ТЕМА. Досліджую відмінки і відмінкові питання. Вправи 1-8, с.37-39
Мета:
формування предметних компетентностей: формувати уміння учнів змінювати іменники за відмінками, запам`ятовувати назви відмінків і питання, на які вони відповідають, ,робити висновки, узагальнення; збагачувати словниковий запас; розвивати творчу уяву, критичне мислення, мовлення; опрацьовувати теоретичний матеріал підручника, виховувати любов до рідної мови;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: удосконалювати вміння самоорганізовуватися до навчальної діяльності , вміннядотримувати правильної постави під час письма, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;
комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, правильно,повільно, виразно, дотримувати пауз);
соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі;
інформаційної: формувати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.
Обладнання: мультимедійне обладнання, презентація до уроку, загадки на індивідуальних листочках.
Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Емоційне налаштування
Мовонько рідна,
мово єдина!
Ти неповторна,
як Україна!
З тобою будем
жити-творити.
Просто не можна
тебе не любити.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Відгадайте загадки, іменники-відгадки запишіть, позначивши в дужках їх рід.
Яке взуття в огні гнеться,
А з ніг не скидається? (Підкова).
По полю бродить,
Зерно молотить,
Жне, косить -
Хліба не просить (комбайн).
Сторожем не служить, а всіх рано будить (півень).
Плету хлівець на четверо овець, а на п'яту окремо (рукавиці).
Що можна бачити з заплющеними очима? (Сон).
Що воно за штука, що день і ніч стука? (Серце).
Не людина, а говорить (радіо).
1. Хвилинка каліграфії
а) Написання букви Вв В, поєднаньВ м Вн вд вм мн від мін ок
б) Вправа «Словникові слова»
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
а) відгадайте загадку.
Наче лицарі казкові,
Вірно служать рідній мові.
Так слова єднати вміють,
Що усі їх розуміють. (Відмінки)
-Сьогодні ми дослідимо відмінки і їх питання, будемо ставити запитання до слів і визначати їх відмінок.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1.Гімнастика для очей.
2. Пальчикова гімнастика (відео)
3.Робота з підручником.
Вправа 1 (Спишіть сполучення слів. Познач закінчення у виділених словах. Поясніть, як змінилося слово природа.
приваблює природа |
виїхали на природу |
ставитися до природи |
милуватися природою |
вдячні природі |
відпочивали на природі |
Прочитай правило про змінювання іменників.с.37
Вправа 2-3( Розгляньте таблицю. Запам’ятайте назви відмінків і питання, на які вони відповідають. Разом із сусідом/сусідкою по парті пограйте у «Відлуння» — хтось називає відмінок, а хтось — питання, на які він відповідає.)
ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА (відео)
Вправа 4 (Спишіть словосполучення, поставивши питання до виділених слів. Користуючись таблицею, визначте відмінок цих іменників і запишіть за зразком.)
Вправа 5(. Із сусідом/сусідкою по парті провідміняйте усно слова: сонце, земля, гори. Можете користуватися таблицею.)
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Вправа 6. (Спишіть повідомлення Родзинки. Поставте усно питання до виділених іменників. Визначте їхній відмінок і позначте його скорочено над словом.)
Вправа 7. (Уявіть, що ви відпочиваєте в Альпах. Що ви виберете для сну — ліжко просто неба чи затишну кімнату в готелі? Чому? Складіть про це текст (3–4 речення).(усно)
VІ Підсумок уроку.
Вправа «Інтерв`ю»
(Вчитель ставить запитання по темі, а діти в уявний мікрофон відповідають)
VII Пояснення домашнього завдання
Вправа 8.
(Спишіть цікаві факти про Швейцарію. Вставте пропущені букви. Визначте відмінок виділених іменників і позначте його скорочено над словом.)
VIII Рефлексія.