в Україні називають «другим хлібом». А чи знаєте ви, що в Європу картопля вперше потрапила 425 років тому? За однією із версій, саме 28 липня 1586 року англієць Томас Херріот привіз із Колумбії до себе на батьківщину першу картоплю. Англійці вважають, що саме вони першими спробували смак картоплі і зробили її надбанням європейської кухні. В Україні її вперше посадили в 1805 році в Харківській губернії.
Запорізькі козаки знали картоплю, але як трофей,
який вони здобували в походах.
У всьому світі настільки цінується картопля,
що в її честь вже навіть почали встановлювати
пам’ятники в різних країнах.
Маса найбільшої картоплини близько 8 кілограм.
Ось як цінується картопля у всьому світі.
Мододці!Ми разом розчарували картоплю,
гарно написали каліграфічну хвилинку. Тепер
ми можемо приступити до наступного завдання.
2.Математичний диктант.
- А щоб дізнатися наступного зачарованого героя ,
вам потрібно розв’язати ось такий незвичайний приклад:
Камо – мо + пуща – ща + сон –он + танок – нок =
(Учень, який відгадав слово бере капусту з кошика і читає на ній завдання:
«Розв’яжіть і напишіть математичний диктант»)
Я буду читати задачі, а ви повинні розв’язати їх та записати розв’язання
виразом і відповісти на питання, до якого виду задач вона належить. Кожен
вираз пишемо з нового рядочка. (Учень записує математичний диктант із зворотної сторони дошки, всі інші, в зошиті, самостійно.)
Скільки всього стало птахів на годівниці?(8+14=22)
- Як називається ця задача?(знаходження суми)
2. Маса одного кролика 2 кг. Яка маса шести таких кроликів?(2x6=12)
- Як називається ця задача?(знаходження добутку)
3. Учні посадили 27 лип у три ряди порівну. Скільки лип у кожному ряді?
(27:3=9)
- Як називається ця задача?(ділення на рівні частини)
4. У вазі стояло 15 гвоздик і 32 ромашки. На скільки більше стояло ромашок ніж гвоздик у вазі?(32-15=17)
- Як називається ця задача?(на різницеве порівняння)
5. У акваріумі було 24 рибки, 8 рибок переставили в інший акваріум.
Скільки рибок залишилося у першому акваріумі?(24-8=16)
- Як називається ця задача?(на знаходження різниці-остачі)
6. Посіяли 10 кг гречки, а зібрали 90 кг. У скільки разів більше зібрали
гречки ніж посіяли?(90:10=9)
- Як називається ця задача?(Кратне порівняння двох чисел)
- А зараз перевіримо математичний диктант. Обміняйтеся зошитами,
візьміть червоні олівці, правильна відповідь до розв’язання задачі -
2 бали, неправильна - 0 балів.
Пізнавальна хвилинка
Капуста – найбільш доступний і дешевий овоч. До того ж вирощують її майже повсюдно, навіть за Полярним колом. Батьківщина її – територія сучасної Греції. Принаймні стародавні елліни вирощували три сорти білокачанної капусти ще за триста років до нашої ери. До речі, від римлян пішла українська її назва, адже «капуста» латиною означає «голова». В українській кухні з капусти готують багато смачних страв, а саме: капусняк, голубці, борщ тощо.
Давньогрецькі та давньоримські лікарі першими побачили цілющі властивості цієї рослини: їй приписувалася здатність усувати головний біль, виліковувати глухоту та безсоння.
Перші згадки про появу капусти на території України датуються 1073 роком. Але, мабуть, набагато раніше її завезли грецькі колоністи, які проживали в Криму. Цікаво, що червонокачанна капуста потрапила до нас значно пізніше. Ця рослина має півтори сотні різновидів, про деякі з них у нас не знають і зараз.
Зі 128 сортів білокачанної капусти, зареєстрованих в Україні, вітчизняних лише двадцять дев’ять. Лідери тут голландські і
французькі сорти, хоча трапляються німецькі та
навіть польські сорти й гібриди. У Японії капусту
вирощують і як декоративну рослину, яка прикрашає
сади і клумби до кінця осені. Найпоширенішими є
червонокачанна, пекінська, броколі, цвітна,брюссельська.
Молодці, ми з вами повторили типи простих задач, розім’яли пальчики, приготувалися виконувати нові завдання та розчарували капусту.
III Закріплення і узагальнення знань учнів.
гарні листочки.
Пізнавальна хвилинка
Є у клена одна цікава властивість: він може
передбачати погоду. З черешків листя, у самій гілки, іноді
крапелька за крапелькою течуть "сльози" - клен ніби плаче.
Якщо з'явилися на кленових листках "сльози", значить, через кілька годин буде дощ.
На листочках написано рівняння. Вам потрібно їх розв’язати коментуючи за алгоритмом біля дошки. А допоможуть нам розв’язати ці рівняння і задачі
алгебраїчним методом на сьогоднішньому уроці « райські яблучка», які знаходяться у « чарівному мішечку»
36+а=8×6 р-42:7=5 у-5×4=28
(Діти по одному розв’язують рівняння на дошці, коментуючи, оцінюю
роботу дітей)
36+а=8×6 р-42:7=5 у-5×4=28
36+а=48 р-6=5 у-20=28
а=48-36 р=5+6 у=28+20
а=12 р=11 у=48
36+12=8X6 11-42:7=5 48-5*4=28
48=48 5=5 28=28
Відповідь:12 . Відповідь:11. Відповідь:48.
Сидить панна у світлиці
молода, червонолиця.
Хто до неї завітає —
вітамінами вгощає. (Морква)
Розглянемо, яке ж наступне завдання для вас підготував чаклун«Чи вмієте ви розв’язувати рівняння?».
(учень, який відгадав загадку читає завдання №3 в підручнику: до кожного тексту
– задачі треба дібирати рівняння та розв’язати Щоб розв’язати ці рівняння, вам
потрібно попрацювати в парах. Спочатку ви в парах обговорюєте , яке з
рівнянь підходить до кожної задачі, а потім записуєте рівняння в робочий
зошит та розв’язуєте його.)
-Молодці! Ви правильно дібрали рівняння до кожного тексту, розв’язали
рівняння та розчарували моркву. Морква - другий у Європі за популярністю овоч піся картоплі. А ще морква входить в десятку найважливіших овочів для життєдіяльності людини. Подивіться на екран та перегляньте цікаві факти про моркву. Що цікавого для свого життя ви запам’ятали? https://1plus1.ua/snidanok-vyhidnij/video/cikavi-fakti-pro-morkvu
-Я бачу, ви трішки втомилися, тому давайте трішки відпочинемо.
Фізхвилинка
-Щоб дізнатися наступне завдання, вам потрібно відгадати загадку.
Український борщ чудовий
По усіх краях відомий.
У борщі я головний,
Борщ без мене не смачний!(Буряк)
-Яким завданням ми будемо розчаровувати буряк?(учень читає
завдання на буряку «Чи вмієтеви розв’язувати задачі алгебраїчним
методом?»)
3. Розв’язування задачі алгебраїчним методом. (Задача 4)
- Відкрийте підручним 66-тій сторінці.
- Прочитайте умову задачі.
- Про що йде мова в задачі?(про картоплю)
- В чому господиня її заготовлювала?(в сітках та мішках)
- Скільки сіток картоплі заготувала господиня на зиму?(7)
- По скільки кілограмів картоплі в кожній сітці?(по 5)
- Скільки було мішків?(1)
- Скільки всього кілограмів картоплі господиня заготувала?(94 кг)
- Яке питання задачі?(Скільки кілограмів картоплі заготувала господиня в мішку)
- Складемо рівняння, щоб розв’язати задачу.
- Як позначимо, скільки кілограмів картоплі в мішку?(х)
- Якщо було 7 сіток картоплі по 5 кілограм про що можна дізнатися?
(скільки всього кілограмів картоплі в сітках)
Якщов мішку було х кілограмів картоплі, а в сітках 5×7 і всього було 94 кілограмі, яке рівняння можна скласти?
Задача
Розв’язання
Х+5×7=94
Х+35=94
Х=94-35
Х=59
- Тож скільки кілограмів картоплі заготувала господиня в мішку?(59)
- Молодці! Я впевнилася , що ви вмієте розв’язувати задачі алгебраїчним методом. Тому , що ж цікавого ви знаєте про цей овоч?
Буряк вирощується на всіх континентах окрім Антарктиди,
але його батьківщиною вважається Далекий Схід та Індія.
Саме тут люди вперше скуштували дикий буряк, який є
родичем всіх сучасних видів буряка.
В давнину коріння буряка не використовувалось
для приготування їжі, з нього робили відвари та
настоянки, які застосовували для лікування застуди
та зубного болю.
Хоч ми більш знайомі з червоним буряком, у світі є величезне різноманіття сортів, які відрізняються не лише за кольором, формою та смаком, а й по вмісту корисних речовин. Сьогодні, крім червоного, можна побачити яскраво-білий, золотисто-жовтий, рожевий і навіть смугастий буряк.
Зелений чуб, червоний бік,
Смачний із нього чавлять сік.
Ґаздині варять з ним борщі,
Росте в городі на кущі.(Помідор)
- Прочитайте, яке наступне математичне завдання для нас приготувала осінь.
- А зараз ми розв’яжемо цю ж задачу арифметичним методом.
- Складемо умову задачі та запишемо в зошит.
- Про що йде мова в задачі?(про картоплю в сітках та мішку)
- Скільки сіток картоплі господиня заготувала на зиму?(7)
- По скільки кілограмів картоплі у кожній сітці?(по 5 кг)
- Про що можемо дізнатися, знаючи ці два числа?
- Якою дією?(множення)
- Це перша дія.
- Скільки всього кілограмі картоплі було ?(94)
- Знаючи, скільки всього кілограмів картоплі було та скільки кілограмів
картоплі у 7 сітках, про що ми можемо дізнатися?( скільки кілограмів заготувала
господиня в мішку)
- Якою дією?(дією -)
- Тож скільки кілограмів картоплі господиня заготувала в мішку?(59)
- Ми отримали складену задачу.
- А тепер давайте розв’яжемо задачу арифметичним методом.
- Як називається перша проста задача?(на знаходження добутку)
- Як називається друга проста задача?(на знаходження невідомого доданку)
- Хто може скласти вираз до задачі?
- Зачитайте вираз. Запишіть вираз біля дошки:
94-(7×5)=59
- Тож, що означає число 59?
- Запишіть відповідь задачі.
Відповідь: в мішку господиня заготувала 59 кг картоплі.
× ×
-
Розв’язання
1)7×5=35(кг) - картоплі в сітках;
2)94-35=59(кг) - картоплі в мішку.
Відповідь: 59 кілограмів картоплі господиня заготувала в мішку.
всі завдання осені. Мені здається якби осінь це побачила, вона
була б вами задоволена. https://www.youtube.com/watch?v=LYT3AaOSgkU
IV Підсумок уроку.
- Чим цікавим займалися на уроці?
- Що більше всього запам’ятали?
- Що було найскладнішим при виконанні завдань?
- Наш урок вже підійшов до кінця. Ми зібрали гарний і плідний урожай.
- Мені дуже сподобався урок. Ви гарно працювали, каліграфічно й охайно
писали у зошитах, добре засвоїли розв’язування задач арифметичним та алгебраїчним методом.(Заходить осінь)
Ой, вибачте, я спізнилася, я дуже хотіла потрапити на ваш
урок, але в мене було дуже багато справ, мені треба було
зібрати капусту на полях до морозів, захистити польові
дерева від морозів. Тільки но я впоралася з роботою,
відразу поспішила до вас.
Я дарую людям дари природи, а на уроках ви
отримуєте знання і результатом сьогоднішнього уроку є
букет, який я вам дарую за те, що на уроці ви були дуже
активними, дружніми, виконали всі мої завдання та
розчарували всі мої дари, які я можу подарувати людям.
За те, що ви мені допомогли розчарувати овочі я хочу
подарувати вам подарунок. (пісня осені)