Конспект уроку "Льюїс Керолл. «Аліса в країні Див». Творча історія книги, її зв’язок із біографією письменника та життям Англії вікторіанської доби"

Про матеріал
Льюїс Керолл. «Аліса в країні Див». Творча історія книги, її зв’язок із біографією письменника та життям Англії вікторіанської доби Мета: дати учням основні відомості про життя і творчість Льюїса Керолла, ознайомити з історією написання книги «Аліса в Країні Див», розкрити зв’язок твору з біографією письменника та життям Англії «вікторіанської» доби; розвивати образне мислення, творчу уяву, формувати вміння висловлювати свої думки та враження, навички виразного читання; виховувати допитливість, прагнення до пізнання світу й себе в ньому, кращі людські якості. Тип уроку: урок вивчення художнього твору
Перегляд файлу

Тема: Льюїс Керолл. «Аліса в країні Див». Творча історія книги, її зв’язок із біографією письменника та життям Англії вікторіанської доби

Мета: дати учням основні відомості про життя і творчість Льюїса Керолла, ознайомити з історією  написання книги «Аліса в Країні Див», розкрити зв’язок твору з біографією письменника та життям Англії «вікторіанської» доби; розвивати образне мислення, творчу уяву, формувати вміння висловлювати свої думки та враження, навички виразного читання; виховувати допитливість, прагнення до пізнання світу й себе в ньому, кращі людські якості.

Тип уроку: урок вивчення художнього твору

Обладнання: портрет Льюїса Керолла, портрет Аліси Лідделл, ілюстрації до казки «Аліса в країні Див», відеозапис «Енциклопедія. Льюїс Керолл.», презентація «Льюїс Керолл. «Аліса в країні Див».

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1.1. Бесіда

- Давайте пригадаємо, творчість яких письменників ви вивчали на попередніх уроках зарубіжної літератури?

- Які їх твори вам найбільше сподобались?

- Назвіть головних персонажів цих творів. Що вас зацікавило в них?

- Які ці твори за жанром? (Жанр позначає літературні твори, які умовно об’єднані певними ознаками зображення дійсності.) Пригадайте, які жанри ви ще знаєте?

- Пригадайте, що називається казкою? (Казка – прозовий твір, чарівного характеру в основу якого покладено вигадані, фантастичні події.)

- Які види казок ви знаєте? (Чарівні (фантастичні), про тварин, побутові.)

- Які казки ви читали (за жанрами)?

 

ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Сьогодні на уроці, ми переходимо до вивчення нового розділу «Сила творчої уяви». І перший письменник, з яким ми познайомимось – Льюїс Керолл. Казковий світ його творів зачарував багатьох як маленьких так і дорослих читачів. На сьогоднішньому уроці ми дізнаємось цікаві відомості про самого письменника, про життя Англії за «вікторіанської» доби та розкриємо історію написання казки «Аліса в країні Див».

2.1. Запис теми уроку в зошити

 

ІІІ.Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

3.1.  Робота з портретом

Зверніть увагу на портрет Льюїса Керолла. Що ви можете сказати про зображену на ньому людину?

3.2. Слово вчителя 

           Англійцю Льюїсу Керроллу, автору казки «Аліса в Країні Див», випало жити в Англії, в добу, яка від імені королеви Вікторії отримала назву «вікторіанська». Королева Вікторія правила найдовше за всіх англійських монархів – 64 роки. За тих часів уважалося добрим смаком стримувати себе в усьому – вчинках, почуттях, емоціях. Дітей змалку привчали до вишуканих манер, чемності, усталених правил поведінки. Вони мусили ходити повільно й поважно, говорити правильною і гарною мовою, гартися в тихі й малорухливі ігри, не дошкуляти дорослим і займатися лише корисними справами.

- Як ви вважаєте, чи весело жилося дітям «вікторіанської доби»? Чи хотіли б ви пожити в той час?

- Пригадайте, які умови для  ігор мали  Том Сойєр і Полліанна.

- Чи обмежували їх у їхніх фантазіях ?

 

3.3. Перегляд відеозапису «Енциклопедія. Льюїс Керолл»

Зараз ми переглянемо відеозапис про життя та творчість Льюїса Керолла. Будьте уважними, щоб мати змогу дати відповіді на мої запитання.

- Що ви запам’ятали про Льюїса Керрола переглянувши відеозапис?

- З ким любив проводити вільний час Льюїс Керолл?

- Яким, на вашу думку, був внутрішній світ письменника? Чи багато він фантазував?

- А чи любите ви фантазувати ?

- Яка з ваших фантазій була найбезглуздішою ? Чому ?

А зараз ми познайомимось з фантазіями маленької дівчинки, що стали втілились у творі «Аліса в країні Див».

 

3.4. Словникова робота

Як ви вже зрозуміли, казка «Аліса в країні Див» вважається фантастичною. А давайте поміркуємо, що означає слово «фантастика». Чи чули ви раніше це слово? Як ви його розумієте?

Фантастика ( з грецьк. здатність уявляти):

- те, чого не існує в реальності;

- світ уявлень і образів митця, який базується на основі засвоєних раніше фактів із реального життя;

- різновид художньої літератури, заснований на вигадці, творчій уяві, фантазії; до цього різновиду можуть належати будь-які жанри – оповідання, казка, повість, роман тощо.

 

3.5. Повідомлення підготованого учня «Історія написання казки»

Прослухайте уважно повідомлення учня і дайте відповідь на запитання:

- Що підштовхнуло Льюїса Керолла до написання казки «Аліса в країні Див»?

Історія написання казки «Аліса в країні Див»

День 4 липня 1862 р. назавжди ввійшов в історію літературної казки. У цей день професор математики Чарльз Лутвідж Доджсон і священик Робі неон Дакворт вирушили в човні з трьома доньками ректора Лідделла на прогулянку річкою Темзою. Старшій із сестер – Лоріні Шарлотті – на той час було 13 років, середній – Алісі –  десять, молодшій –  Едіт –  вісім. Дівчатка попросили Доджсона, щоб він розповів їм якусь веселу казку. Аліса висловила бажання, щоб там було побільше всіляких дурниць і фантазій. Так розпочалася ця фантастична історія, у якій прообразом головної героїні стала сама Аліса Лідделл. Повільно котила хвилі Темза, і тихо лилася з вуст доктора Доджсона казка, яка непомітно перенесла дівчаток Лідделлів у дивовижний, фантастичний світ...

Коли прогулянка завершилася, Аліса попросила свого старшого друга записати цю історію. Спочатку він хотів назвати казку «Пригоди Аліси під землею», але згодом змінив назву на «Аліса в Країні Див» і опублікував твір під псевдонімом Льюїс Керролл.

- Зверніть увагу на портрет Аліси Лідделл. Що ви можете сказати про дівчинку, судячи з її зовнішніх рис?

- А зараз погляньте якою бачили режисери головну героїню казки, і як вони втілили на екрані своє бачення. Яке зображення вам найбільше сподобалось?

 

 3.6. Читання твору учнями

Відкрийте підручники на с. 204. Давайте розпочнемо читати перший розділ казки «Аліса в країні Див».

 

3.7. Бесіда за прочитаним

- Де ми вперше зустрічаємо Алісу?

- Кого першого побачила Аліса спекотного дня? Знайдіть у тексті цитату, зачитайте її.

- Куди пірнула Аліса вслід за Кроликом?

- Що трапилось з Алісою в норі? Що вона там побачила?

- Де опинилась Аліса після падіння? Знайдіть у тексті цитати, зачитайте їх.

- Що трапилось з Алісою, коли вона випила рідину з пляшечки?

- Пригадайте як починаються звичайні казки. Чим прочитаний вами уривок відрізняється від звичного початку казки?

 

ІV.Узагальнення знань і вмінь.

 4.1. Літературний диктант

1. Псевдонім Чарльза Лутвіджа? (Льюїс Керолл)

2. З ким любив проводити вільний час Льюїс Керолл? ( З дітьми.)

3. Хто став прототипом головної героїні казки «Аліса в країні Див»? (Аліса Лідделл)

4. Коли Льюїс Керолл вперше розповів Алісі Лідделл фантастичну історію? (Під час прогулянки.)

5. Як звати головну героїню казки? (Аліса)

6. Період, коли Англією правила королева Вікторія назвали… («Вікторіанська» доба.)

7. В які ігри грали діти «вікторіанської» доби? (Крокет, кріткат)

8. Що і кого дивного побачила Аліса відпочиваючи на березі річки? (Кролика з годинником.)

9. Де зник кролик? (У кролячій норі.)

10. Що було за маленькими дверима? (Сад)

 

V. Підведення підсумків уроку і осмислення домашнього завдання.

5.1. Підсумкова бесіда

- З творчістю якого письменника ми ознайомились на сьогоднішньому уроці?

- Що вас зацікавило в біографії цього письменника?

- Роботу над яким твором Льюїса Керолла ми розпочали?

- Яким чином ця книга пов’язана з біографією письменника та життям Англії «вікторіанської» доби?

- Що наштовхнуло на написання цієї казки?

 

5.2. Оголошення та коментар оцінок

 

5.3. Оголошення домашнього завдання

  Прочитати у підручнику с. 198-203 та розділ ІІ «Озеро сліз» на  с. 208-214. Скласти і записати в зошити план до цього розділу.

 

3.6. Читання твору учнями

Відкрийте підручники на с. 208. Давайте розпочнемо читати другий розділ казки «Аліса в країні Див».

 

3.7. Бесіда за прочитаним

- Що трапилось з Алісою?

- Сидівши на підлозі, вся в сльозах, кого побачила Аліса?

- За допомогою чого, Аліса стрімко зменшилась?

- Кого зустріла дівчинка пливучи озером зі своїх сліз?

- Про що Аліса розмовляла з новою знайомою?

 

docx
Додано
11 березня 2023
Переглядів
614
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку