Математика 4 клас
ТЕМА: Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел
Мета: формувати компетентності:
уміння вчитися (приймати мету, поставлену вчителем і відповідно до неї виконувати необхідні дії );
загальнокультурну (виявляти особистісно-ціннісне до України, формувати духовно-моральні якості);
здоров’язбережувальну (формувати правильну поставу, ціннісне ставлення до здоров’я, підтримувати сприятливий емоційний настрій); соціальну (співпрацювати з учителем, учнями);
громадянську (усвідомлювати свою приналежність до певного соціального-культурного середовища);
інформаційно-комунікативну (оперувати інформацією, отриманою на уроці);
ознайомити учнів із прийомами письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона;
розвивати вміння розв’язувати задачі та рівняння із застосуванням письмових обчислень, вдосконалювати обчислювальні навички;
виховувати патріотизм, любов до України.
Обладнання: ІКТ, картки-підказки, карта України, презентаційні матеріали, смайлики для оцінювання, картки.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Форма проведення: урок-подорож з використанням ІКТ
Зміст уроку
I . Організаційний момент
1. Привітання
Станьте, діти, всі рівненько.
Посміхніться всі гарненько.
Поверніться до гостей.
Привітайтесь: « Добрий день!»
Всім присутнім ми зичимо
здоров’я і добра.
А тепер до роботи нам братись пора!
- Діти, ви любите подорожувати? Тож я запрошую вас у подорож математичним потягом. Нашу подорож пропоную здійснити мальовничими куточками України. Багата наша Батьківщина своєю природою: річками, озерами, горами, лісами, заповідниками, чарівними селами та містами, а також просто куточками природи, які милують око, захоплюють душу, тішать серце. Здійснимо цю захоплюючу подорож ми засобами математичних обчислень. Допомагати нам буде ваша, діти, кмітливість та любов до математичної науки.
Вашими вірними друзями під час подорожі повинні бути уважність, взаємодопомога, винахідливість.
- У кожного з вас, пасажирів математичного потягу, є свій проїзний журнал (це ваші зошити), у них будете записувати свої спостереження, обчислення і враження та проїзний білет. Дороговказом буде підручник.
- Починаємо працювати в проїзних журналах, вказуємо час відправлення,
записуємо сьогоднішнє число, класна робота.
- Але наш потяг не готовий до відправлення. Тож визначимо девіз подорожуючих. Наш девіз:
«Міркуємо – швидко.
Відповідаємо – правильно.
Лічимо – точно.
Пишемо – гарно!»
ІІ. Каліграфічна хвилинка
Сядьте рівненько та приготуйтеся до руху вперед.
- Перша зупинка нашого потягу буде називатись «Каліграфічна хвилинка».
Прошу вас: уважно слухати, красиво писати і нітрішки не помилитись.
Я приготувала вам числову інформацію про нашу державу. Слухайте і каліграфічно правильно записуйте всі почуті числа.
Довжина кордону України з півночі на південь 893 км,
а із заходу на схід 1316 км.
Протяжність річки Дніпро по території України – 1121 км.
Найвища вершина Кримських гір (Роман-Кош) має висоту – 1545 м.
Найвища гора Карпат (Говерла) – 2061 м.
Перевіряємо, чи такі числа ви записали.
Завдання:
- знайдіть «зайве» число;
- назвіть сусідів найменшого числа
- назвіть найменше чотирицифрове число;
- скільки в ньому одиниць, сотень, десятків;
- назвіть найбільше чотирицифрове число;
- скільки у ньому всього тисяч, сотень, десятків.
ІІІ. Створення проблемної ситуації.
- А чи хочете ви дізнатись, скільки в Україні сіл, міст, селищ? Тоді виконайте завдання математичного диктанту.
Математичний диктант
- Обчисліть суму чисел 300 і 154.
- Знайдіть різницю чисел 1092 і 200.
- Утворіть число, що складається із 28 одиниць 2 класу 612 одиниць 1 класу.
- Число 15000 збільшіть на 5000.
- Число 230 збільшити у 100 разів.
Перевіряємо:
454 міст, 892 селищ, 28612 всього сіл в Україні, 20000 озер, 23000 річок.
Хто задоволений результатами своєї роботи?
- Молодці, ви гарно справились з цим завданням, пригадали правила додавання і віднімання трицифрових чисел.
ІV. Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності
А сьогодні на уроці ми познайомимося із письмовим додаванням і відніманням багатоцифрових чисел, розв’язуватимемо задачі та рівняння із застосуванням письмових обчислень. Всі ці знання й навички необхідні для нелегкої мандрівки життям.
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Тому зараз, не гаючи часу, відправляємося в центр складних математичних обчислень містами України.
V. Вивчення нового матеріалу.
Ми вирушаємо до КИЄВА . Чим славне це місто?(Київ – столиця нашої країни. Київ був найбільшим освітнім центром Русі.).
У Києві є багато інститутів, які пов’язані з «Лабораторією точних обчислень».
- Відкрийте підручник, наш сьогоднішній дороговказ на с.118.
- Поясніть, як треба записувати числа при письмовому додаванні та відніманні. (№626)
- З якого розряду починаємо обчислення?
Підручник с. 118. Читання правила
Давайте виконаємо завдання з коментуванням на дошці. Записуємо у своїх проїзних журналах приклади № 627.
1) № 627(1стовпчик) – з коментуванням біля дошки;
2) №627 (2 стовпчик) – самостійно в зошитах (в кого зелені картки)
VІ. Закріплення нового матеріалу.
- Мандруємо далі, прибуваємо до міста Дніпра .
Чим славиться місто Дніпро? У місті Дніпро розташовано багато заводів і фабрик, науково-дослідних центрів та навчальних закладів, також славиться це місто своїми мостами. Щоб побудувати міст, потрібні правильні розрахунки , точні математичні дані.
Тому пропоную правильно і швидко відповісти :
1. Мозкова атака.
-- Як називаються числа при додаванні?
-- Як називаються числа при відніманні?
-- Як знайти невідоме зменшуване?
-- Як знайти невідомий доданок?
Ми пригадали, як знаходити невідомі компоненти при додаванні і відніманні, тепер давайте застосуємо ці знання на практиці, розв’яжемо рівняння, які подано в нашому дороговказі.
2. Розв’язування рівнянь. (№628)
Працюємо самостійно за варіантами. Перший варіант розв’язує - перше рівняння, а другий варіант розв’яже друге рівняння. (Два учні працюють за дошкою)
(Самоперевірка.)
Тому прощаємося з містом Дніпро і вирушаємо далі .
3 . Фізкультхвилинка
Потяг наш призупинився,
Пасажир уже втомився,
Зробимо на дві хвилинки
Всі разом фізкультхвилинку.
Оченята роблять вправо,
Вліво, вправо, вліво, вправо,
Потім вгору, потім вниз.
Створення позитивного емоційного настрою.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парти тихо сядьте.
4. Розв’язування задачі
Наступна зупинка – Полтава! Полтавська область багата на родючі чорноземи. У народі говорять: « Хто дбає, той і має». Важливо не тільки виростити, зібрати, а й зберегти врожай. Тож про це задача.
а) ознайомлення з задачею;
б) аналіз задачі:
- Про що задача?
- Що відомо в задачі?
- Про що запитується в задачі?
- Чи можемо відразу дати відповідь на запитання задачі?
Як дізнатися, скільки кг картоплі було?
- А чи можемо дізнатися, скільки кг картоплі залишилось?
- Якою дією?
в) розв’язування задачі за рівнями розвитку дітей:
- розв’язування за поданим планом:
1 дія. Скільки кг картоплі залишилось в овочесховищі?
2 дія. Скільки кг картоплі було в овочесховищі спочатку?
- складання виразу самостійно.
(Перевірка виразу. Впродовж уроку учні, які мали зелені проїзні білети працювали додатково на картках. Що цікаве вони нам скажуть?
5. Робота у групах
А ми повертаємося в рідне село, де всіх чекає дорога серцю школа і вчителі, які вчать вас бути розумними і віддано любити Батьківщину.
А яка вона наша Батьківщина? Відповідь отримаємо під час роботи в групах.
(Розв’язування кодованих прикладів)
VIII. Підсумок уроку
VIІ. Домашнє завдання.
Домашнє завдання - вивчити правило, №631, №632
Сьогодні ви гарно працювали і отримали нові знання, а ,отже, ви зробили маленький вклад для нашої Батьківщини. Бо майбутнє нашої України тільки в ваших руках.
Завершити нашу подорож хочу словами: «Любіть Україну, бережіть Україну!»
На цьому урок закінчено.