Конспект уроку літературного читання 4 клас. Тема. Василь Сухомлинський «Не забувай про джерело»

Про матеріал
Поглибити знання учнів про життя і творчість В.О. Сухомлинського, удосконалювати навички правильного й виразного читання та навички літературного аналізу; формувати уміння встановлювати причинно наслідкові зв’язки; пробудити особисту відповідальність за охорону навколишнього середовища, формувати екологічну компетентність.
Перегляд файлу

Конспект уроку з літературного читання 4 клас

Тема. В Сухомлинський «Не забувай про джерело»

Мета. Продовжувати знайомити дітей з життям і творчістю В.О.Сухомлинського, викликати інтерес до творів Сухомлинського,узагальнити знання учнів про те, що обов'язком кожної людини є турботливе ставлення до природи; викликати інтерес до вивчення і застосування досвіду народу розумного використання природних багатств; показати значення природи в житті людини; виховувати почуття любові до рідної землі, відповідальне ставлення до збереження довкілля.

 

Обладнання. Художня література, цеглинки LEGO, звукозаписи, мультимедійне обладнання, завдання до ігор, роздатковий матеріал,

Тип уроку. Комбінований

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

1.Привітання 

— Кому дозволимо сісти першими?

Хлопці: - Спочатку – краса, наші дівчатка.

Дівчата: - А потім – сила, наші хлопці.

2. Рефлексія (визначення настрою)

— Покажіть свій настрій за допомогою цеглинки (жовтий- сумний, червоний – веселий).

. 

3. Вправа «Очікування»

Що ви очікуєте від уроку? ? (дізнатися про щось нове, виразно читати, орієнтуватися в структурі твору).

— А якими маєте бути ви?

Я сподіваюся, що сьогоднішній урок буде уроком натхнення, творчості, продуктивності.

Яким би ви хотіли, щоб був у нас урок?

(Відповіді учнів: цікавим, навчальним,творчим, світлим.)

А якими для цього повинні бути ви?

(дисциплінованими, уважними, зібраними,активними,кмітли

4. Повторення правил роботи на уроці

— А щоб наша праця була плідною слід дотримуватися таких правил:

1. Правило піднятої руки.

2. Дружна праця в групах.

3. Уважно слухати учителя та учнів.

4. Активно і творчо  працювати.

 ІІ Мовленєва розминка

Веселковий квадрат

Перед вами веселковий квадрат .Будь ласка діти уважно подивіться на нього і найдіть тут приховані слова,.Запишіть їх.

 

 

Веселковий квадрат

.Добро            .краса

Щедрість     .працьовитість

.допитливість   .відповідальність

.чуйність           .щирість

.чесність

Молодці.

- Діти як ви гадаєте, що можна сказати про  людину, яка має  такі риси характеру?

-Так, це дуже добра людина. Яку людину називають доброю?
-Чи хотіли б ви, щоб вас оточували добрі люди?
-Чи хочете ви бути добрими людьми?
-Як ви гадаєте, чи легко бути добрим і приносити радість іншим?

 

 

2. Робота над віршем

— Пропоную попрацювати над нашою вимовою, щоб вона була чіткою, виразною і красивою.

 А вода – це справжнє диво!

Як прожити без води?

З нею ми завжди щасливі,

З нею в нас нема біди.

Є вода – ростуть рослини:

Ліс, сади, рясні поля.

Це чудово для людини

І радіє вся Земля!                     

              

Знайти у вірші іменники,прикметники,дієслова. ВІДГАДАЙТЕ загадку      
 

Дзюркочу серед лісу я,

Холодне, гомінке.

Ще здалеку по пісеньці

Впізнаєте мене. (Джерело)

-Місце, звідки б’є джерело, облагороджують, і стежка до нього не заросте ні взимку, ні влітку.

  

.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ Про що йтиметься у ньому, прислухайтеся, уявіть. (Відео”Звуки природи..Лісове джерело)

-Уважно послухайе запис.

 -Що ви чуєте???— Послухайте вірш письменниці Надії Красоткіної « З під верби б’є мале джерело» (Звучить запис)

З-під верби б’є мале джерело,
Там ромашки цвітуть у тепло
І пташина до нього летить,
Щоб живої водиці попить.

А воно дзюркотить і співа,
Бо вода в ньому й справді жива,
Напуває ромашковий світ,
Посилає веселий привіт.

Я розчищу мале джерело,
Щоб ще краще співати могло,
Напувало дерева й траву,
Всім давало водичку живу!

 

— Що ж таке джерело?

ДЖЕРЕЛО. Потік води, що утворюється внаслідок виходу підземних вод на поверхню землі. Місце, звідки б’є джерело, облагороджують, і стежка до нього не заросте ні взимку, ні влітку.

 

— Яка водиця в джерелі? (Жива)

— Що робить джерело?

— До чого закликає нас автор?

— Так, багата наша Україна на річки, озера. Цю красу слід оберігати, щоб і майбутні покоління могли нею милуватися.

– Сьогодні ми будемо працювати над повчальним оповіданням «Не забувай про джерело» написав його майстер людської душі та добрих справ , розширимо знання про життєвий шлях видатного педагога, будемо удосконалювати навички свідомого та виразного читання, а також розширимо знання про воду як безцінний скарб природи.

А хто написав оповідання нам допоможуть  головоломки.

— Що вам відомо про письменника?

2.

Які його твори ми вже читали? («Восени пахне яблуками», «Дід Осінник», «Материнське щастя» або «Казка про гуску», «Які вони бідні»)

3. Робота з виставкою книг

— Подивіться на нашу виставку — це все книжки Василя Олександровича та про нього, які є в нашій шкільній бібліотеці.

—Раджу їх прочитати і поділитися враженнями з друзями.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота над заголовком. Гра «Передбачення» 

— Прочитайте заголовок.

— Яке це речення за метою висловлювання?

— До чого спонукає нас автор?

— Як ви вважаєте, про що може йтися в оповіданні, яке має такий заголовок?

2.Стратегія «Порушення послідовності».  Робота в групах

— Перед тим, як познайомитися з оповіданням пропоную вам виконати завдання. Порадьтеся у групі і запропонуйте свою послідовність поданих речень. Час роботи – 1хв.

Перевірка. Учні вивішують запропоновані варіанти на дошці.

1. Ставок став чистіший і глибший.    (3)

2. І ставок щез.                                     (5)

3. То старовинне козацьке село.         (2)

4. На березі верби росли.                    (1)

5. Старий звичай забули.                    (4)

2. Первинне сприймання оповідання «Не забувай про джерело». Читання «вчитель-учні»

— Послухайте  уважно оповідання. Чи справдяться ваші передбачення? (Читає вчитель, діти слідкують, шукають речення, встановлюють  послідовність.)

  • Перевірка (правильні відповіді на дошці)

— Перевіримо вашу роботу.

      Чи сподобався вам твір?

      Які почуття він у вас викликав?

— Який настрій створив? Чому?

Покажіть за допомогою 3 цеглинок ( червона – веселий, синя – спокій,  жовта – похмурий)

               3. Словникова робота

Читання колонок слів «луною» за вчителем, потім — напівголосно в парах.

Мул

призвід

балку

Жовті Води

бувальщина

околиця

пустир

Неприкаяні

Уточнення лексичного значення слів.

Мул - подрібнений ґрунт, що відкладається на дні водойм.

Балка - яр з пологими схилами.

Бувальщина - оповідання про давнину, про те, що було насправді.

Пустир - незабудоване, запущене місце.

Призвід — приклад для наслідування.

Жовті Води - село (сьогодні — місто) у Дніпропетровській області.

Околиця - віддалена від центру частина поселення.

Неприкаяні - люди, які не знаходять собі постійного місця, не знають, чим зайнятися

7. Тестування «Так чи ні»

На місці цього пустиря, багато років тому був глибокий ставок. (Так)

Викопали тут ставок запорожці після битви під Жовтими Водами. (Так)

Зійшлися селяни на раду й ухвалили; кожен, хто скупався у ставку мусить набрати відро мулу і висипати в поле. (Так)

Та ось хтозна- звідки приїхала в село сім’я. Усіх їх прозвали Неприкаяними. (Так)

Поселилися вони на околиці села і до ставка ніколи не ходили. (Ні)

Багато підлітків, а потім і дорослих перестали купатися в ставку. (Ні)

Кожному думалось « На мій вік вистачить.» (Так)

І ставок щез. Тільки спогад про нього лишився. (Так)

Напившись води, не забувай про джерело, з якого вона витікає. (Так)

8.Давайте попрацюємо над змістом оповідання.

 Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

-Хто розповів учням бувальщину?

-Що було на місці пустиря?

-Прочитайте, яким був ставок і природа біля нього?

-Хто викопав цей ставок?

-Для чого козаки його викопали?

-Що ухвалили селяни на своїй раді?

-Як люди дотримували ухвали?

-Хто першим перестав виносити мул? Чому?

-Прочитайте, як підлітки пояснювали свій вчинок.

-Чому багато селян стали купатися вночі?

-Що стали помічати старі люди?

-Як розумієте вислів «лихий призвід людям заохота»?

-Що сталося внаслідок бездіяльності людей?

9. Удосконалення навички читання. Вправа «Кидок – засічка»

За командою вчителя учні мовчки читають. Після команди «засічка»-зупиняються. роблять помітку олівцем. Потім читають ще раз.

Після читання пересвідчуються, що прочитали більше.

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (музичний супровід)

4. Читання тексту «естафетою». Один учень читає речення, називає ім’я учня, хто буде  продовжувати читання.

— Від чийого імені ведеться розповідь?

5. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання

Гра «Дочитай речення»

Ось тут на місці ...                                          їх тоді там багато ...

Над ставком, на вербових кілках...             Та ось хтозна-звідки ...

Спочатку люди якось ...                               Багато підлітків ...

Старі хитали головами ...                            Та ставок ...

Тільки спогади ...

6. Визначення головної думки оповідання.

— Знайдіть і зачитайте речення, яке виражає головну думку оповідання.

Напившись води, не забувайте про джерело, з якого вона витікає.

 —Як ви його розумієте ?                                                                                                

— Чи це стосується тільки джерела?                                                                            

— Що ви можете зробити для природи?

— У нас є квіточки напишіть  і зачитайте і прикріпіть на дерево

Що ви поміли?

-Наше дерево ожило .

7. Стратегія «Прогнозування». Робота в групах 

— Обговоріть питання в групах.

I група – Що було б, якби люди не ухвалили угоду на сільській раді?

II група – Як могли б розгорнутися події, якби нова сім'я дотримувалася і виконувала ухвалу сільської ради?

III група – Що хотів автор сказати своїм читачам, до чого закликає?

IV група - Кому симпатизує автор? Кого засуджує?\

 Творча лабораторія

      Станьте авторами вірша-поради.

У житті не байдикуй,

а багато ти ______________(працюй).

Розумом ти не хвались,

А знаннями ___________(поділись).

                Вкрасти – значить нагрішити,

                Люди! Так не можна __________(жити).

                Хліб й до хліба зароби,

               І не матимеш ________________(біди).

Не хвалися ти пихатістю,

А ділися з іншим _______________(радістю).

Усім, хто просить, – допомагай,

І носа вверх не _________________ (задирай)

                   Не будь ніколи ти байдужим,

                   А краще стань сміливим й ____________ (дужим).

                   Якщо попросять – помагай,

                  І правил цих __________(не забувай

Яке  значення для людини має вода???

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

 Вправа « Коло ідей»

Що автор схвалює,а що засуджує?

 

— Чи справдилися ваші очікування від уроку?

—Мої також. Ви працювали дружньо, злагоджено, як одна команда.

— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

— Хто його автор?

— До чого закликає нас Василь Сухомлинський?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 

С. 75–76 – прочитати і переказати, дібрати прислів’я чи приказки про воду Домашнє завдання.

 

 

 

 

docx
Додано
28 грудня 2023
Переглядів
236
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку