Конспект уроку:"Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль"

Про матеріал

Поглибити й систематизувати знання про іменник як частину мови, зокрема про його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль, навчити розпізнавати іменники, визначати граматичні ознаки, правильно вживати цю частину мови в усному та писемному мовленні; розвивати мислення, пам'ять, вдосконалювати навички самостійної роботи, зокрема роботи з текстом

Перегляд файлу

                                                            6 клас

Тема: Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Мета: поглибити й систематизувати  знання учнів про іменник як частину мови, зокрема про його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль,  навчити  розпізнавати іменники, визначати граматичні ознаки, правильно вживати цю частину мови в усному та писемному мовленні; розвивати мислення, пам'ять, вдосконалювати навички самостійної роботи, зокрема роботи з текстом; сприяти вихованню поваги до загальнолюдських моральних цінностей.

Тип уроку: комбінований (вивчення нового матеріалу на основі актуалізації здобутих раніше знань).

Обладнання: підручник, таблиця, картки, схеми, дидактичний матеріал, зошити.

                                                                                                                                                                              

                               Перемагай лютість любовю, відповідай добром  на                                             

                                                                      зло, скупість перемагай щедрістю.

                                                                                           Будда, засновник буддизму 

                                                                    Хід уроку 

І. Організація класу. 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів 

  • Виписати з епіграфу слова, які вказують на предмети, відповідають на питання хто? що?. Як ми називаємо таку частину мови?

Учитель: Щоб дізнатися тему сьогоднішнього уроку, відгадайте кросворд, який є у вас на партах. (На зворотньому боці дошки – відповідь)

Запитання:

1.Воно належить мені, але інші вживають його частіше за мене (імя). 2. Холод з температурою нижче нуля (мороз). 3. Слово, яке іноді вживаємо замість «так» (еге). 4. Чорне сукно лізе у вікно (ніч). 5. Голубий шатер увесь світ накрив (небо). 6. Буква, на яку не починаються, як правило, слова (и). 7. Воїн і мешканець Запорізької Січі (козак). Сховане слово – іменник

Підготовлений учень читає вірш «Іменник» Л. Шведа.

Ми вчимо частини мови.

Всі їх треба добре знати,

Щоб здобути знань основи,

І щоб грамотно писати.

Перша з них – іменник, друже,

Всі його в нас люблять дуже,

Бо все – все він називає –

Від землі до коровая.

Мама, мир і Україна,

Сонце, небо, світ, людина.

Звуки, букви, слово, мова –

Все – частина ця чудова!

Хто? Сестричка, ненька, батько,

Пташка, білочка, зайчатко.

Що? Земля, ріка, діброва,

Книжка, зошит, ручка, школа.

Вивчи цю частину мови.

Звучать віршики учениць (Зозулінської, Жайворон) про іменники.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу. Оголошення теми та мети уроку.

4. Мотивація навчальної діяльності школярів

- Проблемне запитання: Чому, на вашу думку, іменник належить до самостійних частин мови? (Відповіді учнів)

- Використовуючи метод «Ланцюжок», скажіть, що нового ви хочете дізнатися про іменник.             

5. Вибірковий диктант (виписати іменники,  усно вказати їх морфологічні ознаки).

Це був чистий розбишака – халамидник. Не було того дня, щоб хто – небудь не жалівся на Федька: там шибку з рогатки вибив; там синяка підбив своєму «закадишному»  другові; там перекинув діжку з дощовою водою, яку збирали з таким клопотом. ..Спокій був його ворогом, з яким він боровся на кожному місці.

  •  - З якого твору ці рядки?
  • - Як називається такий опис?

6. Мовна гра «Третє – зайве»- біля дошки.

Знайти у кожному рядку зайве слово, обґрунтувати вибір

1. Щастя, щасливчик, пощастило.

2.Добро, добродійник, добрий.

3. Крига, крижаний, крижина.

7. Робота з матеріалом підручника на с.76. та таблицею «Іменник». 

8.Робота біля дошки (Вказати іменники, визначити яку синтаксичну роль вони виконують.  Усно назвати іменники власні та загальні назви, істоти та неістоти, конкретні та абстрактні).

А найбільше Федькові доставалося за Толю. Толя був син хазяїна того будинку, де вони жили. Це була дитина ніжна, делікатна , смирна.

9. Самостійна робота за варіантами. 

Складіть із розкиданих слів речення, визначте синтаксичну роль іменника:

І в.

Толю, труситись, аж, перестав, і, Федько, подививсь, на.

(Федько аж труситись перестав і подивився на Толю.)

 

ІІ в.

Йому, текли, по, щоках, сльози, у, рота, куточках, зупинялись, і. 

(Сльози текли йому по щоках і зупинялись у куточках рота).

 

10. Творча робота (вставити пропущені іменники, яких не вистачає у реченні, пояснити, яку роль вони відіграють у реченні):

Хлопчаки починають од ……………….пищати, боротись, кидати ………………….у кригу. Дорослі легше зітхають і, хитаючи ……………………, лають ………………..-халамидника. Але в лайках нема ні …………………., ні досади. Ловкий …………………….., що й говорити.

Довідка: Камінням, головами, щастя, Федька, хлопчак, злості. 

Хлопчаки починають од щастя пищати, боротись, кидати камінням у кригу. Дорослі легше зітхають і, хитаючи головами, лають Федька – халамидника. Але в лайках нема ні злості, ні досади. Ловкий хлопчак, що й говорити.

11. Закріплення вивченого матеріалу.

- Міні – проект «Заповни схему» (якщо бракує часу, то додому)

- Тестовий контроль (взаємоперевірка)

Відповіді: 1.в; 2.в; 3.г; 4.г; 5.а; 6.в.

                                                Тест - контроль

1. Виділіть іменник:

А) хмариться; б)хмарно; в) хмари; г)хмарний.

2. Який відмінок називається прямим?

А) Кличний; б) знахідний; в) називний; г)місцевий.

3. Що означає іменник як частина мови?

А) ознаку предмета; б)ознаку ознаки; в) дію предмета; г) предмет.

4. Якщо іменник у реченні вживається у формі називного відмінка, то він виконує функцію: а)додатка; б)обставини; в)означення; г)підмета.

5. У якому рядку всі спільнокореневі слова є іменниками?

А) береза, березень, берізка, березняк;

Б) янтар, янтаревий, янтарний, янтарка;

В)музикознавець, музикантський, музика, музикант;

Г) мороз, приморозити, морозець, морозяний.

6. Вчення про частини мови – це…

А) орфографія; б)словотвір; в)морфологія; г)морфеміка.

12. Оцінювання.

13. Рефлексія (використовуючи, метод «Незакінчене речення», запишіть, що нового ви дізналися про іменник).

14. Учитель:

- Сьогодні ви доторкнулися до ще однієї намистинки із разочка рідної мови. Мови, з якою  будете усе своє життя,бо саме вона робить людину сильною у пошуках істини. Саме завдяки її невичерпним багатствам ми всотуємо досвід попередніх поколінь, вчимося бути людяними, щирими, справжніми, добрими, тобто людьми, запалена зірочка яких назавжди залишає слід навіть на хмарному небі.

15. Звучить пісня про добро.

16. Д.з. Обовязкове. Вивчити теоретичний матеріал за підручником.  На вибір. І в. Використовуючи іменники,  написати твір – мініатюру «Чи хотів би я дружити з Толиком?»Добро, любов  і щедрість у моєму житті»;

ІІ в. Вправа 127.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Бєлова Олена Михайлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Трембач Марія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Надточа Інна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Остапець Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
docx
Додано
14 серпня 2018
Переглядів
16934
Оцінка розробки
5.0 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку