Тема. Множення круглого числа на одноцифрове (40 • 2; 400 • 2). Складені задачі на 2-3 дії, які є комбінацією вивчених видів простих задач
Мета. Допомогти учням навчитися застосовувати під час обчислень правила множення круглого числа на одноцифрове (40 • 2; 400 • 2); сприяти формуванню вміння розв'язувати складені задачі на 2-3 дії, які є комбінацією вивчених видів простих задач; сприяти розвитку самостійності та творчого, логічного мислення, пам`яті, математичного мовлення; сприяти розвитку інтересу до вивчення математики, формуванню активної життєвої позиції, прагнення до успіху через наполегливу працю.
Обладнання: презентація у форматі PowerPoint, фото, картки із завданнями, смайлики, мікрофон.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Привітання
Ось і дзвоник пролунав,
Для навчання час настав.
Діти, сядьте всі зручненько,
Руки покладіть гарненько,
Бо урок у нас незвичний,
Дуже цікавий, математичний!
2. Перевірка готовності до уроку
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 616
- Які числа ви вставили, щоб рівності та нерівності стали істинними?
80 + 40 = 160-40
16 + 3 < 2 • 10
20 -7 + 280 = 420
3-10 <10-4
Завдання 617
- Скільки кілограмів малини відвіз фермер у місто? (430 кг)
2. Гра-змагання «Хлопці чи дівчата» (Слайд 4)
Хлопці
60 • 10 : 100
200 : 10 : 10
5•2•10
900 : 100
100-4-10-5
100-7 + 10-1
Дівчата
100 •4 : 10
10•9•10
10•8•1
8•10:1
10•4:8
100•3 + 100•6
3. Каліграфічна хвилинка
- Щоб цифри правильно писати,
Хвилинку каліграфії треба почати!
Цифри пишу рівненько,
Щоб було гарненько.
- Пропишіть рядок числа 7.
4. Математичний диктант
1. Знайти добуток чисел 9 і 9;
2. знайти частку чисел 40 і 8;
3. 3 збільшити у 6 разів;
4. 28 зменшити у 4 рази;
5. 50 збільшити на 6;
6. знайти різницю чисел 50 і 1;
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- А для цього нам потрібно ознайомитися з темою нашого уроку.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку (Слайд 7)
- Сьогодні на уроці ми розглянемо правила множення круглого числа на одноцифрове (40 • 2; 400 • 2), продовжимо роботу над задачами. Одним словом девіз нашого уроку: «Не дрімати, а знання мерщій хапати та літери відкривати!»
V. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником
Завдання 618. Робота в парах
- Розв’яжіть чарівний ланцюжок.
Відповідь: 80.
Завдання 619
- Обчисліть зручним способом (з коментуванням).
2 • 2 •10 = 2 •2•10 = 40
3 • 100 •3 = 3 •3 •100 = 900
3 • 2 •10 = 3 •2•10 = 60
2 • 100 • 4 = 2 • 4 • 100 = 800
- Ми виконали успішно певну частину роботи. Усно рахували і можемо вже отримати, перший грибочок.
2. Робота в групах «Я – вчитель» (Слайд 9)
Завдання 621
4 • 2 = 8, а 40 • 2?
- Розгляньте записи та поясніть спосіб обчислення.
Число 40 представляємо у вигляді розрядних одиниць – 4 дес. Розрядні одиниці – 4 дес. множимо на число 2, в добутку отримуємо 8 десятків. А 8 дес. – це число 80. |
40 • 2
4 дес.• 2 = 8 дес. = 80
400 • 2
4сот. • 2 = 8сот. = 800
3. Робота за підручником
Завдання 622. Коментоване розв'язування прикладів
- Учні «ланцюжком» розв’язують приклади. Один учень працює біля дошки, решта - в зошитах.
- Ми успішно впоралися ще з одним завданням!
4. Фізкультхвилинка «Танці-зігріванці»
5. Розв’язування задач
Завдання 623
Короткий запис:
3 поні по 100 кг
2 поні по 200 кг
Робота над задачею:
- Про що задача?
- Скільки було понні по 100 кг? А по 200 кг?
- Про що запитується у задачі?
Аналіз задачі:
- Знаючи скільки важить одне понні з трьох, що м можемо знайти?
- Якою дією?(множення)
- Що знайдемо у другій дії?
- Спробуйте скласти вираз до задачі.
Розв’язання:
100 • 3 + 200 • 2 = 700 (кг)
Відповідь: 700 кг важать ці поні разом.
Завдання 624; 625. Самостійне розв'язування задач за варіантами (на вибір)
Двоє учнів працюють біля дошки.
1 варіант
30 • 3 + 20 • 2 = 130 (кг)
2 варіант
50 + 20 • 4 = 130 (кг)
- За розв’язання задач отримуємо ще грибочок!
6. Математичні цікавинки
Розв'язування ребусів
Завдання 626
Відповідь: намисто, наперсток, паросток, сторож.
Веселі задачі
Нуль кругленький, - кожен знає,
Але хто з вас вiдповiсть
Скiльки буде, як нуль цей,
Ми помножимо на шiсть? (0 • 6 = 0)
Майстри роблять 10 возiв,
Гнуть залiзо, тешуть лiс,
Порахуйте, любi дiти,
Скiльки треба їм колic? (4 • 10 = 40)
Вугiлля я на воза взяв,
Кiлограмiв 100 поклав.
Їздив я чотири рази.
Привiз скiльки?
Хто з вас скаже? (100 • 4 = 400)
- За математичні цікавинки отримуємо гриб!
5. Робота з геометричним матеріалом
- Поділіть прямокутник наполовину трьома різними способами.
- А тепер подивіться, як правильно виконується це завдання.
- Підніміть руки ті, хто так виконав.
- Із завданням впоралися!
VІІ. Підсумок уроку
- Ми з вами виконали всі завдання! Молодці діти, ви вмілі математики! Ми допомогли смішарикам і вони нам дуже вдячні!
1. Підсумкова бесіда
- Чи сподобався вам урок?
- Чи здійснилися ваші очікування?
- Чим цікавим займалися на уроці?
- Що більше всього запам’ятали?
- Про що нове дізналися?
- Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?
- Оберіть смайлик:
Важко
Зрозумів, але виникали труднощі
Все зрозумів