Болота, їх види.
Мета уроку : дати визначення "болото"
познайомити із типами боліт
розглянути процеси, які сприяють їх утворенню боліт, про рослинний та тваринний світ,
активізувати уявлення про значення боліт.
розвивати критичне мислення, вміння аналізувати, робити висновки.
виховувати навички співпраці на уроці, пізнавальний інтерес до навколишнього середовища, дбайливе ставлення до природи Землі.
Тип уроку :комбінований
Обладнання: підручник, зошит,атласи, ілюстрації з зображенням представників рослинного та тваринного світу боліт
Хід уроку
І.Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
починається урок.
Приготуйте без мороки
Все, що треба до уроку.
Книжку, зошит, ручку, олівці.
Приготувались?
Молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності
Учитель читає вірш Георгій Грищенко « Болото».
Очерет мені був за колиску,
В болотах я родився і зріс.
Я люблю свою хату поліську…
Я люблю свій зажурений ліс.
А поліське похмуре болото -
Пів – Полісся вода залила…
Тільки де – не – де хутір самотній,
Тільки де – не – де клаптик села.
Прийом « Ланцюжок думок. » Питання до класу. Про що йдеться у вірші?
IV. Вивчення нового матеріалу
Тема сьогоднішнього уроку « Болота, особливості їх утворення та поширення.»
Діти ,а хто з вас може пояснити ,що таке болото?
Болото — це ділянка суходолу з надлишковим зволоженням. Болота характерні для районів із вологим
кліматом і гірськими породами, що залягають на невеликій глибині і погано пропускають воду (водотривкими).
Які існують типи боліт за їх положенням над рівнем моря та характером живлення?
Верхові живляться атмосферними опадами, бідні на мінеральні солі, розташовані на вододілах або на терасах річок, рослинність відзначається різноманіттям видового складу. Переважають сфагнові мохи.
Низинні болота виникають у місцях виходу на поверхню або близького залягання підземних вод, мають багате мінеральне живлення і характеризуються різноманітною рослинністю: мохи, осоки, злаки, вільха, береза.
Через накопичення торфу поверхня низинних боліт поступово підвищується. На певній стадії поверхня болота може сягнути такої висоти, на якій болотяна рослинність уже не може використовувати підземні води і переходить на живлення атмосферними опадами. Так низинне болото перетворюється на верхове.
Пояснення для учнів
На Поліссі позміщуються верхові болота, які лежать високо на вододілах та живляться атмосферними опадами. У центрі та півдні країни боліт мало. Лише в долинах річок та берегах озер трапляються низинні болота, які одержують воду з підземних джерел.
Яка ж ситуація із флорою та фауною на болотах.
Яке значення боліт?
Пам’ятаєте пісню водяника з мультфільму «Небесний корабель»? «Я водяной, я водяной, никто не водится со
мной…»,— скаржиться на життя персонаж. Незадоволений він і побутовими умовами, й сусідами — його
оточують тільки п’явки та жаби. Уявлення про болото як непривабливе, моторошне й небезпечне місце склалося
в людей давно. І тільки тоді, як людина почала їх осушувати, то зрозуміла, що болота виконують не менш важливі
функції в природі, ніж озера або річки, але їхня роль не є настільки помітною.
V. Підсумок уроку
Що таке болото?
Назвіть рослини, що ростуть на болоті?
Як утворюється торф?
Яке значення боліт?
Гра - футбол «Болота, їх типи, поширення»:
1.Болота є частиною:
(вод суходолу)
В якій частині України найбільше боліт:
(Півночі, Поліссі)
3. Найбільший шар торфу мають:
(верхові болота)
4.Що спричинює утворення боліт на суходолі:
(близьке залягання до поверхні ґрунтових вод)
5.Яка корисна копалина утворюється в болотах:
(торф.)
6.Скільке процентів боліт осушено на території України:
(60%)
7.Який відсоток боліт охороняється:
(10%.)
8.Що є причинами заболочення території:
(надмірне зволоження
9.Яку функцію виконують болота:
( регулюють гідрологічний режим річок)
VI. Домашнє завдання
опрацювати матеріал параграфа підручника. Творче завдання: підготувати розповідь про одну з рідкісних рослин або тварин боліт.