Конспект уроку Ірландська кухня. Контроль навичок читання.

Про матеріал

План - конспект уроку у 10 класі за темою "Їжа. " Підтема: Ірландська кухня. Контроль навичок читання. Контрольна робота складається з двох завдань. Перше на визначення правдивості інформації, друге - відповіді на питання за текстом

Перегляд файлу

Урок №__(10 клас)

Wednesday, the 15th  of November

Тема: Їжа

Підтема:Ірландська кухня. Контроль читання.

Мета: закріпити та повторити ЛО з теми

            Перевірити навички читання

            Розвивати навички говоріння, сприймання на слух

            Виховувати поважне ставлення до національної кухні різних країн

Тип уроку: урок контроль читання

Обладнання: Підручник, робочий зошит

 

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО  СПРИЙНЯТТЯ  ІНШОМОВНОГО  МОВЛЕННЯ

1. Привітання

T: Good morning, children! I am glad to see you. How are you today? Sit down, please.

2. Бесіда з класом

Who is on duty today? Who is absent today? What day is it today? What date is it today? What season is it now? What is the weather like today? Whst nstionsl dishes do you know?

3. Повідомлення теми та мети уроку

Today we are continuing to  learn a unit about food. Today I  am going to check  you reading skills. We’ll also speak about Irish Quisine.

ІІ. ОСНОВНА  ЧАСТИНА УРОКУ

1. Введення в іншомовну атмосферу

Do the food quiz

1) I must have a drink. I’m … .

a) dirty b) hungry c) thirsty d) thirty

2) Look into the oven and see if the … is ready.

a) cake b) soup c) vegetables d) carrots

3) This isn’t very sweet. I’ll add some more … . a) salt b) pepper c) sugar d) oil

4) I think I’ll have … for dessert. a) spaghetti b) apple pie c) steak d) soup

5) I’d like my … rare please. a) chicken b) toast c) steak d) salad

6) All he wants are two thin … of roast beef. a) legs b) wings c) crusts d) slices

7) Is it alright if I pay … cheque? a) by b) in c) with d) on

8) I’m so … . Can I have something to eat? a) hungry b) angry c) thirsty d) sweet 9) Let’s ask the waiter to bring us the … once more. a) card b) ticket c) menu d) dishes

10) Would you like ham and … for breakfast? a) butter b) eggs c) steak d) donuts

Діти виконують тест усно

2. Перевірка домашнього завдання

Ex.3, p. 101.

Work in pairs. Complete the conversation with the necessary words. Then act it out in class.

Учні зачитують діалоги із вставленими словами. Перекладають їх для класа

3. Бесіда Учитель-Клас

What traditional dishes do you know?

What influence it?

Give some examples of traditional English food.

What food have you eaten?

What food are you dreaming about to taste?

Prepare your own list of traditional Irish food?

4. Читання

1. Підготовка до читання

Read the words on the blackboard after me, then write down some sentences with these words

To reflect – відображати

Meatless – без мяса

Be accompanied by – супроводжуватись

Preference - перевага

Учитель чітко вимовляє слова, а учні повторюють за ним і перекладають разом на рідну мову. Потім вони складають речення з новими словами

2. Читанняі перевірка розуміння прочитаного

p.292

Read the text and do the exercise

Say if the sentences are true or false. Correct the wrong statements.

1. Borshch is a national dish of Ukraine which has many versions; it is served all over the country.

2. Borshch can contain at least 12 different ingredients.

3. Varenyky are never made by frying a filled dough.

4. Varenyky can be filled with meat, potatoes, cabbage, and sometimes mushrooms as an entree; if they’re filled with sour cherries or sweetened cottage cheese and raisins, they are served as a dessert.

5. Golubtsi are cabbage rolls stuffed with meat and rice or buckwheat; they are often covered with a thick tomato sauce.

6. Salads are served often, but rather than being lettuce-based, combinations of fresh, cooked, and preserved vegetables may be mixed with meat, cheese, or fish.

Answer the questions

1. What is the main ingredient in Borsch?

2. How many ingredients may soup contain?

3. What filling can varenykys have?

4. What are golubtsi?

5. What are salads usually prepared with?

6. Who created salad Olivier?

Учні читають текст на стор. 292 підручника, а потім виконують завдання. Вони повинні виявити вірні чи невірні твердження і виправити їх. Потім вони відповідають на питання

5. Письмо

Ex.7 p. 103

Complete the dialogue with the necessary words.

A: Does the lasagne have cheese in it? I’m not allowed to eat (1) … dairy products. I’m allergic to them.

B: Not much, but it does have (2) … on top. How about spaghetti? That doesn’t have (3) … .

A: I don’t mind (4) … this dish.

 

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА  ЧАСТИНА УРОКУ

1.Підведення підсумків уроку

-We have worked perfectly today. Thank you for attention.

2.Домашнє завдання, повідомлення оцінок

Ех. 6 р. 103(written)

Your marks are …

Have a nice day! Good-bye!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Кравченко Любов Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання, профільний рівень) 10 клас (Несвіт А.М.)
Додано
10 травня 2018
Переглядів
856
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку