Мета – навчальна – засвоїти будову головного мозку людини, назви та функції його відділів;
Розвивальна – розвивати увагу та пам'ять , спостережливість, формувати уміння розпізнавати відділи головного мозку на малюнках, моделях;
Виховна – виховувати науковий світогляд, комунікативні якості особистості.
Клас
Урок №
Дата
Тема Головний мозок. Лабораторне дослідження 6 Вивчення будови спинного та головного мозку людини (за муляжами, моделями, пластинчастими препаратами).
Мета – навчальна – засвоїти будову головного мозку людини, назви та функції його відділів;
Розвивальна – розвивати увагу та пам'ять , спостережливість, формувати уміння розпізнавати відділи головного мозку на малюнках, моделях;
Виховна – виховувати науковий світогляд, комунікативні якості особистості.
Тип уроку – комбінований.
Матеріали та обладнання – модель будови головного мозку людини, ПК, проектор, мультимедійна дошка, підручник з біології.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання, перевірка відвідування, емоційне налаштування.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Гра «вірю/не вірю» (фронтально).
Вчитель зачитує твердження, а учні сигналізують про його правильність – хлопок у долоні на правильне твердження, руки навхрест на неправильне.
ІІІ. Мотивація пізнавальної активності учнів.
Оголошення теми – аналіз зображення, припущення учнів.
Аристотель, великий мислитель Стародавньої Греції, вважав, що мозок є великою залозою, що необхідна для охолодження крові.
Про важливість і швидкість проходження біохімічних процесів у головному мозку говорить такий факт, що кожної хвилини через мозок протікає 3/4 л крові, а загальна довжина всіх судин півкуль становить 560 км
Формулювання мети уроку вчителем.
Складання плану учнями разом з учителем.
План
ІV. Засвоєння нових знань.
Розповідь учителя з елементами візуалізації.
1.Мікроструктура мозку.
Головний мозок (encephalon) – вищий відділ ЦНС, який розміщується в порожнині черепа. Середня вага у дорослих – 1300-1500 г (2,2% від маси тіла), у новонародженого – 330-400 г. Прогресивний розвиток мозку в людини зумовлений впливом таких соціальних чинників, як праця і членороздільна мова.
Головний мозок як і спинний складається з нейронів. Тіла нейронів утворюють сіру речовину, а їх відростки – білу речовину. Біла — утворює провідні шляхи для зв’язування відділів головного мозку між собою та спинним мозком, а сіра речовина у вигляді окремих ядер (скупчень) міститься всередині білої речовини. Сіра речовина також утворює кору великих півкуль. сіра речовина розміщена на периферії (кора великого мозку і мозочка), а біла – в глибині; у стовбурі сіра речовина у вигляді ядер;
2. Відділи головного мозку людини.
Перегляд відео фрагменту «Будова мозку людини».
■ складається з 5 відділів: великого (кінцевого), проміжного, середнього, заднього і довгастого;
■ проміжний, середній, довгастий відділи і міст утворюють стовбур головного мозку, нижня поверхня півкуль і стовбурова частина називаються основою мозку,
■ через увесь стовбур головного мозку проходить сітчастий утвір (ретикулярна формація) – особливе скупчення нейронів, яке здійснює регуляцію збудливості і тонусу відділів ЦНС;
■ навколо верхньої частини стовбура розміщена лімбічна система (первісний мозок) – сукупність структур (морський коник, мигдалеподібне тіло, поясна закрутка, прозора перегородка), які беруть активну участь у підтриманні гомеостазу, вияві інстинктів, модуляції поведінки, виходячи з внутрішніх потреб організму.
Лабораторне дослідження
Вивчення будови спинного та головного мозку людини (за муляжами, моделями, пластинчастими препаратами).
Інструктивна картка
3.Функції мозку.
Робота в парах. С.166 – заповнити таблицю, користуючись матеріалом параграфа.
Відділ мозку |
Будова |
Функції |
|
Таламус і гіпоталамус |
Регуляція обміну речовин, температури тіла, гомеостазу, а також сну, пам’яті, поведінки |
|
Продовження спинного мозку |
Регуляція життєво важливих функцій дихання, слино- і соко- виділення, серцевої діяльності та ін. |
|
Ніжки мозку й чотири- горбикове тіло (дах) |
Регуляція тонусу м’язів, здійснення орієнтувальних рефлек- сів на світло й звуки |
|
Міст. Мозочок, вкри- тий корою |
Координація рухів тіла, проведення нервових імпульсів |
|
Дві півкулі, вкриті корою |
Керування діяльністю нервової системи, регулювання діяль- ності організму, забезпечення ВНД і зв’язку із середовищем |
V. Узагальнення і систематизація знань.
Робота з хмарою слів. Складіть розповідь, використовуючи подані слова.
Складіть сенкан «головний мозок».
VІ. Підсумки уроку.
Рефлексія – Давайте пригадаємо вислів Аристотеля, що мозок є великою залозою, що необхідна для охолодження крові. Чи це так? Чому? Яку тему ми сьогодні вивчали? Які питання найскладніші? Чи досягли ми мети уроку?
Домашнє завдання – вивчити параграф 37, створити пазл «Відділи головного мозку людини» * або доповідь «Профілактика захворювань НС»*