Конспект уроку хімії для 9 класу на тему: "Окисно-відновні реакції"

Про матеріал

Урок складається з наступних модулів:

1.Змістово-пошуковий міні-модуль. Окисно-відновні реакції.

2.Адаптивно-перетворюючий міні-модуль. Окисно-відновні реакції.

3.Адаптивно-перетворюючий міні-модуль. Окисно-відновні реакції.

4.Контрольно-смисловий міні-модуль. Окисно-відновні реакції.

Мета: формування умінь, навичок і форм діяльності; уточнення, розширення і поглиблення отриманих знань; початок використання знань і умінь у поза навчальному контексті

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 


4.З. – П. Тема. Окисно-відновні реакції.

Мета: формування уявлення учнів про зміст навчального розділу, його перше осмислення; знайомство з поняттями, виявлення закономірностей; розвиток пошуково-пізнавальної активності і самостійності.

Обладнання: опорні схеми.

Хід заняття:

  1. Коригуюча частина (мозковий штурм).
  • Що називається ступенем окиснення?
  • Які реакції належать до окисно-відновних?
  • Визначити ступені окиснення атомів у сполуках CuSO4 , H2SO4
  • Мідь добувають з руди, до складу якої входить купрум ( ІІ )

               оксид, гідрометалургійним способом

CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O

Fe + CuSO4 = Cu + FeSO4

               Яка з реакцій належить до окисно-відновних? (пошук!)

  1. Мотивація.

Після вивчення теми Ви зможете :

а) розпізнавати окисно-відновні реакції з-поміж інших типів реакцій ;

     б) швидко і безпомилково розставляти коефіцієнти в рівняннях реакцій ;

в) зрозумієте значення окисно-відновних реакцій у природі і техніці.

  1. Навчаюча частина.
    1.        Робота учнів з опорною схемою 2.1.
    2.        Виконати завдання користуючись опорною схемою 2.2.

При горінні 1 кг бензину в атмосферу потрапляє 800 мг чадно  газу. Чадний газ – отруйна речовина. Хімічним індикатором для його         виявлення є 0,02 % розчин  хлориду паладію. При наявності газу папірець, змочений цим розчином, умить чорніє, оскільки на ньому осідає металічний паладій .

PdCl2 + CO + H2O = Pd + CO2 + 2HCl

           Складіть електронний баланс. Вкажіть окисник і відновник.

  1.        Складання учнями алгоритму написання окисно-відновних реакцій. (пошук!)
  2.        Обговорення алгоритму, порівняння з опорною схемою 2.3.

Опорна схема 2.2. Окисно-відновні реакції (метод електронного балансу)

  1.   Al   +   O2   =    Al2O3
  2.   Al 0    +  O20    =    Al2 +3O3-2
  3.   Al0   -   3e            Al+3            4 – процес окиснення; відновник                       

                                         12

  O20   +  4e            2O-2          3 – процес відновлення; окисник

 

  1.   4Al   +   3O2   =   2Al2O3

Опорна схема 2.1. Окисно-відновні реакції

Окисно-відновні реакції – це реакції, які відбуваються зі зміною ступеня окиснення елементів.

Типи окисно-відновних реакцій

Міжмолекулярні: окисник і відновник належать різним речовинам

Внутрішньомолекулярні: окисник і відновник належать одній речовині

Самоокиснення-самовідновлення: окисник і відновник – одна речовина

Приклади

Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu

 

2KClO3 = 2KCl + 3O2

3Cl2 + 6KOH = KСlO3 + 5KCl + 3H2O

 

Окиснення – процес віддачі електронів відновником.

Відновлення – процес приєднання електронів окисником.

5-6. А. –П. Тема. Окисно-відновні реакції.

Мета: формування умінь, навичок і форм діяльності; уточнення, розширення і поглиблення отриманих знань; початок використання знань і умінь у поза навчальному контексті.

Обладнання: опорні схеми; різнорівневі завдання.

Хід заняття:

Навчаюча робота ( учні працюють в малих групах над розв’язуванням різнорівневих завдань)

Другий рівень

Ртуть пагубно діє на живі організми і поступово розвивається тяжке хронічне отруєння. Кришаться і випадають зуби, випадає волосся, людина чахне. Коли ртуть проливається на стіл або підлогу, її треба ретельно зібрати і нейтралізувати. Ртуть, що закотилась в щілини, нейтралізується хімічним способом. Для цього всі щілини засипають сіркою.

Hg + S = HgS

Складіть електронний баланс, вкажіть процеси окиснення і відновлення.

 

Третій рівень

А. Група теоретиків

В лабораторії водень добувають дією цинку на хлоридну кислоту. В лабораторії вуглекислий газ добувають при взаємодії кальцій карбонату з розчином хлоридної кислоти. Напишіть рівняння реакцій .

Б. Група практиків

Повторити правила БЖД

Покладіть у пробірку шматочок крейди і долийте 1 мл хлоридної кислоти. Що спостерігається? Чому? Напишіть рівняння реакції.

У другу пробірку покладіть цинк і долийте 1 мл хлоридної кислоти. Що спостерігається? Напишіть рівняння реакції. Яка з реакцій належить до окисно - відновних?

 

Четвертий рівень

Закінчіть рівняння реакції, складіть електронний баланс та розставте коефіцієнти, вкажіть процеси окиснення і відновлення.

Mg + H2SO4 ( конц ) = MgSO4 + H2S + H2O

Контролююча робота (рішення різнорівневих завдань)

Другий рівень

Напишіть рівняння реакцій за наведеними схемами. Які з них належать до окисно – відновних? Складіть електронний баланс.

Варіант 1

Варіант 2

Mg + Cl2

K + S

K2S + MgCl2

MgO + HCl

 

Третій рівень

Закінчіть рівняння реакцій, складіть електронний баланс, вкажіть процеси окиснення та відновлення:

Варіант 1

Варіант 2

Al + HCl

ZnS + O2

Na + H2O

Mg + H3PO4

 

7. К. – С. Тема. Окисно-відновні реакції.

Мета: первинне осмислення знань (розвиток оцінки і самооцінки, контролю і самоконтролю).

Завдання:

  1. Система завдань для оцінки рівня засвоєння та осмислення матеріалу.
  2. Визначення ступеню володіння матеріалом.

Обладнання: різнорівневі завдання.

Хід заняття:

  1. Коригуюча частина (теоретичне опитування).

Учні передають за ланцюжком м’яч і ставлять теоретичне питання по даній темі. Учні, які вірно відповіли на питання, отримають додаткові бали (додаються до балів, отриманих за самостійну роботу).

  1. Навчаюча частина.

Аналіз помилок, допущених при виконанні попередньої роботи.

  1. Контролююча частина (рішення різнорівневих завдань)

Завдання.

Другий рівень

Напишіть рівняння реакцій за наведеними схемами. Які з них належать до окисно – відновних? Складіть електронний баланс. Визначити тип кожної хімічної реакції.

Варіант 1. Fe + HCl = FeCl2 + H2

                   Fe + Cl2 = FeCl3

                   FeO + HCl = FeCl2 + H2

Варіант 2. Al + O2 = Al2O3

                   AlCl3 + NaOH = Al(OH)3 + NaCl

                   Al + HCl = AlCl3 + H2

 

Третій рівень

Напишіть рівняння реакцій за наведеними схемами. Які з них належать до окисно – відновних? Складіть електронний баланс. Визначити тип кожної хімічної реакції.

Варіант 2. Al + O2 =

                   Al + HCl =

                   AlCl3 + NaOH =

Варіант 1. FeO + HCl =

                   Fe + Cl2 =

                   Fe + HCl =

Четвертий рівень

А. Закінчіть рівняння реакцій, складіть електронний баланс, вкажіть процеси окиснення та відновлення:

Варіант 1. Zn + HNO3 ( розв)= Zn(NO3)2 + NO + H2О

Варіант 2. Cu + HNO3 ( конц ) = Cu(NO3)2 + NO2 + H2O

Б. Наведіть по одному прикладу реакції кожного типа. Для окисно-відновних реакцій складіть електронний баланс.


 

doc
Пов’язані теми
Хімія, 9 клас, Розробки уроків
Додано
27 липня 2018
Переглядів
3269
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку