Клас: 7 Тема: Коло і круг.
Мета уроку:
-
Пригадати з учнями поняттями «коло» і «круг»
-
Навчити визначати елементи кола: центр, радіус, діаметр
-
Формувати вміння будувати коло за допомогою циркуля
-
Розвивати логічне мислення та просторову уяву учнів.
Обладнання:
-
Циркулі, лінійки, олівці
-
Малюнки з колами та кругами
-
Робочі аркуші
-
Підручник Геометрія автор О.Істер
Епіграф уроку:
Теорія без практики мертва і безплідна,
Практика без теорії неможлива
Хід уроку:
-
Етап орієнтації.
Позитивне налаштування учнів
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно –
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.
-
Перевірка готовності учнів
-
Етап визначення мети:
-
Діти, назвіть геометричні фігури, які ми з вами вивчали на попередніх уроках?
-
Чи всі предмети, які нас оточують, мають форму трикутника, прямокутника чи квадрата?
-
Назвіть, круглі предмети в природі та житті (годинник, тарілка, сонце)
-
Чи всі предмети круглої форми, однакові за розмірами?
-
А від чого залежить розмір предмету круглої форми?
-
Етап проектування
Оскільки, учні знайомі з даними поняттями з початкової школи, є необхідність тільки повторити знайому інформацію. До початку уроку учнів об’єднали в 3 групи: «Коло», «Круг» та «Історики». Кожна група одержує опрацювати матеріал у «Кейсі» і донести до учнів іншої групи відповідну інформацію.
Вивчення нового матеріалу:
Група «Коло»
-
Коло – це фігура, яка складається з точок, рівновіддалених від даної точки, що називається центром кола
-
Коло – це замкнена лінія
-
Центр кола – точка, рівновіддалена від усіх точок кола
-
Радіус – це відрізок, що сполучає центр кола з будь – якою точкою кола.
-
Радіус - відстань від центру до будь-якої точки кола
-
Діаметр – відрізок, що сполучає дві точки кола і проходить через цент кола
-
Діаметр – це відстань між двома точками, яка проходить через центр кола
-
Діаметр дорівнює двом радіусам
-
Хорда – це відстань між двома точками на колі
-
Хорда кола – відрізок, що сполучає дві точки кола
Група «Круг»
-
Круг –це геометрична фігура, яка складається з усіх точок площини, що знаходиться на відстані не більшій за задану від даної точки, що називається центром круга
-
Круг – це частина площини, обмежена колом
-
Круг – це плоска фігура, обмежена колом
-
Центр круга – точка, рівновіддалена від усіх точок круга
-
Радіус – це відрізок, що сполучає центр кола з будь – якою точкою круга
-
Радіус – це відрізок, що сполучає центр кола з будь – якою точкою круга.
-
Радіус - відстань від центру до будь-якої точки круга
-
Діаметр – відрізок, що сполучає дві тчки кола і проходить через цент круга
-
Діаметр – це відстань між двома точками, яка проходить через центр круга
-
Діаметр дорівнює двом радіусам
-
Хорда – це відстань між двома точками на колі, яке обмежує круг
-
Хорда круга – відрізок, що сполучає дві точки кола, яке обмежує круг
Група «Історики»
Легенда про циркуль: Якось після вдалої риболовлі рибалки зварили юшку й один з них, з’єднавши дві кістки великої рибини, намалював на піску найпрекраснішу з ліній – коло.
Циркуль – від латинського «ціркулюс» (коло, круг). Йому добрих дві тисячі років
Центр – грецьке «кентор» (вістря, гострий кінець палиці). Так спочатку називали ніжку циркуля, а потім - і точку, в яку ця ніжка встромлялась. Винахідником циркуля став якийсь Талос.
Радіус – в перекладі з латинської «промінь».
Діаметр – грецьке «діаметрос» (поперечник).
Археологи знаходили спогади про циркулі в наступних місцях:
-
На території селищ ассірійців і вавілонян знайдені ідеально написані кола. За допомогою чого, як не циркуля, вони могли це зробити. А це, між іншим, II – I століття до нашої ери.
-
У Франції знайшли не тільки сліди малювання кіл, а й сам циркуль, який виготовлений з металу. Паспорта у нього, звичайно, не було. Люди, які це розуміють, сказали, що циркуль існує з I століття нашої ери.
Декілька варіацій циркуля для різних цілей, а саме:
-
Креслярський циркуль, його ще називають круговим (креслить кола, діаметр яких від 2 мм до 80 мм).
-
Пропорційний циркуль (використовують, щоб вимірювати масштаб).
-
Розмічальний циркуль. Також ви можете почути назву «ділильний циркуль» (ним вимірюють лінійні розміри).
-
Штангенциркуль (використовують, коли потрібно накреслити коло, діаметр якої більше 300 мм).
-
Етап організації виконання плану діяльності
Робота з підручником
Усно вправа №610
Практична робота:
-
Побудова кола за допомогою циркуля
-
Вимірювання радіуса і діаметра
-
Учні отримують картки на яких зображено різні кола і визначають їх елементи
-
Вимірюють у даних колах накреслені елементи
-
Етап контрольно-оцінювальний:
Робота з робочими аркушами
Завдання 1. Познач на малюнку:
-
Центр кола
-
Радіус
-
Діаметр
-
Коло та круг
-
Хорда
(Малюнок кола з вказаними точками, радіусами та діаметрами)
Завдання 2. Впиши правильну відповідь:
-
Центр кола – це …
-
Радіус – це відстань від … до …
-
Діаметр – це …
-
Хорда – це…
Завдання 3. Проведи практичне завдання:
-
Візьми циркуль та накресли коло радіусом 4 см.
-
Виміряй діаметр кола. Скільки він становить?
-
Заключний етап:
Домашнє завдання
Зворотній зв’язок
-
Що нового дізналися на уроці?
-
Де ми зможемо застосувати отримані знання в житті?