Конспект уроку "Форми дієслова"

Про матеріал
Конспект уроку допомогає повторити, поглибити та узагальнити знання семикласників про дієслово; ознайомити учнів із формами дієслова, формувати вміння вирізняти особливі форми дієслова в реченні, вчити доречно використовувати їх у власному мовленні. Розвивати логічне мислення, пам’ять, уміння аналізувати й систематизувати одержані знання, виділяти головне, розвивати усне та писемне мовлення. Виховувати в учнях усвідомлення різноманітності та багатства рідної мови.
Перегляд файлу

Тема. Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на –но, -то (загальне ознайомлення) .

Мета:

  • Начальна: повторити, поглибити та узагальнити знання семикласників про дієслово; ознайомити учнів із формами дієслова, формувати вміння вирізняти особливі форми дієслова в реченні, вчити доречно використовувати їх у власному мовленні;
  • Розвивальна: розвивати логічне мислення, пам’ять, уміння аналізувати й систематизувати одержані знання, виділяти головне, розвивати усне та писемне мовлення;
  • Виховна: виховувати в учнях усвідомлення різноманітності та багатства рідної мови.
  • Корекційна: слідкувати за вимовою учнів.

Хід уроку

І. Мовна зарядка (диференціація звуків [П'-Б'])

ІІ. Організаційний момент.

Світає…

Світає, горить розвидняється, дніє,

Захоплює, світить, палить і ясніє,

Зжимає, турбується, б’ється, тріпоче

 

І рветься, і плаче, говорить, шепоче…

І кличе, і вабить, світає, горить…

 

Добрий день, учні. Сьогодні мені захотілося привітатися з вами словами української авторки Британ Галини.

  • У чому ж краса мови цього вірша?
  • Справді, краса в тому, що тільки одними дієсловами так промовисто описано світанок та почуття людини в цей період доби.
  • Мабуть, таке можливо тільки в нашій мові з її словниковим багатством.

ІIІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів

  1. Ознайомлення учнів з критеріями оцінювання.
  • Прошу за кожну правильну відповідь ставити собі в зошитах, на полях, плюсик.
  1. Заповнення карти знань
  • А про дієслово ми вже з вами довідались із попереднього уроку. Тож, прошу на основі вивченого заповнити карту знань.

(учні заповнюють пустографки, доповнюючи відповідні правила)

Дієслово ___________________ частина мови.

Дієслово означає __________ або ________________ предмета.

Дієслово відповідає на питання _________________________________________________

Дієслово має такі граматичні категорії: __________, число, особу, ____________, вид, спосіб.

У реченні дієслово найчастіше виконує роль __________ 

 

  • Що ж, бачу, що теоретично підготувалися. А що ж на практиці?
  • Отож, прошу, перевірмо ваш домашній кросворд із вписаними в ньому дієсловами.

( Виписати тільки дієслова. Доповнити вислів.

Потроїти, третій, розповідний, розповів, возять, слухач, слухання, слухаємо, замовлення, замовити, говірка, говорили, говоріння, перемога, переможуть

https://lh4.googleusercontent.com/Plem1EWUot4FWCY3jZJ_B9-bWnWUVHMo0PjxEJ0kLaxWqGlNHY2qPoUNqoveiMWAIH6r-KbTC3ViX9gr-MXKbagllJh-pz-afeMuHGDQ0OqGeOpXkhZnsRWCPw1qbe_zKOQ9DtlzQCc

  • Індикатором вашої роботи є ключова фраза. (Книгу читають не очима, а розумом) Чи змогли ви її прочитати? Якщо так, то оцініть себе найвищим балом.

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку

  1. Проблемне завдання
  • Ну що ж, якщо завдання видалося вам легким, то пропоную вам знову попрацювати вибірково та виписати із книги-хмаринки тегів тільки дієслова, зачитайте їх.

https://lh4.googleusercontent.com/Q7UdfEo4OzbicR0iEZ7cYto3u-J1OONlrch6-lJP0VgT1--JOwXURMZUTyLCXjdDx2lJTGy1wCSWpdYSPZDPl6tySIlxVGUo0ivw4YXIU1FlI36wUJBnbsx9hsgmF32WbUjVNqcqhNo

  • Чи всі слова хмаринки відповідають на питання дієслова?
  • На які ж питання відповідають інші слова?

( орієнтовні відповіді учнів)

 

  • Ми з вами підійшли до теми сьогоднішнього уроку. Запишіть, будь ласка, в зошитах тему уроку

V. Сприйняття та засвоєння  нових знань

  • Отже, чи маємо право їх віднести до дієслів? Так, ви міркуєте правильно, адже всі «зайві» слова є формами дієслова. Так, ми не можемо назвати ці слова дієсловами, бо вони відповідають на зовсім інші питання, хоч є і подібні. Ці слова є формами дієслова. Я пропоную вам опрацювати разом таблицю
  1. Робота з таблицями.

https://lh4.googleusercontent.com/9AsPtUTSnM-7si2y2F3KE5Z1l1Fk4XWUsjeei8SCRTxQdzqczxd11A78Ie19MrzlgT6coECYdoKI7uYn648pOnvtjalFkx1yhzgPQm9SUvjilTkgmfsHsb8LCKmbyq3Zo1RrygXeFz8

  • Скільки є форм дієслів?
  • Назвіть їх і спробуйте поставити  до них питання

(пояснення за таблицями з усними питаннями до кожної форми)

VІ.  Формування умінь та навичок

  1. Словотворча робота. Утворити форми дієслова за зразком.

- Спробуймо з вами утворити форми дієслова за зразком і ви побачите, що це просто.

 

Неозначена форма

Особова форма

Дієприкметник

Дієприслівник

Безособові форми на -но, -то

намалювати

намалюю

намальований

намалювавши

намальовано

навчити

 

 

 

 

відбити

 

 

 

 

розказати

 

 

 

 

збудувати

 

 

 

 

 

  1. Орфографічна хвилинка. Уставити пропущені літери. Назвати орфограму та визначити форму поданих слів.

Допомаг…ючи, відт…рати, ро…пл…тений, заст…лено, зб…раючи, грают…ся, прол…тіти.

  • Прошу, учні, працюємо колективно, коментуєте свій вибір.

Фізкультхвилинка. Виконання вправи для збереження зору (відео).

  1. Орфоепічний практикум.
  • Потренуймося у вимові правильного наголошування дієслів, промовляймо зі мною разом.
  • Запам’ятайте їх правопис і запишіть до зошитів, правильно проставляючи наголос. Зачитайте, прошу.
  • До якої форми дієслова належать ці слова?
  1. Творча робота. Скласти речення із фразеологізмами, попередньо пояснивши їх, підкреслити та назвати форми дієслів.

Докласти рук

Підставляючи плече

Як намальований

Стріляна птиця

VІІ. Підсумок уроку. Домашня робота. Вправа 45(тестові завдання).

VIІІ. Оцінювання навчальної діяльності

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Людмила Людмила Григорівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
28 грудня 2022
Переглядів
3081
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку