Вербівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Балаклійської районної ради Харківської області
Розробка уроку
«Додавання раціональних чисел»
в 6 класі
З досвіду роботи вчителя математики
Лисенко Валентини Вікторівни,
спеціаліста вищої кваліфікаційної категорії
зі званням старший вчитель
2019 рік
Тема уроку: «Додавання раціональних чисел»
Цілі:
1. Навчальна: систематизувати знання учнів з теми «Додавання раціональних чисел», перевірити засвоєння матеріалу учнями під час виконання вправ.
2. Розвиваюча: сприяти розвитку узагальнення як методу наукового пізнання, мислення, пам'яті та уваги; залучення учнів до різноманітних методів і форм вивчення матеріалу.
3. Виховна: виховувати почуття відповідальності кожного учня; виховувати любов до предмету; активізувати навчально - пізнавальну діяльність.
Структура уроку:
1. Організаційний момент.
2. Усна робота.
3. Тренувальні вправи на відпрацювання умінь і навичок складання від’ємних чисел і чисел з різними знаками (індивідуальна робота за картками).
4. Розрядка.
5. Підведення підсумків уроку.
6. Домашнє завдання.
Методи уроку: репродуктивний, пояснювально-ілюстративний, частково-пошуковий.
Тип уроку: урок розвитку компетентностей.
Хід уроку:
1. Виступ учителя.
Сьогодні ми продовжимо роботу на тему «Складання від’ємних чисел і чисел з різними знаками». Епіграфом до уроку можуть служити слова Ф. Сефа: «Хто нічого не помічає, той нічого не вивчає. Хто нічого не вивчає, той вічно пхикає і сумує»
2. Усна робота. (самоперевірка)
Перевірка теоретичних знань
1. Сума двох додатних чисел є числом _____________, а сума двох від’ємних чисел є числом _________.
2. Щоб додати два числа з однаковими знаками, треба:
а) додати їх ___________;
б) поставити перед одержаним числом знак ________________.
3. Щоб знайти суму двох чисел з різними знаками треба :
а) знайти ___________________________;
б) а потім від ___________________________ модуля _________________ модуль;
в) перед отриманим числом поставити ______________________________.
4. Сума протилежних чисел дорівнює «___».
«Правила додавання треба дітям знати.
Як і табличку множення - вивчати.
Знаки різні є у чисел? Поступаємо ми так:
Модулі віднімаємо, більшого ставимо знак.
Два від’ємних? – Дуже легко порахувати
Мінус ставимо спочатку, модулі складемо потім.
Якщо ж правила ці станете ви виконувати,
Значить, вам забезпечена буде оцінка 12!»
Здайдіть суму усно:
а) -7 + 11; б) - 7 + (-11); в) -10 + (-4); г) -10 + 4;
д ) 10 + (-4); е) -3 + 8; ж) 3 + (-8); з ) - 22 + 22.
Під час виконання завдань учні записують відповіді собі в зошит, а потім порівнюють свої результати та виконують самоперевірку.
3. Тренувальні вправи. (на два варіанти, взаємоперевірка)
Виступ учителя: «Дам я вам одне завдання – це у буде випробуванням.
Приготуйтеся, починаю: задача ця непроста».
Учні виконують самостійну роботу на два варіанти:
Варіант I. |
Варіант II. |
1. Виконайте додавання: а) -543 + 458; б) 0,54 + (-0,83); в) -2,29 + 4,61; г) -1,69 + (-3,08). 2. Знайдіть значення виразу х + 2,6, якщо х = -1,47; 3. Виконайте дії: (-5,12 + 3,28 ) + (-0,45) |
1. Виконайте додавання: а) 257 + (-314); б) -0,28 + (-0,18); в) -6 + 5,19; г) 4,75 + (-2,83) . 2. Знайдіть значення виразу у + (-4,2), якщо у = 1,83; 3. Виконайте дії: (-8,75 + 4,37 ) + (-2,12) |
Після виконання завдання учні обмінюються зошитами і перевіряють роботу своїх товаришів.
Учитель:
а) (* 10 ) + (* 5) = - 5 в) (* 10) + (* 10) = - 20 д ) (* 5) + (* 5) = 0
б) (* 8 ) + (* 9) = 1 г) (* 30) + (* 10) = - 40 е) (* 10) + (* 10) = 20
Робота за підручником №1148, №1156
4. Розрядка.
Виступ учителя: Пропоную вам трохи відпочити і розв’язати задачу:
З господарством попа справляються десять працівників. Кожен працівник в день, крім усього іншого, з'їдає коровай хліба. Поп прийняв Балду .
Живе Балда у Поповім будинку,
Спить собі на соломі.
Їсть за чотирьох.
Працює за сімох.
Піп прогнав зайвих працівників. Скільки короваїв хліба економив піп щодня?
Відповідь: залишилося працівників: Балда + 3 працівника = 4 людини;
з'їдають 4+ 3 = 7 короваїв;
економія 10 - 7 = 3 короваї.
5. Підведення підсумків уроку.
Кожен з вас переконався, що знання правил додавання від’ємних чисел і чисел з різними знаками підвищує вашу математичну культуру.
Домашнє завдання: