Дана презентація може бути використана під час вивчення теми "Органічні речовини як основа сучасних матеріалів" на уроках хімії в 11 класі (рівень стандарту). Вчитель може внести зміни згідно до своїх потреб.
Органічні речовини як основа сучасних матеріалів11 клас. ХІМІЯ
Номер слайду 2
Матеріал - речовина (або комбінація речовин), оброблена чи створена людиною для виготовлення певного об’єкта з корисними функціями.
Номер слайду 3
Сучасні матеріали - це пластмаси, синтетичні каучуки й гума, штучні й синтетичні волокна. Що між ними спільного?
Номер слайду 4
Пластмаси - що означає ця назва? Йдеться про матеріали, виготовлені на основі полімерів і здатні внаслідок впливу нагрівання і тиску набувати певної форми і зберігати її після охолоджування або тверднення.
Номер слайду 5
У пошуках штучного замінника слонової кістки першу пластмасу - паркезін - добув 1855 р. англійський металург і винахідник Олександр Паркс. Інша, більш відома, назва цієї пластмаси - целулоїд , що означає «подібний до целюлози».
Номер слайду 6
Целулоїд - приклад штучного матеріалу, оскільки його виготовляють хімічною обробкою природного полімеру. До продукту нітрування целюлози як і до інших полімерів добавляють пластифікатори, наповнювачі, барвники.
Номер слайду 7
Пластифікатори надають полімерним матеріалам еластичності і (або) пластичності під час переробки та експлуатації. Наповнювачі поліпшують експлуатаційні властивості, полегшують переробку, а також істотно здешевлюють матеріал. Барвники - пігменти, що надають того чи іншого забарвлення.
Номер слайду 8
Однією з умов сталого розвитку є створення новітніх матеріалів на основі біосировини. Їх виготовляють, модифікуючи макромолекули крохмалю, целюлози (назвіть природні джерела цих сполук) і хітозану, який виділяють з панцирів крабів, креветок тощо. Наразі найпоширенішими є пластики на основі синтетичних високомолекулярних сполук (ВМС).
Номер слайду 9
Способи синтезу ВМС: полімеризація
Номер слайду 10
Способи синтезу ВМС Поліконденсація амінокислот: Поліконденсація можлива, якщо кожен мономер є біфункціональним тобто містить дві функціональні групи. Окрім полімеру продуктом поліконденсації є низькомолекулярна сполука, зазвичай — вода.
Номер слайду 11
ОСОБЛИВОСТІ ПОЛІМЕРІВТермопластичність - здатність полімерів і пластмас багаторазово розм'якшуватися і тверднути внаслідок нагрівання і наступного охолодження. Рециклізація багатьох пластмас ґрунтується саме на їхній термопластичності. ⃰ Рециклізація – отримання з використаної готової продукції шляхом її переробки нової продукції того ж чи близького їй типу (наприклад, паперу з макулатури, металу з металолому).
Номер слайду 12
Для забезпечення утилізації одноразових предметів Товариство пластмасової промисловості 1988 р. запровадило систему маркування й ідентифікаційні коди для всіх видів пластику. Маркування складається з трьох стрілок у формі трикутника, усередині яких розташована цифра:
Номер слайду 13
PETE (РЕТ або ПЕТ) – поліетилентерфталат. HDPE або ПВТ - поліетилен високого тиску. V, PVC або ПВХ – полівінілхлорид. LDPE або ПНД - поліетилен низького тиску. PP або ПП – поліпропілен. PS або ПС – полістирол. OTHER або ІНШЕ (не можна рециклізу вати).
Номер слайду 14
Інформування про тип матеріалу і можливості його переробки спрощує сортування перед відправкою пластмаси на переробку і вторинне використання. Зверніть увагу: для зберігання харчових продуктів придатні лише пластмасові вироби марковані знаком:
Номер слайду 15
Номер слайду 16
Найвідоміші термопластичні синтетичні полімери і пластмаси на їх основіПоліетилен - карболанцюговий полімер. У промисловості добувають полімеризацією за високого, середнього і низького тиску . Властивості: діелектрик, стійкий до дії кислот, лугів, розчинів солей і органічних розчинників. Застосування: електроізоляційне покриття, захисний матеріал в агресивних середовищах, пакувальний плівковий матеріал. З нього виготовляють посуд, одноразовий зокрема. Недоліки: низька теплопровідність, недостатня стійкість до УФ, схильність до деформації за тривалої дії статичних навантажень.
Номер слайду 17
Найвідоміші термопластичні синтетичні полімери і пластмаси на їх основіПоліпропілен — карболанцюговий лінійний полімер, подібний до поліетилену. Властивості: твердий, у тонких шарах прозорий, у товстих - молочно-білий. Стійкий до дії агресивних середовищ. Вироби з нього стійкі до стирання, витримують нагрівання до 100 °С. Застосування: для виробництва пакувальної плівки, сантехнічних труб, побутового і хімічного посуду, іншого обладнання. Недоліки: невисока морозостійкість (до - 30◦C) і надто висока чутливість до світла і кисню .
Номер слайду 18
Найвідоміші термопластичні синтетичні полімери і пластмаси на їх основіПолівінілхлорид (ПВХ)Властивості: речовина білого кольору, хімічно стійка до лугів, мінеральних масел, багатьох кислот і розчинників, не горить на повітрі, діелектрик. Застосування: виготовлення лінолеуму, віконні профілі, кромки меблів, упаковки побутової техніки, шкірозамінників, плівки для натяжних стель, труб, ізоляції, обгорток, пляшок для побутової хімії. Недоліки: його морозо - і термостійкість невеликі.
Номер слайду 19
Вплив на довкілля. Основною проблемою, пов’язаною з використанням ПВХ, є складність його утилізації. Спалювання цього пластику утворюються високотоксичні хлорорганічні сполуки. Із часом матеріал самостійно починає виділяти їх у довкілля. Сучасні технології, спрямовані на подолання вади, поки що недостатньо ефективні.
Номер слайду 20
Найвідоміші термопластичні синтетичні полімери і пластмаси на їх основіПолістирол. Пінополістирол - один з видів пінопласту. Його добувають пресуванням полістиролу з твердим газоутворювачем за нагрівання. Властивості: тверда, пружна, безбарвна, прозора, гнучка, негігроскопічна речовина. Застосування: виготовляють електроізоляцію, предмети буденного вжитку. лінзи, різнокольорову облицювальну плитку і теплоізоляцію для будинків . Недоліки: низька теплостійкість і ударна міцність, схильність до старіння тощо.
Номер слайду 21
Найвідоміші термопластичні синтетичні полімеріи і пластмаси на їх основіТефлон (фтороплас) - пластмаса на основі політетрафлуоретену. Властивості: біла, у тонкому шарі прозора речовина, зовні подібна до парафіну або поліетилену. Має високі тепло - і морозостійкість, не втрачає гнучкості й еластичності в широкому інтервалі температур, не змочується ні водою, ні жирами, ані більшістю органічних розчинників. За своєю хімічною стійкістю перевершує всі відомі синтетичні матеріали й благородні метали. Застосування: використовують у хімічній, електротехнічній і харчовій промисловості, у побуті, у медицині, у військовій і аерокосмічній техніці.
Номер слайду 22
Чи знаєте ви, що…Політетрафлуоретен було синтезовано 1938 р. Вперше ТЕФЛОН® (розробка корпорації Du. Pont) у середині 50-х років минулого століття був нанесений на хлібопекарські форми. 10 років по тому його стали використовувати як антипригарне покриття на кухонному посуд). Однак, використовуючи посуд з тефлоновим покриттям, варто пам’ятати, що його легко ушкодити тертям абразивами. За температури понад 200 0 C політетрафлуороетен розкладається з утворенням токсичних продуктів. Тож ніколи не використовуйте для приготування їжі посуд з пошкодженим тефлоновим покриттям!
Номер слайду 23
Найвідоміші термопластичні синтетичні полімеріи і пластмаси на їх основіПоліаміди - високомолекулярні сполуки, що містять повторювані амідні групи в основному ланцюзі. Властивості: здатні витримувати циклічні навантаження. Зберігають свої характеристики в широкому діапазоні температур, витримують стерилізацію парою до 140 °С. Залишаються еластичними за низьких температур. Застосування: виробництво клеїв, плівок різних призначень (пакувальний матеріал, кіноплівка, шкірозамінники тощо). Замінники кісток, шкіри в медицині, захисні антикорозійні покриття для металів, бетону. Недоліки: висока гігроскопічність і низька світлостійкість
Номер слайду 24
Словничок► Матеріал — речовина (або комбінація речовин), оброблена чи створена людиною для виготовлення певного об’єкта з корисними функціями.► Пластмаси — матеріали, виготовлені на основі полімерів і здатні внаслідок впливу нагрівання і тиску набувати певної форми і зберігати її після охолоджування або тверднення.► Введення до складу полімерних композицій барвників, пластифікаторів, наповнювачів поліпшує ергономічні й експлуатаційні властивості, полегшує переробку, а також істотно здешевлює матеріал.► Найпоширенішими є пластики на основі синтетичних високомолекулярних сполук.► Термопластичність — здатність полімерів і пластмас багаторазово розм’якшуватися і тверднути внаслідок нагрівання і наступного охолодження.► Полімеризація і поліконденсація — способи синтезу високомолекулярних сполук.► Важливою умовою сталого розвитку є створення новітніх матеріалів на основі біосировини.
Номер слайду 25
Лабораторний дослід 4 Ознайомлення зі зразками пластмас. Назва. Хімічна формула. Зовнішній вигляд. ВластивостіЗастосування Розгляньте видані вам зразки пластмас. З’ясуйте їх зовнішній вигляд, колір, твердість, пластичність, склад та застосування кожного з них. Результати досліджень оформіть у робочих зошитах у вигляді таблиці: