Тема: Іменники, що вживаються лише в множині
Мета: допомогти учням засвоїти навчальний матеріал про іменники, що вживаються лише в множині, про особливості їх відмінювання;
розвивати вміння вживати правильні форми відмінкових закінчень; вчити правильно використовувати такі іменники в своєму мовленні; розвивати логічне мислення, творчу уяву, навички самостійності у роботі;
виховувати почуття любові до рідного краю, його історії, національних традицій.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Форма уроку: урок-мандрівка.
Обладнання: Карта Турійщини, альбом «Село моє – гордість моя», таблиці «Відмінювання іменників, що вживаються лише в множині»
Перебіг уроку:
Людина завжди повинна
знати, звідки вона пішла
в життя. Людина не має
права бути безбатченком.
О. Довженко
І. Мотиваційний етап
Звучить пісня «Висиха душі криниця». На її фоні звучать слова вчителя:
– Дійсно, місце, де народився, завжди є найдорожчим для кожного з нас. Воно кличе до себе будь-коли. Вашу ровесницю Іринку також. На літні канікули Іринка з міста поїхала до дідуся і бабусі в село Задиби. І ось одного разу Іринка написала мамі повідомлення.
– Люба матусю! Живеться мені в селі непогано. Сумувати не доводиться. Щодня «воюю» з бур’янами. Згрібаю сіно грабльми, а дідусь складає його вилками в копички. Грошів не пересилай – у мене ще є. Привіт вам віддусіх родичів із Задибів.
ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Запрошую усіх пройтися Задибськими стежками до особливих слів-іменників, що вживаються лише в множині. Під час мандрівки ми не лише ближче познайомимося з цими іменниками, зокрема з їх значенням, написанням, відмінюванням, а й будемо разом вчитися правильно ними користуватися.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Тепер запрошую вас пройтися затишними Задибськими вуличками і стежками.
Перша стежина. «Людське обійстя»: гроші, фінанси, ворота, двері, козли, нари, ясла, хороми, сходи, сани, сіни, окуляри
Друга стежина. «Дідусева майстерня»: вила, граблі, кусачки, лещата, обценьки, ножиці, трійчата, щипці, плоскогубці, ваги, ночви
Третя стежина. «З бабусиної кухні»: вершки, макарони, висівки, ласощі, прянощі, дрова, дріжджі, шпроти, консерви.
Четверта стежина. «З онуччиної шафи»: джинси, бриджі, колготи, штани, лосини, рум’яна, парфуми.
П’ята стежина. «Глибини людської натури»: гордощі, заздрощі, грубощі, лестощі, лінощі, хитрощі, труднощі, прикрощі.
Шоста стежина. «Чарівна торбинка»: збори, канікули, будні, відвідини, входини, заручини, хрестини, жмурки, жнива, обжинки, запросини, посиденьки, іменини, сутінки, досвітки.
Сьома стежина. «Географія села»: Задиби, Радовичі, Перковичі, Бобли, Обеніжі, Нири, Соловичі, Ревушки, Маковичі, Мочулки, Озеряни, Дуліби, Кустичі, Мировичі, Миляновичі, Новосілки, Перевали.
Ці іменники не належать до жодної з чотирьох відмін.
ІV. Фізкультхвилинка
Піднятися і плеснути в долоні кожного у кого:
V. Виконання тренувальних вправ.
Село Радовичі — одне з давніх волинських сіл. Перша писемна згадка про село датується 8 червня 1544 року в договорі Анастасії Радовицької з князем Федором Андрійовичем Сангушком про розмежування її помістя Радович від помістя кн. Федора — Турійська, Бобол і Обеніж. В Радовичах був великий ставок, біля нього панська гуральня. У ХХ столітті між Радовичами і Тагачином була вузькоколійка, яка з’єднувала Літинський ліс і Ковель. В древніх Радовичах жили великі майстри. Могли і трійчата зробити, і вила. А за ворітьми у кожному дворі не було місця ні гордощам, ні лінощам, ні заздрощам. А місцеві господині частували своїми ласощами усіх гостей.
Згідно народних переказів, у далекому минулому на місці нинішнього села проводились народні збори – віче, де вирішувались господарські питання, питання війни і миру, тобто тут радились на віче. Звідси походить назва села.
Росте, як на дріжджах (швидко)
Вилами по воді писано (сумнівно)
Взяти в кліщі (поставити у безвихідь)
Наламати дров (наробити помилок).
Бабуся надіслала онучці багато грошів.
Він чемно розмовляв з дітями.
Ми недавно повернулися з Радовичів.
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності.
VІІІ. Домашнє завдання
Опрацювати теоретичний матеріал. Письмово скласти путівник дорогами Турійщини, використовуючи географічні назви-іменники, що вживаються лише в множині.