КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ У 8 КЛАСІ
ЗА ТЕМОЮ « О.НАЗАРУК. «РОКСОЛЯНА». НЕЗАЛЕЖНА ВДАЧА, ЩИРІСТЬ У СТОСУНКАХ З ЛЮДЬМИ,ПРИРОДНИЙ РОЗУМ І ВРОДА РОКСОЛЯНИ»
Мета: опрацювати ідейно – художній зміст твору О.Назарука « Роксоляна»,зосередити увагу на окремих деталях характеристики героїні твору( вдача, щирість,розум, врода);
розвивати культуру зв’язного мовлення,пам'ять, логічне мислення, вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття,враження, спостереження; аналізувати, сприяти розвитку творчих здібностей учнів;
виховувати патріотичні почуття.
Тип уроку:засвоєння знань і формування вмінь
Обладнання: портрет О.Назарука,учнівські малюнки – портрети Роксоляни, текст твору, географічна карта.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. « Мозковий штурм»:
- Над яким твором і якого автора ми зараз працюємо?
- Який жанр цього твору?
- Доведіть, що цей твір історичний?
- А чи можемо ми назвати постать Роксолани історичною? Наведіть аргументи.
2. Слово учителя
Історія України захоплює кожного своїми подіями і напівказковими героями, народ напрочуд оригінальний, земля прекрасна. Українці мають усі підстави пишатися тим, що їхня Батьківщина не раз переживала дні сили і слави, мала справді легендарних героїв, мужньо переносила найважчі випробовування, коли гинули не сотні та тисячі, а мільйони її дочок і синів. І потім відроджувалась, виростала з пожарищ і руїн, виховувала нові покоління закоханих у рідну землю лицарів правди і волі. Ми можемо втішатися та гордитись, що Україна ніколи не поневолювала інші народи, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких і далеких сусідів. А ще більше ми повинні пишатися тим, що Україна завжди славилася і славиться на весь світ своїми жінками.
3.Ланцюжок повідомлень учнів про славних українок
- Анна – королева Франції, дочка Ярослава Мудрого
- Княгиня Ольга
- Катерина Білокур
- Марія Примаченко
- Леся Українка
- Ліна Костенко
- Руслана Лижичко
- Юлія Тимошенко
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ,МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ .
ІІІ. ЗАСВОЄННЯ НОВОЇ ТЕМИ.
1.ПРОБЛЕМНЕ ЗАВДАННЯ: Прослухайте пісню і скажіть, як її зміст пов'язаний з темою нашого уроку?
2.У виконанні учителя звучить пісня « Калина»
При долині кущ калини
|
3. « ІНТЕРВ’Ю»:
- Як зміст пісні пов'язаний з темою нашого уроку?
4.СТВОРЕННЯ « АСОЦІАТИВНОГО КУЩА» « РОКСОЛАНА» на основі прочитаного твору.
РІШУЧА,ВИНАХІДЛИВА,БЛАГОРОДНА,СКРОМНА, ТЕРПИМА,
ВЕСЕЛА, ОПТИМІСТИНА,ВОЛЕЛЮБНА, ДОПИТЛИВА,
ГАРНА,МУДРА,ВИХОВАНА,НАПОЛЕГЛИВА,
СМІЛИВА,ДВУЛИКА,
ВІРУЮЧА
Отже, протягом уроку ми будемо доводити, що Роксоляна дійсно РІШУЧА,ВИНАХІДЛИВА,БЛАГОРОДНА,СКРОМНА, ТЕРПИМА,ВЕСЕЛА, ОПТИМІСТИНА,ВОЛЕЛЮБНА,ДОПИТЛИВА,ГАРНА,МУДРА,ВИХОВАНА,НАПОЛЕГЛИВА,СМІЛИВА, ВІРУЮЧА.
5. СЛОВО УЧИТЕЛЯ.
Образ Роксоляни завжди приваблював митців. До нього зверталися і художники ( Слайди), і скульптори, і поети, і письменники, і кінорежисери.
- Скажіть, хто з письменників, крім О.Назарука звертався до образу Роксолани?
- А в чому різниця в зображенні цих образів?
- Хто з письменників більше звернув увагу на проблему – Роксолана – лінія кохання?
Отже, сьогодні ми будемо з вами обговорювати саме цю проблему: Роксоляна і кохання.
6. ВИКОНАННЯ УЧНЕМ ВІРША
Світ починається з любові…
Нехай вона й продовжить світ!
Нехай усі, що з нами знову
Пізнають радість й щастя зліт.
Нехай в полон візьме кохання.
І кожен з нас відчує сам,
Яке чуття це дивне й давнє,
Життя наповнить змістом нам.
Стрілися двоє, що долею схожі,
Може, десь тут, або, може, десь там:
Дивляться в очі. Чи вірити можна
Теплій руці і привітним словам?
Берег любові в далекім тумані
І допливеш, коли тільки удвох,
І допливеш, коли спільне бажання.
Берег любові і берег тривог…
5. ЕВРІСТИЧНА БЕСІДА:
- Де ми вперше зустрічаємось з Роксоланою? Чи так її тоді звали?
- Що уже тоді ми можемо сказати про її характер? Від чого її застерігала тітка?
- Які події сталися у житті Насті одразу після вінчання?
- Як поводила себе Настя у полоні? Як її називали татари і чому?
- В чому проявилася її допитливість?
- Як вона вперше зустрілась з Сулейманом? Яка риса її характеру проявилася при цьому?Зачитайте.
- Чим вразила ХУРРЕМ Сулеймана?/ ст..274 знання мови, Корану, сміливість, щирість/
- А Яке враження залишилось у Насті після першої зустрічі з Сулейманом?
- Про що вона думала, залишившись одна у своїй кімнаті? Зачитайте/ ст..278/
- А чим вона вранці заспокоїла себе?/ Молитвою/
- Зачитайте. Який образ стояв постійно перед очима Сулеймана?
- З допомогою кого збирався Сулейман приручити Роксолану?
7. Інсценування. Завдання: Після перегляду інсценування дайте відповідь на запитання:
- Якою ми бачимо тут Роксоляну?
- Про який гріх говорить Роксоляна? Зачитайте.
- Яке рішення прийняла Роксоляна після розмови з монахом
- Якої спокуси боялася Роксоляна після зустрічі з Сулейманом?
- Які почуття зародилися у неї до Сулеймана?
Інсценування. РОКСОЛЯНА і МОНАХ
Монах( ПОБЛАГОСЛОВИВ Роксоляну знаком хреста):
Дитино! Я – бувший монах, прийшов до тебе у справі дуже важливій для тебе і для всіх християн
Роксоляна: Ви з мого рідного краю?!
Монах: Так, дитино, так
Роксоляна:Ви давно з дому?
Монах :Так, там, де ми народилися , я був дуже давно. А прийшов я до тебе, дитино, у справі, дуже близькій нашій далекій батьківщині.
Роксоляна:У якій?
Монах: У ясну спокійну ніч на святім Афоні з ікони Іверської сходить Мати Божа .Іде вона босими ногами по гострім камінню і шукає горя у людській душі. І як іде їй назустріч розбійник, чи убивця, чи зрадник правдивої справи, Мати Божа починає вести з ним розмову і прощає всі гріхи, якщо відчуває, що грішник розкаявся.
Роксоляна: А я знаю один гріх, який не може простити навіть церква Божа.
8.БЕСІДА, ВИБІРКОВЕ ЧИТАННЯ:
- Про який гріх говорить Роксоляна? Зачитайте.
- Яке рішення прийняла Роксоляна після розмови з монахом?
- Якої спокуси боялася Роксоляна після зустрічі з Сулейманом?
- Які почуття зародилися у неї до Сулеймана?
- Яке враження справила Роксолана на Сулеймана при другій зустрічі? Зачитайте/ ст..285/. Чим вона його вразила?
9. Інсценування. Завдання: Після перегляду інсценування скажіть:
- Про які риси Роксолани свідчить наступна сцена?
Роксоляна стоїть сумна. Заходить султан, бере її за руку
СУЛТАН: Хуррем, чому ти така сумна?
Роксоляна:
Я – жінка! І слабка, і сильна.
Я – жінка! І весела , і сумна.
Захочу – буду ніжна і покірна.
Захочу – буду вільна, як весна.
Я – жінка! І життя, і перемога.
Твій берег, берегиня, оберіг.
Через любов завжди моя дорога.
І інших я не визнаю доріг!
Я – жінка! Хто впізнає мою душу,
Тому зорею я до ніг впаду.
До того море обійду і сушу,
Від серця всі печалі одведу.
Моє імя – то код життя земного.
В моєму лоні Всесвіт розквіта.
Про майбуття мої і думи, і тривоги.
Я – жінка України. І тому - свята!
СУЛТАН ТРИМАЄ РОКСОЛЯНУ ЗА РУКУ І ЧИТАЄ ВІРША:
Моя – не означає: ти рабиня;
Моя –не означає: я володар твій;
Ти – моя радість, моя святиня,
Моя блакить у вишині ясній.
Моя любов, моя надія,
Моя тривожна і далека путь,
Де горе пополам і спільна мрія,
Де подихом одним і мріють , і живуть.
СУЛТАН: Скажи мені, ЕЛЬ ХУРРЕМ, що ти робила б, якби сповнилось твоє бажання і твоїй волі підлягала б вся моя земля?
РОКСОЛЯНА: Я будувала б, багато будувала б.
СУЛТАН: Що б ти будувала?
Насамперед, збудувала б велику імарет, тобто, кухню для убогих. Бо не можу не думати про те, як убогі ходять голодні і не мають ні чим і ні де заспокоїти свого голоду.
СУЛТАН: А потім?
РОКСОЛЯНА: А потім я наказала б збудувати велику лікарню
СУЛТАН: Дуже добре? А потім?
10.БЕСІДА:
- Виходячи зі змісту твору, що б зробила Роксоляна потім?
- Чиї мрії висловила Роксоляна?
- Як султан почував себе після такої розмови?
11. ЧИТАННЯ УЧНЕМ ВІРША
Є жінки, немов зірки небесні,
Що згоряють, впавши з висоти.
Я ловлю їх усмішки облесні,
Та була у серці тільки ти
Є жінки, немов квітки весняні,
Що шершавий пробивають сніг.
Я стояв над ними в здивуванні.
Та тебе забути я не міг.
Є жінки, немов листки осінні.
Що летять з вітрами вдалину.
Я ходив за ними в отупінні,
Та кохав лише тебе одну.
Раптом я збагнув,
Що ти кохана.
Ти для мене мила і жадана,
Надзвичайніша з усіх жінок.
- Чи передають ці рядки ті почуття, які викликала у Султана Роксоляна?
2 – ий учень читає вірша:
Ти будеш моєю милою,
Совістю, долею, щастям моїм.
Моєю чайкою сизокрилою,
Повітрям на шпилі гірським.
В ніч будеш зіркою ясною,
Світлим і радісним сонцем при дні,
Правдивою ввійдеш, прекрасною
В душу серце мені.
Ти будеш і вітром, і тишею,
Спокоєм стійким, нестримним вогнем,
Моєю піснею найщирішою,
Сьогоднішнім і завтрашнім днем.
Гордістю. Радістю, силою,
Впертістю на перевалі крутім.
Ти будеш моєю милою
В щасті шаленім моїм.
ПІСНЯ ПРО КОХАННЯ « Цвіте терен»у виконанні дівчат
12. ПОВІДОМЛЕННЯ УЧНЯ. ІСТОРИЧНА ДОВІДКА ПРО ВПЛИВ РОКСОЛЯНИ НА СУЛЕЙМАНА.( доурокове завдання)
13. Інсценування. Завдання: Після перегляду інсценування скажіть:
- Про які риси характеру Роксоляни говорить цей уривок?
СУЛТАН: Чи ти дійсно думала над тими проблемами, Хуррем? Чи, може, ти думала про те, як поїхати до свого Бога?
Роксоляна: Звідки ти знаєш про те, що діється в моїй душі?
СУЛТАН:Їдь, куди хочеш і коли хочеш! І хоч би туди, куди я сам велів не пускати жінок. Їдь! Тільки повертайся!
РОКСОЛЯНА: Я не хочу, щоб ти ламав закони задля мене.
СУЛТАН:Ти дуже благородна, Хуррем. Але що значить закон, порушення якого нікому не зашкодить!
Роксоляна: Я не хочу, щоб ти ламав навіть такі закони. Але я маю спосіб, щоб і ти нічого не порушував, і я щоб поїхала. Ти знаєш , куди я хочу поїхати?
14.БЕСІДА:
- Так куди ж хотіла поїхати Роксоляна?
- Який закон, виданий султаном, вона могла при цьому порушити?
- Який же спосіб вигадала дівчина, щоб і відвідати Афон, і не порушити при цьому наказу султана?
- Про які риси характеру Роксоляни це говорить?
- А який уривок твору говорить про те, що Роксоляна була безкорисливою?
- Чому вона прагне навчитись?
- Як повелася Роксоляна, прибувши на прощу до монастиря Св.Пантелеймона?
- Про що це свідчить?
- А хто з вас знає цю молитву?
15. УЧЕНЬ ЧИТАЄ « ОТЧЕНАШ»
14.БЕСІДА:
- Що зрозуміла Роксоляна, прибувши на гору Афон?
ІІІ.ЗАКРІПЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
1. БЕСІДА: - Чи довели ми з вами, що Роксаляна дійсно була такою, як ви зазначили при складанні « Асоціативного куща»: ГАРНА,МУДРА,ВИХОВАНА,НАПОЛЕГЛИВА,
СМІЛИВА, РІШУЧА,ВИНАХІДЛИВА,БЛАГОРОДНА,СКРОМНА, ТЕРПИМА,
ВЕСЕЛА, ОПТИМІСТИНА,ВОЛЕЛЮБНА, ДОПИТЛИВА,
ВІРУЮЧА
- А чи погодились би ви, якби я сказала, що вона була зрадницею?
Адже образ Роксолани завжди викликав багато суперечок, адже дехто вважає її патріоткою, а дехто – зрадницею.
Що ви можете сказати з цього приводу?
2.МЕТОД _ ПРЕС. ВИСЛОВЛЮВАННЯ УЧНІВ: Я вважаю, що Роксолана - …..
3. УЧЕНИЦЯ ЧИТАЄ ВІРШ
Нехай мені доля виготовила муки,
Не камінь на плечі, а цілий обвал.
Я буду до щастя простягувать руки.
Я буду молитись за свій ідеал.
Накотяться біди – повинна здолати.
Підкотиться туга – повинна мовчать.
Немеркнуче світло: Я – жінка, я – мати,
Запалена Богом остання свіча.
Нехай моя доля знедолено плаче,
Карає і мучить нестерпним життям,
Я – все – таки сильна,я щось таки значу.
Я світ цей дивую красивим імям.
І, хто мене кине – покинутим буде.
Хто словом осудить – осудиться сам.
Земна і небесна – такою я буду!
Такою достанусь грядущим вікам!
4. СЛОВО УЧИТЕЛЯ. Про жінку і кохання можна говорити безкінечно. Бо все на землі від жінки і для жінки: добро і краса, ніжність і ласка, любов і вірність, поезія, музика, картини і скульптури. В усі часи жінка надихала і буде надихати людство на великі справи. А особливо наші жінки – українки: вродливі, гостинні, працьовиті.
ПІСНЯ « УКРАЇНОЧКА» у виконанні дівочого вокалу
ІУ. ПІДСУМОК УРОКУ
Вправа « Продовжи речення»
- Мені на уроці сподобалось…
- Мене на уроці вразив епізод…
У.Домашнє завдання. Підготуватися до написання літературного диктанту за твором О.Назарука « Роксоляна»