Тема: Повторення. Знову до школи.
Мета:ознайомити з новими ЛО; повторити й активізувати лексику теми;розвивати вміння сприймання тексту на слух;навчати монологічного та діалогічного мовлення;формувати навички правильної вимови слів; розвивати навички письма; виховувати інтерес до вивчення англійської мови.
Тип уроку:вивчення нового матеріалу.
Методи та прийоми:
Словесні: розповідь, бесіда, пояснення;
Наочні: підручник, таблиця;
Практичні: робота з підручником, робота з дошкою;
Здоров`язберігаючі технології: фізкультхвилинка.
Обладнання: підручник, дошка, таблиця.
Хід уроку
T:Hello. How are you?
Ch:I am fine. I hope that you are too.
T: I show you 4 pictures of children, you have to remember their names and then you have to be careful because I will change their names and you have to correct me.Ok? Let start.
– Look! This is our friend.
This is Miss Alison. This is Dan. This is Bob. This is Ann. (play game).
3.Main part
T:Open your book at page 3Ex.1 and look at picture. We must listen and read.
First I read and then we repeat and translate together.
Good morning, Miss Alison!(Добрий ранок, міс Елісон!) Good morning, children!(Добрий ранок, учні!)
We are glad to see you!(Ми раді вас бачити) Welcome to school again!(Ласкаво просимо знову до школи)
I`m so glad to see you, too!( я також рада вас бачити)
T:Next Ex 2 page 6 read and act out(Прочитайте та розіграйте)
We have 6 photos of children talking about themselves. Our task is to read together, translate and play roles.
Dan:Hello! I`m Dan and this is Ann! (Привіт! Я Ден, а це Ен!)
Ann:We are from Ukraine. What`s your name?(Ми з України. Як тебе звуть?)
Kim:Hi! I`m Kim. I`m from China.(Привіт, Я Кімя мешкаю в Китаї)
Dan and Ann: Nice to meet you, Kim!( Приємно познайомитися Кім!)
Jane:Hi! Are you Tom? (Привіт! Тебе звати Том?)
Tom: Yes, I am. What`s your name?(Так, це я. А як звати тебе?)
Jane: My name is Jane. Where are you from?( мене звати Джейн. Звідки ти?)
Tom: I`m from the USA. ( я з США)
Ann: How old are you Tom?(Скільки тобі років?)
Tom: I`m nine. And you? (мені 9. А тобі?)
Ann: I`m eight.Do you speak Ukrainian?(Мені 8. Ти розмовляєш українською?)
Tom:No, I don`t. I speak English.( Ні, не розмовляю. Я говорю Англійською)
Ch: Act out dialogue
T: Next Ex 3 page 7 Ask and complete(Запитайте і заповніть)
Ch:
Name |
Ann |
KIm_________ |
Tom______ |
Age |
8_____ |
9 |
9_______ |
Country |
Ukraine |
China______ |
The Usa |
|
T: well Done!And now tell me:
1.What is her/his name?-Her/His name is…..
2. How old is……..?- She/He is…..
3. Where is……..from?-She/He is……
Ch: Students answer and complete the sentence
T: Jood job! And now let's do a minute of physical education.
Jump, jump, jump to the party music. (стрибаємо на місці)
Dance, dance, dance to the party music. (танцюємо на місці)
Shake, shake, shake to the party music. (хитаємо головою)
Clap, clap, clap and stamp your feet. (плескаємов долоні, топаемо ногами)
But when the music stops, (вказівний палець вгору)
But when the music stops,
But when the music stops,
FREEZE! (замираємо, як під час танцю)
Well done!
T: Playing an open microphone:
The person I approach should answer the questions
Ch: Students take turns answering questions.
T: Your homework for today exercise 5 page 7. Let's consider what we have to do at home.
You have to complete the sentences and write them in notebooks.
For example:
My name is….Rick
I am ……… six
I am from……..Canada
I speak ………….English.
We worked well with you, thank you for the lesson. Goodbye children!
Ch: Goodbye teacher!