Конспект уроку
з української літератури
в 10 класі
Підготувала
Пархоменко Г.А, учитель
української мови та літератури
Тема. Леся Українка. Життєвий і творчий шлях. Роль родини, культурного оточення і самоосвіти у формуванні світогляду письменниці
Мета:
навчальна: допомогти десятикласникам глибше осягнути життєвий і творчий шлях Лесі Українки, її багатогранну складну обдаровану особистість; розвивальна: удосконалювати вміння роботи з різними джерелами інформації; вміння аналізувати факти; формувати навички дослідницько-пошукової роботи; розвивати усне зв’язне мовлення учнів; сприяти розвитку загальнокультурної компетентності та компетентності спілкування державною мовою;
виховна: сприяти вихованню почуттів пошани та гордості до геніальної доньки українського народу.
Очікувані результати:
учні
знатимуть факти з життя та творчості письменниці;
пояснюватимуть роль оточення у формуванні світогляду Л. Українки;
вмітимуть працювати з різними джерелами інформації;
аналізуватимуть факти та літературні явища.
Тип уроку: засвоєння нового навчального матеріалу
Методи і прийоми: вправи «Обміняймося компліментами», «Прес», «Мікрофон», «Інформаційне ґроно», «Кинь м’яч», «Сенкан», «Незакінчене речення», дослідницька робота в групах;
Обладнання та унаочнення: комп’ютери або планшети; підручник, мультимедійна дошка
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання.
2. Емоційне налаштування до уроку.
Вправа «Обміняймося компліментами»
Учні записують у зошит сусіда по парті комплімент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Вступне слово вчителя
- Вона входить в тріаду найвідоміших українських письменників. Ще її називають донькою Прометея. Її життя є прикладом незвичайної стійкості духу і сили волі, а творчість надихає. Хто ця геніальна донька українського народу?
спільного мають ці зображення?
(Леся Українка і гірська квітка ломикамінь. Тендітні, ніжні, але з сильною волею до життя. Поетеса хвора, квола, та сильна духом. Ломикамінь невибаглива рослина, здатна виживати у несприятливих умовах, виростаючи з-під каміння. Л. Українку називають ломикаменем української літератури. Обидві - символи боротьби проти одвічного зла, соціальної й національної кривди).
ІІІ. Повідомлення теми, мети, визначення значущих завдань уроку
Вправа «Мікрофон»
ІV. Засвоєння нового навчального матеріалу
Подання варіативності у виборі способів навчальної діяльності:
Інтернет-джерела:
http://heroes.profi-forex.org/ua/kosach-kvitka-larisa-petrivna-lesja-ukrayinka
Відео уроки:
http://www.10minclass.com/video/37
http://www.10minclass.com/video/38
Підручник: С. 205-213 (за ред. О. Авраменка, 2018р.)
Олена Пчілка (мати) – Петро Косач(батько) – Михайло Драгоманов письменниця, етнограф, юрист, найближча дядько) – професор,
громадська діячка людина у дитинстві соціаліст, Лесин
духовний батько
Висновок. Оточення надзвичайно впливає на формування особистості, на розвиток обдарувань, захоплень, світогляду, на характер, на рівень освіченості.
Дослідницька робота за темами:
1 група – роль самоосвіти у формуванні світогляду письменниці;
2 група - захоплення та обдарування Л. Українки;
3 група – національні погляди письменниці.
(Учні роблять записи під час виступів)
V. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу
1. Вправа «Кинь м’яч» (учитель кидає м’ячик, запитуючи, учень повертає м’яч з відповіддю)
Так! Я буду крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Буду жити! Геть думи сумні!
2. Творча робота
Складання сенкану до образу Л. Українки
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа « Незакінчене речення»
Коли думаєш про Лесю Українку,
IV. Рефлексія.
Вправа «Мікрофон»
- Чи змінилися ваші уявлення про поетесу ?
VIІ. Домашнє завдання
Обов’язкове: з доступних джерел (Інтернету, зокрема) дібрати матеріали про збірку «На крилах пісень».
За бажанням: написати твір-мініатюру «Чим приваблює вас Леся Українка як людина та особистість»