Розробка уроку хімії, мета якого формування поняття про поширення Оксигену в природі (в земній корі, атмосфері); поняття про колообіг Оксигену в природі, планетарне значення рослин; навичок експериментальної роботи в галузі природничо-математичних наук; розвиток вміння складати хімічні рівняння, знаходити масові частки хімічних елементів в речовинах; проводити аналіз, узагальнювати, робити висновки; виховання екологічного мислення, шанобливого ставлення до природи; виховання соціальної компетентності.
Відділ освіти Мостиської районної державної адміністрації
Тема уроку: Поширення і колообіг Оксигену в
природі
Мета:
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: урок – пошук знань
Обладнання:
Технологічна картка уроку
елемент уроку |
його зміст |
Що повинен знати учень? |
вміст Оксигену в земній корі, атмосфері; етапи колообігу хімічного елемента в природі; планетарне значення рослин; екологічні проблеми, які пов’язані з колообігом Оксигену. |
Що повинен вміти учень? |
описувати поширеність Оксигену в природі; поясняти схему колообігу Оксигену, планетарне значення рослин; оцінювати роль кисню в життєдіяльності організмів. |
Контроль вчителя |
індивідуальний контроль - картки з індивідуальними завданнями, експериментальна робота, доповіді «Екологічні проблеми атмосфери» фронтальний контроль – гра «Морський бій» |
Тип навчального заняття |
комбінований |
Форма уроку |
урок – пошук знань |
Обладнання |
|
Домашнє завдання |
п. 20 І-ІІ рівень с. 153 №7 ІІІ-ІV рівень с. 153 «Медіасторінка» творче завдання с. 153 №9 |
Структура уроку
№ з/п |
етап |
час |
форма проведення |
мета етапу уроку |
1. |
Організаційний |
1 |
|
Організація класу, перевірка готовності до уроку |
2. |
Цільова установа |
2 |
асоціативний кущ |
Учні самостійно озвучують мету уроку через те, що пригадують план характеристики хімічного елементу |
3. |
Актуалізація опорних знань |
|||
3.1.
3.2 |
Індивідуальна робота (біля дошки) «хіміку-теоретику»
|
5
|
кросворд
|
Перевірка теоретичних знань учня з теми «Кисень і Оксиген», |
«хіміку – досліднику» |
хімічний дослід
|
формування навичок ставити досліди і аналізувати здобуті результати, |
||
«екологу»
|
екологічна задача
|
розвиток вміння застосовувати математичні навички на уроці хімії при розв’язання екологічних задач, |
||
«хіміку-аналітику» |
хімічні рівняння |
перевірка рівня вмінь складати хімічні рівняння, розставляти коефіцієнти в хімічних рівняннях |
||
Картки з індивідуальними завданнями (за партами) |
письмова самостійна робота
|
перевірка рівня вмінь розставляти коефіцієнти в хімічних рівняннях, знаходити масову частку елемента в речовині |
||
3.3. |
Фронтальна робота |
5 |
гра «Морський бій» |
Розвиток вміння користуватися хімічною мовою, розпізнавати оксиди. |
4. |
Мотивація уроку |
2 |
вірш – загадка « |
Показати міжпредметний зв’язок хімії з літературою, підготувати учнів до пошуку знань. Сформувати мету уроку. |
5. |
Основна частина уроку |
|||
5.1. |
Робота з діаграмами підручника |
7 |
фронтальна робота |
Формування поняття про поширеність Оксигену в земній корі, повітрі. |
5.2. |
Парна робота з малюнком і текстом підручника
|
7 |
складання колажу «Колообіг Оксигену в природі» |
Формування поняття про колообіг Оксигену в природі, планетарне значення рослин |
5.3. |
Звіт про експериментальну домашню роботу |
3 |
індивідуальна робота школяра -проект «Планетарне значення рослин» |
Формування навичок експериментальної роботи в галузі природничо-математичних наук |
5.4. |
Інформ - бюро «Екологічні проблеми атмосфери » |
5 |
усні доповіді учнів |
Формування навичок працювати з додатковою літературою, навичок соціальної компетентності |
6. |
Узагальнення матеріалу уроку |
|||
6.1. |
«Мікрофон» |
2 |
«Сьогодні на уроці я зрозумів, що…» |
Учні розставляють акценти в набутих знаннях |
6.2. |
«Лабораторія» |
2 |
дослід |
перевірка вміння застосовувати набуті знання |
7. |
Домашнє завдання |
2 |
п. 20 І-ІІ рівень с. 153 №7, ІІІ-ІV рівень с. 153 «Медіасторінка» творче завдання с. 153 №9 |
|
8. |
Підведення підсумків уроку |
2 |
Оцінювання навчальних досягнень учнів |
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Цільова установа
Вправа «Асоціативний кущ»
Учні самостійно озвучують тему, яка зараз вивчається. Пригадують план характеристики хімічного елементу та простої речовини.
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Індивідуальні завдання (біля дошки)
Хімік – теоретик
Завдання: Відгадайте кросворд;
назвіть ключове слово;
який вклад в науку внесла ця людина?
1. Реакція між кількома речовинами з утворенням одного продукту реакції.
2. Реакція окиснення з виділенням світла і тепла.
3. Наука про речовини та їх перетворення.
4. Складна речовина, яка складається з двох елементів, один з яких обов’язково Оксиген.
5. Те, що виділяється при горінні речовин.
6. Речовина, яка прискорює хімічну реакцію.
7. Агрегатний стан кисню при температурі від -183С0 до -218С0
Кросворд - загадка
На одній з площ міста в Англії стоїть бронзова скульптура молодого гарного чоловіка у модному костюмі 18 століття. У бронзі вдячні співвітчизники закарбували видатного хіміка.
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
3 |
|
|
|
|
|
|
||||||
4 |
|
|
|
|
|
|||||||
5 |
|
|
|
|
|
|
||||||
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
||||||
Хімік – практик
Завдання: Виконайте, опишіть й поясніть дослід.
Ви маєте сиру та варену картоплю, пероксид гідрогену. Доведіть, що в живих клітинах присутні ферменти.
Дайте відповіді на запитання:
Чому для досліду необхідно було взяти саме сиру та варену картоплю?
Що відбувається при додаванні пероксиду гідрогену в сиру картоплю?
Що відбувається при додаванні пероксиду гідрогену в варену картоплю?
Про що це свідчить?
Еколог
Завдання: В атмосфері в результаті горіння палива накопичуються оксиди N2O3, SO2, CO, які викликають глобальні екологічні проблеми: «парниковий ефект», «кислотні дощі» тощо.
Напишіть хімічні рівняння утворення цих оксидів, визначте типи хімічних реакцій
Хімік – аналітик
Задача
Протягом доби людина вдихає близько 25 кг повітря. Під час роботи автомобіля кожні 100 км шляху використовується 1825 кг кисню. Обчисліть, скільки часу могла б дихати людина цим киснем, якщо масова частка кисню в повітрі дорівнює близько 23%
3.2. Індивідуальні картки (учні виконують за партами)
Картка №1 (10 б) Розставте коефіцієнти в хімічних рівняннях: 1. H2O = H2 + O2 2. Mg + O2 = MgO 3. N2 + O2 = N2O5 Вкажіть тип реакції (1) Як називаються продукти реакції (2) і (3)
|
Картка №2 (12 б) Яке мінеральне добриво багатіше на Оксиген: NH4NO3 чи K3PO4?
|
Картка №3 (8 б) Складіть формули оксидів Нітрогену (I), Фосфору (V), Кальцію (ІІ), Алюмінію (ІІІ), Мангану (VII), Феруму (ІІІ), Карбону (IV), Цинку (ІІ)
|
Картка №4 (6 б) Вставте пропущені слова в речення: Хімічний елемент Оксиген утворює прості речовини ………………….. та ……… За звичайних умов кисень має ………………………………….. агрегатний стан. Ця речовина ………………………. за повітря, тому його можна зібрати в ……….... ……………………..При температурі -1830С він стає ………………………….. В лабораторії його добувають із …………………………………..Наявність кисню можна визначити внесенням …………………………………………………………… в посудину, вона ………………………………… спалахує.
|
3.3. Фронтальна робота – гра «Морський бій»
На столах у учнів знаходиться ігрове поле, на якому написані формули простих і складних речовин. Першому учневі координати задає учитель: учень, який відповідає, повинен прочитати формулу і сказати, чи є ця речовина оксидом. Ця формула викреслюється, і учень називає нові координати учневі іншого ряду. Гра іде до тих пір, поки все поле не буде закреслено.
|
А |
Б |
В |
Г |
1 |
CuO |
HCl |
Al2O3 |
Fe |
2 |
H2 |
N2O5 |
H2CO3 |
BaF2 |
3 |
HNO3 |
MgO |
NH3 |
S |
4. Мотивація уроку
Вірш – загадка
Мене ти знайдеш усюди.
Знають мене добре люди.
Ось зі мною сполук палітра:
Вхожу я у склад повітря,
Добре воду озоную,
Крейду з содою шаную.
І , куди вже правду діти,
Всі мої брати – оксиди.
5. Основна частина уроку
5.1. Фронтальна робота з підручником та діаграмами «Вміст хімічних елементів в земній корі», «Склад повітря»
Завдання:
1. Відкрийте підручник на стор. 147.
2. Знайдіть діаграму «Вміст хімічних елементів в земній корі»
3. По діаграмі визначте масову і атомну частки Оксигену в земній корі.
4. Зробіть висновок про його поширеність.
5. До складу чого може входити Оксиген в земній корі?
(показують на діаграмі на дошці)
6. Тепер відкрийте сторінку 148.
7. Знайдіть діаграму «Склад повітря»
8. По діаграмі визначте складові частини повітря.
(показують на діаграмі на дошці)
9. Чому протягом тисяч років відсотковий склад повітря майже не змінився, адже всі живі істоти поглинають кисень, а виділяють вуглекислий газ при диханні, транспорт і вся промисловість працює завдяки горінню?
ВИСНОВОК (учні роблять самостійно):
Оксиген – найпоширеніший елемент земної кори. В повітрі його 23%. Його запаси поповнюються фотосинтезом рослин. Рослини мають планетарне значення.
5.2. Парна робота зі схемою «Колообіг Оксигену в природі»
Завдання:
1. Прочитайте матеріал параграфу на с. 147 – 148 «Біологічна роль Оксигену»
2. Проаналізуйте малюнок 20.3. і визначте основні процеси в природі, які відбуваються за участю кисню.
3. Складіть колаж з позначенням всіх процесів, які забезпечують колообіг Оксигену.
ВИСНОВОК: (схема в зошиті)
О2
фотосинтез дихання
гниття
окиснення
горіння
СО2
5.3. Звіт про дослідницьку домашню роботу
«Проект «Вплив рослин на склад повітря»
№ |
етап проекту |
висновки |
1. |
Назва проекту |
«Вплив рослин на склад повітря» |
2. |
Мета та завдання проекту |
1. Опрацювати літературу про дихання та фотосинтез рослин; 2. Поставити дослід.
|
3. |
Теоретична частина проекту |
Знайти відповіді на питання: Що таке дихання? Як воно відбувається в рослинах? Що таке фотосинтез? В яких організмах він відбувається? Які умови впливають на фотосинтез? Чому рослини мають планетарне значення? |
4. |
Практична частина проекту |
Проведення досліду: В дві склянки постити рослини. Щільно закрити склянки. Одну оставити на світлі, а другу помістити в темне місце на 2-3 доби. Перевірити наявність кисню в обох посудинах внесенням тліючої лучинки. |
5. |
Аналіз результатів |
Рослини вдихають кисень, а виділяють вуглекислий газ. Разом з цим, переважно в листях рослин, відбувається фотосинтез. Фотосинтез – це процес утворення органічних речовин з неорганічних в рослинах на світлі з вуглекислого газу і води з виділенням кисню. Необхідною умовою фотосинтезу є світло. Тому в нашому досліді одну склянку ми помістили в темне місце, щоб довести, що тоді кисень виділятися не буде. Для того, щоб визначити наявність кисню в обох посудинах було внесено тліючу скіпочку. В склянці №1 – скіпочка спалахує, а в №2 - гасне. |
6. |
Висновки |
Рослини мають планетарне значення, тому що саме вони поповнюють запаси кисню в атмосфері, забезпечуючи життя на нашій Землі. |
7. |
Мої враження від роботи над проектом |
|
5.4. Інформбюро «Екологічні проблеми атмосфери»
Вчитель:
А тепер увага – дуже жахливий факт! В Японії вже почали продавати чисте повітря. Мешканці мегаполісів вже давно забули, яким є його ковток - ковток свіжості та запаху лісу. Що ж є причинами того, що цей товар чекає фінансовий успіх?
(учні називають причини)
Так, дійсно. Людство в результаті своєї господарської діяльності погіршує стан повітря і само собі створює велику кількість екологічних проблем.
(доповіді учнів, запис в зошиті)
6. Узагальнення матеріалу уроку
6.1. «Мікрофон»
«Багато лісу - не губи.
Мало лісу – бережи.
Немає лісу – посади».
6.2. Лабораторія
Проаналізуйте зміст етикетки столової води «Тонус - кислород»
7. Домашнє завдання
п. 20
І-ІІ рівень с. 153 №7
ІІІ-ІV рівень с. 153 «Медіасторінка»
творче завдання с. 153 №9
8. Підведення підсумків уроку
Оцінювання навчальних досягнень учнів.
Побажання учням:
І повітря, і вода –
Взагалі природа вся!
Хімію вивчай охоче – І в халепу ти не вскочиш.
Будеш знать про неї все,
Вона користь принесе.