Мета:
1. формувати загальні уявлення про вітаміни; познайомити учнів з класифікацією, представниками; з'ясувати їх роль в організмі людини; показати поширення цих речовин у природі, їх біологічну роль; дати поняття про авітамінози, гіповітамінози, гіпервітамінози;
2. розвивати вміння виділяти головне, аналізувати фактичний матеріал, самостійно складати конспект;
3. виховувати в учнів вміння чітко організовувати працю
Тема. Вітаміни як компоненти їжі, їх роль в організмі.
Мета: 1. формувати загальні уявлення про вітаміни; познайомити учнів з класифікацією, представниками; з’ясувати їх роль в організмі людини; показати поширення цих речовин у природі, їх біологічну роль; дати поняття про авітамінози, гіповітамінози, гіпервітамінози;
2. розвивати вміння виділяти головне, аналізувати фактичний матеріал, самостійно складати конспект;
3. виховувати в учнів вміння чітко організовувати працю.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форми роботи: індивідуальна робота за підручником, складання конспекту з використанням схем, таблиць; пошукова робота в групах; диспут; презентація на тему: «Вітаміни»
Домашнє завдання:
Провести пошукову роботу з підготовки пам’ятки на тему «Як можна максимально зберегти в продуктах харчування вітаміни та забезпечити ними свій організм?»
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Перегляд відеоролика «Ми те, що ми їмо…» (робота учениць 11 – Б класу Сорокіної А., Албатової)
Завдання: вивести формулу збалансованого харчування
Формула збалансованого харчування:
білки + помірна кількість вуглеводів + мінімальна кількість жирів + вітамінно-мінеральний комплекс здоров’я
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Тема. Вітаміни як компоненти їжі, їх роль в організмі
Мета: сформувати загальне уявлення про вітаміни, розглянути класифікацію, розкрити найважливішу роль вітамінів для здоров`я людини, дати поняття про авітамінози, гіповітамінози й гіпервітамінози
І. Вивчення нового матеріалу
Урок-диспут
Доповідачі: хімік, біолог, лікар
Стенографісти (всі учні класу)
вітаміни |
назва |
джерело вітаміну |
біологічна роль |
захворювання при нестачі вітаміну |
|
|
|
|
|
Хімік:
Вітаміни – низькомолекулярні органічні сполуки різних класів, які в невеликих кількостях, але неодмінно потрібні для забезпечення нормальної життєдіяльності організмів.
Вітаміни
(за здатністю розчинення)
водорозчинні жиророзчинні
приклади
С, РР, В1, В2, В6, В12 А, Е, К
хімік |
біолог
|
лікар
|
||
вітамін |
Назва |
джерело вітаміну |
біологічна роль |
захворювання при нестачі вітаміну |
А |
ретинол |
молоко, риба, яйця, масло, морква, сир, абрикоси |
|
- куряча сліпота - сухість шкіри - втрата маси тіла |
Е |
Токоферол |
горіхи, олія, пророслі зерна пшениці, помідори, шпінат, молоко, печвнка |
|
|
С |
аскорбінова кислота |
плоди цитрусових, шипшина, чорна смородина, зелена цибуля, петрушка, капуста, картопля |
|
- кровоточивість ясен - зниження опірності організму інфекціям - цинга
|
РР |
Нкотинова кислота |
у свинині, рибі, арахисі, помідорах, петрушці, шипшині, м`яті |
кислот, амінокислот, регулює роботу органів кровотворення. |
- ураження шкіри, дерматит, діарея, безсоння, депресія |
В2 |
рибофлавн |
в м`ясі, молочних продуктах, зелених овочах, зернових та бобових культурах
|
бере участь у кровотворенні,
поглинання кисню клітинами |
- втома, зниження апетиту, -запалення слизових оболонок, -порушення функцій зору |
Лікар
Гіповітаміноз – захворювання, яке розвивається при нестачі вітамінів
Гіпервітаміноз – захворювання, яке розвивається при надлишку вітамінів.
Авітаміноз – стан, коли вітаміни в організмі відсутні.
Висновок:
Вітаміни разом із білками, жирами, вуглеводами й неорганічними компонентами їжі забезпечують ріст і розвиток організмів.
Вітаміни спільно з ферментами регулюють обмін речовин та енергії.
ІV. Первинне застосування отриманих знань
Пропонуємо Вам тест: Чи є у Вас авітаміноз?
Вчитель:
Вчені ведуть суперечки про те, чи варто вважати вітамінні препарати ліками, як у Франції, чи харчовими домішками, як у країнах Європи та Сполучених Штатах Америки.
Проведемо диспут: Полівітаміни. «За» чи «Проти»
І група. Прибічники. Полівітаміни. «За»
ІІ група. Супротивники. Полівітаміни. «Проти»
Полівітаміни. «За»
|
Полівітаміни. «Проти»
|
За призначенням лікаря якщо людина хворіє |
Продукти харчування містять достатню кількість вітамінів |
При плануванні вагітності |
При вживанні розвивається гіпервітаміноз |
Вагітним за призначенням лікаря |
|
Вчитель:
Наука приділяє недостатньо уваги наслідкам застосування надмірних доз вітамінних препаратів. Більшість лікарів та дієтологів вважають що потреба у вітамінах кожної здорової людини повинна бути задоволена повсякденним збалансованим харчуванням а якщо продукти харчування не містять необхідної кількості вітамінів тільки тоді вживати вітамінні препарати за призначенням лікаря
V. Підбиття підсумків уроку
Сенкани:
Вітаміни
водо- та жиророзчинні
забезпечують ріст і розвиток
регулюють обмін речовин та енергії
Життя
Перегляд відеоролика «Вітаміни» (робота учня 11 – В класу Молодця Б.)
Додаток
Вітаміни – низькомолекулярні органічні сполуки різних класів, які в невеликих кількостях, але неодмінно потрібні для забезпечення нормальної життєдіяльності організмів.
Вітаміни
(за здатністю розчинення)
водорозчинні жиророзчинні
приклади
С, РР, В1, В2, В6, В12 А, Е, К, Д
вітаміни |
назва |
джерело вітаміну |
біологічна роль |
захворювання при нестачі вітаміну |
А |
ретинол |
молоко, риба, яйця, масло, морква, сир, абрикоси
|
|
- куряча сліпота - сухість шкіри - втрата маси тіла |
С |
аскорбінова кислота |
плоди цитрусових, шипшина, чорна смородина, зелена цибуля, петрушка, капуста, картопля |
|
- кровоточивість ясен - зниження опірності організму інфекціям - цинга
|
Е |
токоферол |
горіхи, олія, пророслі зерна пшениці, помідори, шпінат, молоко, печвнка |
|
|