19.11.2019
Конспект із зарубіжної літератури
№ 21-22 для 5 класу
Тема. О. Уайльд «Хлопчик-зірка». Казкові персонажі, їхня характеристика. Основний конфлікт твору. Символічний зміст назви твору. Еволюція образу головного героя
Мета: навчальна: продовжити знайомство з казкою О. Уайльда, казковими персонажами; допомогти усвідомити їхні художні особливості та значення; сприяти усвідомленню учнями символічного значення образів твору, його ідейно-художніх особливостей; розвивальна: формувати навички виразного читання, виділення ключових епізодів, коментування їх, переказу; визначення ролі художніх деталей та подробиць; формувати навички аналізу літературної казки, характеристики образів, уміння розв’язувати проблемні питання, висловлювати свої думки та враження; виховна: виховувати людяність та милосердя, почуття справедливості, пошану до загальнолюдських цінностей, виховувати на гуманістичному змісті казки, моральних цінностях, що втілені в ній.
Теорія літератури: літературна казка, реальне та казкове, герої і персонажі, художні засоби, антитеза, художні образи, алегорія.
Тип уроку: комбінований урок, урок формування вмінь та навичок.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору (Додаток 1),
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Вступне слово вчителя
Тільки опинившись в становищі злидаря і гнаної звідусіль потвори, Хлопчик-зірка починає розуміти біль і страждання інших. Довгий та важкий шлях йому довелося пройти, щоб спокутувати провину і заслужити прощення. Простежимо цей шлях героя.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Коротка розповідь учнів про письменника
Бесіда
2. Складання плану або сюжетного ланцюжка казки О. Уайльда «Хлопчик-зірка»
3. Міні- диспут
Які думки та почуття викликає у вас образ цього героя? Чи можна пробачити йому негідні вчинки за його красу?
ІV. СПРИЙМАННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Словникова робота
Брама – ворота. Відплатити сторицею – сповна, більше, ніж треба. Відцурався – відмовився. Гаманець – мішечок для грошей. Глузувати – сміятися. Канчук – батіг, із жорсткою мотузкою для поганяння тварин. Клуня – приміщення для зберігання зерна та інвентаря, сарай. Леле – вигук здивування. Наймит – найманий робітник. Обладунок – бойове спорядження. Полотняний каптур – капюшон із полотна. Ропуха – велика жаба. Туга – сум.
2. Обмін враженнями про казку
3. Аналіз твору
Прокоментуйте уривки з твору.
4. Робота з образами героїв
Поєднати героїв за їхніми характеристиками (Додаток 2).
5. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення: «Казка О. Уайльда показує, що…»
6. Слово вчителя
Мабуть, лише в казці ми можемо почитати (побачити), як герой миттєво із жорстокого, потворного перетворюється на красивого, доброго і справедливого. На жаль, у житті таке трапляється рідко або й зовсім не відбувається.
7.Виконання тестових завдань (Додаток 3).
8. Евристична бесіда, проблемні питання
9. Теорія літератури
Поєднайте художні засоби з їх визначенням (Додаток 4).
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення : «Прочитавши про Хлопчика-зірку, я зробив (-ла) для себе висновок, що…»
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.Підготуватись до контрольної роботи
2. Виконати тест
Додаток 1
Додаток 2
1.Жебрачка |
А. Добрий, милосердний, відповідальний |
2. Зайченя |
Б. Злий, жорстокий, користолюбний |
3. Чаклун |
В. Добре, вдячне, безкорисливе |
4. Лісоруб |
Г. Терпляча, мудра, стражденна |
1.Жебрачка |
А. Добрий, милосердний, відповідальний |
2. Зайченя |
Б. Злий, жорстокий, користолюбний |
3. Чаклун |
В. Добре, вдячне, безкорисливе |
4. Лісоруб |
Г. Терпляча, мудра, стражденна |
1.Жебрачка |
А. Добрий, милосердний, відповідальний |
2. Зайченя |
Б. Злий, жорстокий, користолюбний |
3. Чаклун |
В. Добре, вдячне, безкорисливе |
4. Лісоруб |
Г. Терпляча, мудра, стражденна |
1.Жебрачка |
А. Добрий, милосердний, відповідальний |
2. Зайченя |
Б. Злий, жорстокий, користолюбний |
3. Чаклун |
В. Добре, вдячне, безкорисливе |
4. Лісоруб |
Г. Терпляча, мудра, стражденна |
1.Жебрачка |
А. Добрий, милосердний, відповідальний |
2. Зайченя |
Б. Злий, жорстокий, користолюбний |
3. Чаклун |
В. Добре, вдячне, безкорисливе |
4. Лісоруб |
Г. Терпляча, мудра, стражденна |
1.Жебрачка |
А. Добрий, милосердний, відповідальний |
2. Зайченя |
Б. Злий, жорстокий, користолюбний |
3. Чаклун |
В. Добре, вдячне, безкорисливе |
4. Лісоруб |
Г. Терпляча, мудра, стражденна |
1.Жебрачка |
А. Добрий, милосердний, відповідальний |
2. Зайченя |
Б. Злий, жорстокий, користолюбний |
3. Чаклун |
В. Добре, вдячне, безкорисливе |
4. Лісоруб |
Г. Терпляча, мудра, стражденна |
1.Жебрачка |
А. Добрий, милосердний, відповідальний |
2. Зайченя |
Б. Злий, жорстокий, користолюбний |
3. Чаклун |
В. Добре, вдячне, безкорисливе |
4. Лісоруб |
Г. Терпляча, мудра, стражденна |
1.Жебрачка |
А. Добрий, милосердний, відповідальний |
2. Зайченя |
Б. Злий, жорстокий, користолюбний |
3. Чаклун |
В. Добре, вдячне, безкорисливе |
4. Лісоруб |
Г. Терпляча, мудра, стражденна |
1.Жебрачка |
А. Добрий, милосердний, відповідальний |
2. Зайченя |
Б. Злий, жорстокий, користолюбний |
3. Чаклун |
В. Добре, вдячне, безкорисливе |
4. Лісоруб |
Г. Терпляча, мудра, стражденна |
1.Жебрачка |
А. Добрий, милосердний, відповідальний |
2. Зайченя |
Б. Злий, жорстокий, користолюбний |
3. Чаклун |
В. Добре, вдячне, безкорисливе |
4. Лісоруб |
Г. Терпляча, мудра, стражденна |
Додаток 3
1. Лісоруби повертались додому:
а. осінньої дощової ночі; б. морозної зимової ночі;
в. у полуденну спеку; г. чарівної ночі на Івана Купала.
2. Дорогою Лісоруби побачили диво:
а. крижаний гірський водоспад;
б. галявину, де зібрались дванадцять братів-місяців;
в. раду лісових друзів;
г. озеру з киплячою водою.
3. Лісоруб сперечались:
а. кому віддати дитину в селі; б. як поділити скарб;
в. кому взяти дитинча додому; г. як назвати хлопчика.
4. Хлопчик був жорстоким і себелюбним, бо вважав, що:
а. йому, як дуже красивому, усе дозволено;
б. йому, як найрозумнішому, усі повинні підкорятися;
в. він може чинити, як хоче, бо родом не із цього села;
г. ним, як найталановитішим сіваком, всі повинні захоплюватися, що б він не чинив.
5. Хлопець учинив великий гріх:
а. забравши в названих батьків останні гроші;
б. прогнавши рідну матір;
в. залишивши свої братів і сестер напризволяще в лісі;
г. відібравши у своєї сім’ї всю їжу.
6. Хлопчик-зірка перетворився із красеня на потвору:
а. із віслючими ухами;
б. із великим носом і шерстю на тілі;
в. із обличчям жаби та лускою на тілі;
г. із баранячими рогами і копитами замість ніг.
7. Хлопчик-зірка в новому потворному образі блукав світом:
а. 9 років; б. 5 років;
в. 7 років; г. 3 роки.
8. Хлопчика-зірку вартові продали в рабство:
а. Кощію Безсмертному; б. злому Чаклуну;
в. Сніговій королеві; г. Бабі-Язі.
9. Тричі виручав хлопчика з біди за те, що той його врятував, такий герой:
а. Зайченя; б. Білочка;
в. Кріт; в. Коноплянка.
10. Хлопчик-зірка віддавав щоразу знайдені монети:
а. різним калікам, жебракам;
б. бідним сиротам;
в. одному прокаженому;
г. бідним, зневаженим жінкам на згадку про матір.
11. Хлопчика, що знову став вродливим, прийняла в місті за свого володаря, тому що:
а. він захистив місто від ворогів;
б. таким було давнє пророцтво;
в. так наказали Король та Королева;
г. Чаклун виявився добрим і зробив його володарем.
12. Хлопчик-зірка став королем і:
а. нагородив своїх названих батьків, став милосердним;
б. забув про своїх названих батьків;
в. почав знову пишатися своєю вродою і гордувати всіма;
г. усіх звірів, яких колись образив, запросив жити в зоопарку і мати їжу та притулок.
Додаток 4
Приклади
|
Художні засоби |
1. Пекучий (мороз), задерев’янілі пальці, смуглолиці, чорняві |
а. Порівняння |
2. Мов вирізьблене із слонової кістки, як пелюстки нарциса, немов квітка в полі, як ропуха, як гадюка |
б. Антитеза |
3. Його поцілувала Крижана Королева; фіалки дивлять в чисту воду; кам’яне серце; вогнем обпікала; жалка кропива |
в. Епітети (художні означення) |
4. Смирення – гординя; милосердний - лихий |
г. Метафори (слова в переносному значенні) |
Приклади
|
Художні засоби |
1. Пекучий (мороз), задерев’янілі пальці, смуглолиці, чорняві |
а. Порівняння |
2. Мов вирізьблене із слонової кістки, як пелюстки нарциса, немов квітка в полі, як ропуха, як гадюка |
б. Антитеза |
3. Його поцілувала Крижана Королева; фіалки дивлять в чисту воду; кам’яне серце; вогнем обпікала; жалка кропива |
в. Епітети (художні означення) |
4. Смирення – гординя; милосердний - лихий |
г. Метафори (слова в переносному значенні) |
Приклади
|
Художні засоби |
1. Пекучий (мороз), задерев’янілі пальці, смуглолиці, чорняві |
а. Порівняння |
2. Мов вирізьблене із слонової кістки, як пелюстки нарциса, немов квітка в полі, як ропуха, як гадюка |
б. Антитеза |
3. Його поцілувала Крижана Королева; фіалки дивлять в чисту воду; кам’яне серце; вогнем обпікала; жалка кропива |
в. Епітети (художні означення) |
4. Смирення – гординя; милосердний - лихий |
г. Метафори (слова в переносному значенні) |