Конспект уроку "Фінансові послуги".

Про матеріал
Використання на уроках географії конспекту з теми " Фінансові послуги" забезпечить чітку структурованість навчального матеріалу, логічну послідовність його подання та ефективну організацію навчальної діяльності учнів. Цей конспект допоможе вчителю раціонально розподілити час, поєднати теоретичний матеріал з практичними та інтерактивними завданнями , акцентувати увагу на ключових поняттях і сформувати цілісне розуміння фінансового сектору як складової третинної сфери господарства. Даний підхід буде сприяти розвитку у учнів економічного мислення, буде формувати фінансову грамотність, уміння аналізувати життєві ситуації та приймати обгруновані рішення.
Перегляд файлу

                                                                 Будник Олена Володимирівна

                                                                 учитель хімії, географії

                                                                 Красногорівського ОЗЗСО I-III ст.

                                                                 Мар’їнської військово – цивільної

                                                                 адміністрації Покровського району

                                                                 Донецької області

 

Конспект уроку « Фінансові послуги»

Предмет : географія

Клас: 9

Тип уроку: Засвоєння нових знань з елементами практичної роботи
Форма проведення: Комбінований урок з використанням інтерактивних технологій.
Тривалість: 45 хвилин

Мета уроку

Навчальна: сформувати уявлення про сутність фінансових послуг, їх види, роль у розвитку економіки України; ознайомити з діяльністю банківських і небанківських установ.

Розвивальна: розвивати економічне мислення, фінансову грамотність, уміння аналізувати інформацію та приймати обґрунтовані рішення.

Виховна: виховувати відповідальне ставлення до особистих фінансів, підприємливість, свідомість громадянина.

Обладнання

Підручник: Географія. 9 клас. Бойко, мультимедійна презентація, картки для групової роботи, роздатковий матеріал, доступ до мережі Інтернет (за можливості).

                                  Хід уроку

І. Організаційний момент (2 хв)

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.
Налаштування на роботу: «Фінансова грамотність — це навичка ХХІ століття».

 

ІІ. Актуалізація опорних знань (5 хв)

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учні відповідають на запитання:

1.Що таке фінанси?

2.Які фінансові установи вам відомі?

3.Чи користувалися ви або ваші батьки фінансовими послугами?

 

Міні-тест (усно):

1. Державний бюджет — це…

2. Податки сплачують для…

Підсумок: фінансова система — важлива складова економіки держави.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (3 хв)

Проблемне питання:
Чи можна уявити сучасне життя без банківських карток, кредитів, страхування?

Коротке обговорення. Формулювання теми та очікуваних результатів уроку.

 

IV. Вивчення нового матеріалу (15 хв)

Перегляньте відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=f3Ufhehh810

 

1. Фінансові послуги.

В учасників господарювання — підприємств, організацій та установ, окремих осіб, міжнародних організацій та держав — нагромаджуються грошові ресурси, які можна використовувати на розширення  виробництва, матеріальне стимулювання працівників, задоволення соціальних потреб. Економічні відносини, які виникають між ними у процесі розподілу цих ресурсів, а також самі грошові ресурси називають фінансами.

Фінансові послуги включають: 1) випуск платіжних документів, платіжних карток, дорожніх чеків та їх обслуговування; 2) довірче управління фінансовими активами; 3) діяльність з обміну валют; 4) надання коштів у позику, зокрема на умовах фінансового кредиту; 5) надання гарантій; 6) переказ грошей; 7) послуги у сфері страхування та пенсійного забезпечення; 8) торгівля цінними паперами та інше. Фінансові послуги є основою сучасної економіки

2. Банки. Кредити.

Банки — це установи, які здійснюють грошові розрахунки, нагромаджують грошові кошти та інші цінності, купують і продають іноземну валюту, надають кредити тощо. Банківська система більшості країн є дворівневою. На першому рівні — комерційні та державні банки, які безпосередньо обслуговують клієнтів з метою одержання прибутку. Другий рівень утворює центральний банк, Подорож у слово який випускає в обіг нові грошові знаки, здійснює грошово-кредитну політику в державі, організовує міжбанківські розрахунки, координує діяльність банківської системи загалом (є «банком банків»). Центральні банки – це переважно державні установи.

Кредит — це кошти й матеріальні цінності, що їх надає кредитор у користування позичальникові на визначений термін за умови повернення зі сплатою відсотків. Кредитування сприяє розвитку ринкової економіки. Кредит поділяють на фінансовий, товарний і кредит під цінні папери, які засвідчують відносини позики. У світовій економіці поширені міжнародні кредити , що одержують держави, банки, підприємці тощо від іноземних кредиторів або надають  іноземним позичальникам. Потужними зовнішньоекономічними кредиторами, поряд з комерційними і центральними банками країн, є міжнародні валютно-фінансові організації — Міжнародний валютний фонд (МВФ), Світовий банк (СБ), Міжнародний банк реконструкції і розвитку (МБРР), Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) тощо. Діють також клуби кредиторів — Лондонський і Паризький, які здійснюють наднаціональне регулювання міжнародних фінансових ринків, зокрема кредитів і боргів. Лондонський клуб здійснює регулювання приватної зовнішньої заборгованості, а Паризький — державної (або забезпеченої державою).

 

3. Світові центри банківсько- фінансової діяльності.

Світові  фінансові центри - це місця  зосередження банків, спеціалізованих кредитно-фінансових інституцій, що здійснюють міжнародні валютні, кредитні, фінансові операції, операції з цінними паперами та золотом. У фінансових центрах є великі фондові біржі — організаційно оформлені, постійно діючі ринки, на яких здійснюють торгівлю цінними паперами. Світові фінансові центри виконують функцію своєрідного «серця» глобального фінансового ринку, сприяючи розвитку світового господарства.

П’ятірка лідерів світових фінансових центрів: Лондон, Нью-Йорк, Сінгапур, Гонконг, Токіо. Лондон відомий насамперед ринками євровалютних операцій, фондових цінностей, золота. У Нью-Йорку розташовані штаб-квартири інвестиційних банків, що займаються операціями злиття та поглинання компаній. Сінгапур відіграє роль фондового акумулятора, Гонконг — центру міжнародного кредитування.

4. Вплив глобалізації на розміщення фінансових установ.

Фінансова глобалізація стала невіддільною частиною глобалізації усього світового господарства. У галузі фінансів процеси глобалізації значно відчутніші, ніж в інших сферах суспільного життя. Завдяки новітнім інформаційним технологіям фінансові посередники (банки, страхові компанії тощо) є двигунами глобалізації. Під впливом глобалізації з’явилися такі тенденції розвитку світових фінансових центрів: 1) консолідація фінансових центрів (є припущення, що Нью-Йорк, Лондон і Гонконг перетворюються на єдиний глобальний фінансовий центр із спільними правилами регулювання); 2) посилення ролі регіональних центрів Азії, Латинської Америки, Близького Сходу та Африки, які прагнуть до перерозподілу сфер впливу; 3) поступове перетворення світових фінансових центрів на потужні інформаційно-аналітичні та організаційно-управлінські комплекси, що володіють значним кредитним потенціалом.

5. Країни- офшори.

Офшори — це країни і компанії, які слугують для залучення іноземних капіталовкладень, надаючи різноманітні пільги, насамперед в оподаткуванні. Країни, які створюють лояльні вимоги до податкових звітів для іноземних підприємців, зареєстрованих на її території, називають офшорними зонами. Переважно такі вимоги мінімальні або відсутні взагалі. Компанія, що зареєстрована в такій зоні й користується пільгами у сфері оподаткування, є офшорною компанією. По суті, офшорною є компанія, яка відкривається в країні, де законодавство дозволяє уникнути оподаткування, а її власникам надають широкі можливості приховати факт участі у бізнесі. У суспільстві багатьох країн (зокрема й України) поширене переконання, що бізнесменів у офшорні зони приваблює можливість ухилення від сплати податків або відмивання «брудних грошей».

Офшорними зонами стають переважно малі країни,  такі як - Панама і Беліз у Центральній Америці, Ліберія і Сейшельські Острови в Африці, країни-карлики в Європі. Найбільше серед офшорів острівних держав і залежних територій, що розташовані в басейні Карибського моря. Деякі країни-офшори стали потужними світовими фінансовими центрами. Наприклад, Кайманові та Бермудські острови (британські володіння в Північній Америці) у згаданому рейтингу конкурентоспроможності входять у четверту десятку, а британські острови Джерсі, Гернсі (що у протоці Ла-Манш) і держава Ліхтенштейн — у п’яту десятку фінансових центрів світу. До нього також входять Британські Віргінські острови, Тринідад і Тобаго, Маврикій, Монако, Мальта, Кіпр, Панама та ін.

 

6. Фінансові послуги в Україні.

Сьогоднішня банківська система України є одним із найбільш розвинених елементів господарського механізму, оскільки її реформування розпочали раніше, ніж інших секторів економіки. Представлена вона Національним банком і десятками комерційних банків. Серед них кілька державних банків («Ощадбанк», «Укрсіббанк»), банки з державною часткою і приватні: з українським, іноземним (нідерландський ING, німецький Deutsche Bank, французький Credit Agricole, польський Кредобанк та ін.) чи змішаним (австрійсько-український «Райффайзен Банк Аваль») капіталом. Комерційні банки мають свої філії та відділення в обласних і районних центрах, найбільш розгалуженою є мережа Ощадбанку і ПриватБанку.

Останнім часом кількість українських банків суттєво зменшилася. Банки з невеликим капіталом або ті, які збанкрутували чи опинилися на межі банкрутства, були злиті з іншими банками або ліквідовані. Проблемною стала діяльність навіть найпотужнішого в країні ПриватБанку, у зв’язку з чим держава націоналізувала його.

Банківська система України має доволі скромне значення на світовому фінансовому ринку. Це свідчить про пасивну позицію українських банків щодо участі у процесах глобалізації банківської діяльності, недостатню конкурентоспроможність вітчизняних банків і вимагає впровадження спеціальних заходів з реформування вітчизняного банківського сектору.

Щоб забезпечити надходження коштів в економіку і стабілізувати свою фінансову систему, наша держава співпрацює із зарубіжними фінансовими установами й міжнародними організаціями. Зокрема, Україна є позичальником валютних коштів у МВФ, СБ, МБРР, ЄБРР.

Топ-5 серед найбільших інвесторів України за 2020 р. є: Кіпр, Нідерланди, Велика Британія, Швейцарія, Німеччина, Британські Віргінські Острови і Беліз. Найчастіше капітал, який надходить із цих країн, має українське походження, оскільки був виведений раніше з України через офшорні компанії. Частка всіх інших країн у загальному обсязі інвестицій в Україну становить 10 – 12 %. Іноземні інвестиції, що надходять в Україну з офшорних зон, не супроводжуються припливом інноваційних технологій виробництва, сучасних методів організації бізнесу і передових практик його управління.

 

V. Закріплення знань (10 хв)

1. Ділова гра «Життєва ситуація»

Ситуація: Родина планує купити автомобіль. Які фінансові послуги можуть бути використані?

Учні пропонують: кредит, лізинг, страхування.

2. Онлайн-вікторина / тестування (або картки)

Приклади запитань:

1.Установа, що регулює банківську систему України.

2.Послуга зі збереження коштів під відсотки.

3.Фінансова установа, що надає страхові послуги.

Метод «Так чи Ні»

1.Депозит — це позика банку клієнту. (Ні)

           2.Кредит потрібно повертати з відсотками (Так)

VI. Рефлексія (5 хв)

Вправа «Незакінчене речення»:

.Сьогодні я дізнався(лася)…

 Найбільш корисним було…

 Тепер я зможу…

VII. Підсумок уроку (3 хв)

Фінансові послуги є важливим сектором третинної сфери господарства. Вони забезпечують обіг капіталу, розвиток підприємництва та добробут населення.

Оцінювання активності учнів.

 

VIII. Домашнє завдання (2 хв)

1.Опрацювати відповідний параграф підручника.

2.Підготувати міні-проєкт «Моя фінансова стратегія на майбутнє».

Список використаних джерел

1.  Бойко В. М., Дітчук І. Л., Заставецька Л. Б. Географія : підручник для 9 класу закладів загальної середньої освіти. — Тернопіль : Астон, 2022. — 272 с.

2.  Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг : Закон України від 12.07.2001 № 2664-III (зі змінами).

 

docx
До підручника
Географія 9 клас (Бойко В.М., Дітчук І.Л., Заставецька Л.Б., Гринюк Т. А., Смаль І. В., Харенко І. М.)
Додано
28 лютого
Переглядів
87
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку