Розробка допоможе вчителю ознайомити учнів із кількісним вираженням складу розчину, сформувати поняття «масової частки розчиненої речовини», «концентрація»; розвивати вміння здобувачів освіти обчислювати масову частку розчиненої речовини, а також аналізувати умови задач та знаходити раціональні шляхи їх розв'язання.
Заклад загальної середньої освіти І-ІІ ст.с.Матейки
Урок хімії у 8 класі
«Кількісний склад розчину.
Масова частка розчиненої речовини»
Вчитель хімії
Мокійчук
Володимир Володимирович
2018
Мета: ознайомити учнів із кількісним вираженням складу розчину, сформувати поняття «масової частки розчиненої речовини», «концентрація»; розвивати вміння обчислювати масову частку розчиненої речовини, а також аналізувати умови задач та знаходити раціональні шляхи їх розв'язання.
Обладнання: таблиці із завданнями.
Базові поняття та терміни: розчини, розчинник, розчинена речовина, масова частка розчиненої речовини.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Та правила технічної безпеки знаємо.
Під наглядом вчителя твори конструкцію.
Що пише етикетка, прочитай.
Тоді твій дослід скінчиться добром.
Хімречовин не пробуй і не нюхай.
Щоб не було проблеми потім.
Їдкі, отруйні чи займисті,
Всі речовини став на місце.
Вмикай надійно й обережно.
Робоче місце прибери.
Ретельно вимий свої руки.
Вони згодяться для науки.
Приклад: розчин кухонної солі і води.
Приклад: розчин спирту і води.
____
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Склад розчину можна передати двома способами: концентрацією, наприклад, 3-%-й розчин солі – це розчин, у 100г якого міститься 3г солі, і часткою розчиненої речовини.
Масова частка розчиненої речовини – це відношення маси розчиненої речовини до маси розчину
W(речовини) = * 100%
(виражається у частках одиниці або у відсотках).
Масова частка є зручною характеристикою розчину, оскільки за її допомогою можна легко визначити масу розчиненої речовини і масу розчинника.
m(розчину) = m(речовини) + m(розчинника)
Задача 1. Обчислити масову частку цукру в розчині, який містить 200г
води і 50г цукру.
Розв'язання:
W(цукру) = = = 0,2 або 20%
m(розчину) = m (цукру) + m(Н2О) = 50г + 200г = 250г
Відповідь: W(цукру) = 0,2 або 20%
|
Дано:
m(Н2О) = 200г
m(цукру) = 50г
|
W(цукру) -- ?
Задача 2. У 120г розчину міститься 3г глюкози. Визначте масову частку розчиненої речовини.
Розв'язання:
W(глюкози) = = = 0,025 або 2,5%
m(розчину) = m(цукру) + m(Н2О) = 50г + 200г = 250г
Відповідь: W(глюкози) = 0,025 або 2,5%
|
Дано:
m(розчину) = 200г
m(глюкози) = 3г
|
W(речовини) -- ?
Задача 3. У 180г води розчинили 20г соди. Визначте масову частку розчиненої речовини.
Розв'язання:
W(соди) = = = 0,1 або 10%
m(розчину) = m(соди)+ m(Н2О) = 20г + 180г = 200г
Відповідь: W(соди) = 0,1 або 10%
|
Дано:
m(Н2О) = 180г
m(соди) = 20г
|
W(соди) -- ?
Варіант m(речовини), г m(Н2О), г m(розчину), г W %
1 30 170 200 15
2 60 90 150 40
3 5 95 100 5
ІV. Закріплення знань та вмінь.
V. Підсумок уроку.
Щоб каву, чай посолодити,
Потрібно цукор розчинити.
І їжу ми не зможемо зварити
Без того, щоб її не посолити.
Щоб воду мінеральну мати,
Потрібно СО2 нам розчиняти.
А щоб людину з стану непритомності підняти,
Потрібно водний розчин NН3 застосувати.
VІ. Домашнє завдання.