Урок-казка, на якому учні знайомляться з поняттями "половина", "третина", "чверть".
Мета уроку:
-ознайомити учнів з поділом на рівні частини, дати уявлення про половину, третину, чверть числа;
-вправляти у виконанні дій з іменованими числами;
-вчити використовувати здобутий досвід в конкретній життєвій ситуації;
-розвивати логічне мислення , математичне мовлення, творчі здібності;
Урок математики
Клас: 2
Тема: Поділ на рівні частини. Половина, третина, чверть числа.
Дії з іменованими числами(величинами)
Мета:
Обладнання: таблиця для вправи «Шифрувальник», картки для парної та групової робіт; смужки різної довжини, геометричні фігури; яблуко;
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: урок – казка
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
Продзвенів дзвінок,
Починаємо урок!
Будемо математику вивчати,
Щось новеньке пізнавати!
Емоційне налаштування учнів на роботу
Подивіться всі на мене,
Усміхнімося усі.
Хто готовий до уроку?(учні підносять руки)
Бачу всі и молодці!
Як ми будемо працювати?
Учні. Дружно й активно
А у зошитах писати?
Учні. Охайно і красиво.
Як же будете відповідати?
Учні. Швидко, точно, вміло
Тож часу не гаємо…
Беремося за діло
Вправа «Очікування»
На дошці зображення Домовика, таблички з умовними позначками
Чого ви очікуєте від нашого уроку?(відповіді дітей: буде цікаве, дізнаюсь, урок мене навчить…)
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Наші предки вірили в існування багатьох істот: лісовиків, водяників, мавок. Але найулюбленішим з них, мабуть, був домовик. Слов’яни вірили, що живе він за піччю, добрим хазяївам допомагає вести господарство, а неробам приносить шкоду. Всі ви знаєте, що 10 лютого наші пращури слов’яни святкували День народження домовика. В цей день господарі готували частування і залишали їх за піччю для свого домовика.
Сьогодні вранці я знайшла лист від нашого шкільного Домовичка. В ньому він просить про допомогу. Він запросив ввечері до себе в гості своїх приятелів і бажає почастувати їх солоденьким. Але сталося лихо: старовинні рецепти пошкодили миші. І тепер домовичок не може приготувати пиріг. Чи згодні ви йому допомогти?(відповіді дітей)
Але для виконання завдання нам не вистачає деяких знань з математики!
Тож беремося за справу!
ІІІ. АКТИВІЗАЦІЯ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
Вправа «Мікрофон»(використовується велика дерев’яна ложка»)
(під час вправи учні заповнюють таблицю на дошці)
Пригадайте, таблиці множення яких чисел ми вже вивчили?(2, 3, 4)
Хвилинка каліграфії
Гра «Математичні варенички»(усна лічба)
Спробуємо розв’язати цей довгий математичний ланцюжок і повторимо вивчені таблиці множення і ділення:
10 2 8 24 6 18 9 3 12 6 2
20:2:5∙4∙3:4∙3:2:3∙4:2:3∙7=?
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Для допомоги нашому домовичку нам не вистачає деяких знань з математики!
Яких саме ви дізнаєтесь, виконав наступне завдання
Вправа «Дешифрувальник»(робота в парах)
Розв’яжіть вирази і розшифруйте слова.
А |
Б |
В |
Г |
Ґ |
Д |
Е |
Є |
Ж |
З |
и |
І |
Ї |
Й |
К |
Л |
М |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Н |
О |
П |
Р |
С |
Т |
У |
Ф |
Х |
Ц |
Ч |
Ш |
Щ |
ь |
Ю |
Я |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1ряд: |
2 ряд: |
3 ряд: |
(35-25)∙2 20 9∙3-8 19 4∙4+0 16 31- 3∙4 19 27:3:3 3 1+5∙2 11 6∙(12-9) 18 6 – 10:2 1 |
5∙4+3 23 (14-7)∙3 21 (50-22):4 7 59-9∙4 23 21-5∙2 11 9∙(11-9) 18 10:2-4 1
|
7∙(20-16) 28 24:4:2 3 (70-42):4 7 (15-8)∙3 21 5∙3+8 23 8∙4-1 31 |
Сьогодні на уроці ми з вами навчимося знаходити половину, третину і частину числа.
ІV. ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Пояснення нового матеріалу
Розріжемо яблуко на 2 рівні частини. Це половина яблука.
! Половина – це одна з двох рівних частин цілого.
Як знайти чому дорівнює третя частина смужки?(довжину смужки розділити на 3)
Третя частина ще називається третина.
Як знайти чому дорівнює третя частина смужки?(довжину смужки розділити на 3)
Четверта частина ще має назву чверть.
Відкриття правила
ВИСНОВОК: для знаходження половини числа, його потрібно поділити на 2;
Для знаходження третини – поділити на 3;
Для знаходження чверті – поділити на 4.
Практичне закріплення
Гра «Живі числа»(робота в групах)
Половина 14 чверть 16 третина 18
Чверть 20 половина 4 чверть 8
Третина 24 третина 27 половина 6
Половина 18 + третина 21+ чверть 32= 24
V.РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
Нарешті, ми маємо необхідні знання, щоб допомогти нашому домовичку.
Розв’язування задачі на знаходження половини, третини, чверті числа.
РЕЦЕПТ ПИРОГА
Борошно - 6 кг, взяти третину =…..
Молоко - 4л, взяти половину =……
Яйце – 32шт., взяти чверть =…..
Вишня – 12кг, взяти половину, а від отриманого взяти третину =…..
Всі інгредієнти ретельно перемішати і випікати в печі
Смачного!
Закріплення(самостійна робота)
Задача
В коморі у домовичка 12 горщиків з медом.
Половина всіх горщиків – з липовим медом.
Третина горщиків – з гречаним медом.
А інші – з квітковим медом.
Скільки горщиків кожного меду в коморі?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
№ 641, 645
Пропоную скласти вам завдання для математичного диктанту на знаходження половини, третини, чверті числа(за бажанням)
VIІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Гра «Незакінчене речення»
Сьогодні на уроці я…
Найбільше мені сподобалось…
Найлегшим завданням видалось для мене…
Найскладніше було…
Гра на увагу(1 учень стає спиною до дошки, інші учні називають відповідь виразу, на який вказує учитель. Учень біля дошки повертається до неї обличчям і читає вголос вираз, який розв’язали учні)
3:8 5х10 5х0
2х9 15:3 5+0
5х4 8х2 40:5