Конспект уроку на тему :"Грунти та грунтові ресурси"

Про матеріал
Грунти та грунтові ресурси Мета уроку: дати визначення "ґрунт" з'ясувати умови ґрунтоутворення пояснити структуру ґрунту розповісти про основну властивість ґрунту розглянути ґрунтовий профіль розвивати вміння аналізувати, зіставляти матеріал підручника, карти, додаткових джерел інформації вихову¬вати бережливе ставлення до ґрунтів. Тип уроку: вивчення нового матеріалу Обладнання: фізична карта України, карта ґрунтів України; підручник Хід уроку І. Організаційна частина. -привітання з учнями; - перевірка присутності учнів; - перевірка наявності засобів навчання; - психологічна підготовка учнів до роботи на уроці. ІІ. Актуалізація опорних знань Прийом "Портфель знань? 1. Що таке болото? 2. Які ви знаєте типи боліт? 3. Що таке ґрунтові води? 4. Яка різниця між ґрунтовими водами та міжпластовими водами? 5. Що таке мінеральні води,як вони формуються? 6. Що таке термальні води, яка їх особливість? 7. Яка ситуація із водними ресурсами в Україні? ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. а) вступне слово вчителя - Сьогодні ми розпочинаємо вивчення нової теми, на розгляд якої нам відведено два уроки. Для того, щоб дізнатись якою ж буде тема сьогоднішнього уроку я пропоную вам відгадати ребус. б) відгадайте ребус
Перегляд файлу

Грунти та грунтові ресурси

Мета уроку: дати визначення "ґрунт"

  з'ясувати умови ґрунтоутворення

  пояснити структуру ґрунту

  розповісти про основну властивість ґрунту

  розглянути ґрунтовий профіль

  розвивати вміння аналізувати, зіставляти матеріал підручника, карти,  додаткових джерел інформації

  вихову­вати бережливе ставлення до ґрунтів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Обладнання: фізична карта України, карта ґрунтів України; підручник

Хід уроку

І. Організаційна частина.

-привітання з учнями;

- перевірка присутності учнів;

- перевірка наявності засобів навчання;

- психологічна підготовка учнів до роботи на уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Прийом "Портфель знань?

  1. Що таке болото?
  2. Які ви знаєте типи боліт?
  3. Що таке ґрунтові води?
  4. Яка різниця між ґрунтовими водами та міжпластовими водами?
  5. Що таке мінеральні води,як вони формуються?
  6. Що таке термальні води, яка їх особливість?
  7. Яка ситуація із водними ресурсами в Україні?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

а) вступне слово вчителя

- Сьогодні ми розпочинаємо вивчення нової теми, на розгляд якої нам відведено два уроки.

Для того, щоб дізнатись якою ж буде тема сьогоднішнього уроку я пропоную вам відгадати ребус.

б) відгадайте ребус

https://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/400.JPG

- Отож, сьогодні на уроці ми дізнаємося про ґрунти  України

Від’їджаючи за межі Батьківщини, українці на згадку про неї брали з собою грудочки сирої землі, аби підкладати її в чоботи — щоб ходити по рідній землі. Навіть з місця загибелі прийнято було брати землю. У давнину казали, що в такий спосіб земля надає силу, яка особливо допомагає в далеких маршах або у війнах, оскільки містить душу загиблого родича, який оберігає душі. Отже, ґрунт має не тільки фізичне, а й духовне значення.

Українські селяни завжди шанобливо ставилися до землі, любили її і поважали, а за  це вона століттями віддячувала щедрими врожаями. Вирощені врожаї – це праці і людини, і природи. Важливим природним чинником успіху землеробства завжди був ґрунт. Для території України характерний різноманітний ґрунтовий покрив.

Тож темою нашого уроку -  Грунт.

IV. Вивчення нового матеріалу

Перш за все ми повинні з вами з'ясувати ,що таке грунт?

Ґрунт — це поверхневий тонкий шар земної кори, зазвичай вкритий рослинністю і має природну родючість.

Діти ,хто з вас може пояснити ,що таке родючість?

Родючість ґрунту — це можливість забезпечувати рослини водою, поживними речовинами і повітрям.

Як і будь яка речовина, грунт має свої властивості?(складання опорної схеми ;)

 

Зараз нашим завданням буде зясувати чинники ,які впливають на формування грунту.(можно використати квіточку,так як квіточка росте з під грунту)

https://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/401.JPG

 

 

Ми з вами знаємо і що таке грунт,властивості ,чинники формування грунту .Тепер ми з вами повинні зясувати як же формується грунт.(складання формули утворення грунту)

 (гірські породи + вода + повітря + тепло + перегній) * час= Ґрунт

Існують також і типи ґрунтів . Давайте з вами познайомимося з ними і розглянемо їх особливість.

Характеристика ґрунтів:

Тип ґрунту

Кліматичні умови

Гірські породи

Забезпеченсть вологою

Рослинний покрив

Гумусовий горизонт

Колір

Родючість

Заходи щодо поліпшення якості ґрунту

Дерново-підзолисті

Помірний теплий вологий

Супіски, піщанисто-глинисті

Підземні води близько до поверхні, слабкий стік

Дубово-соснові ліси

Малопотужний (20 см)

білуватий

22-43 бали

Осушувальні меліорації, внесення добрив, вапнування, розпушування

Опідзолені (сірі лісові, чорноземи опідзолені)

Помірний теплий, достатнє чи недостатнє зволоження

Лесоподібні суглинки

Глибоке залягання підземних вод

Діброви

20-45 см

Від світлого до темного сірого

44-80

Вннесення добрив, вапнування, протиерозійні заходи

Чорноземи (типові, звичайні, південні)

Помірний теплий, недостатній вологий

Леси і лесоподібні суглинки

Неглибоке залягання підземних вод

Степ

70 см

Чорний

65-100

      ___

 

 

Темно-каштанові та каштанові

Помірний теплий сухий

Піски

Недостатня

Степ

35-45 см

каштановий

40-50

Регулярний полив, гіпсування, внесення добрив

Лучні

Помірний теплий вологий

Дерен

Близьке залягання підземних вод

Луки

40-50

темний

50-80

     ____

Солончаки і солонці

Помірний сухий

леси

Близьке залягання солоних підземних вод

Степи

До 20 см

світлий

До 40

Дренаж

Буроземи і коричневі

Помірний і субтропічний, вологий

гірські

достатнє

Букові і хвойні ліси

40-45

Бурий, коричневий

50

Внесеня добрив

Однією з властивостей ґрунту є його структура. Структура ґрунту – це грудочки, на які розпадається ґрунт. За типом структури ґрунти поділяються на структурні та безструктурні. У безструктурному ґрунті окремі механічні елементи (піщані, пилуваті частинки) перебувають у вільному стані й не зв’язані одна з одною. У структурному – вони поєднані в агрегати різної величини і форми, які надають ґрунту певної структури.

 

 

 

 

 

 

 

 

Часто ми чуємо такий термін,як профіль грунту

Профіль ґрунту – наявність певних горизонтів → певні властивості → тип ґрунту.

Горизонти ґрунтового профілю:

  Відмерлий рослинний опад (Аₒ);

 Верхній гумусовий (А);

Горизонт вмивання – збагачений глинистими частинками (В);

Материнська гірська порода (С).

https://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/403.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Підсумок уроку

Розгадайте кросворд

https://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/408.JPG

По вертикалі:

1. Одна із складових частин ґрунту? (пісок)

2. Верхній шар землі, на якому зростають рослини? (ґрунт)

3. Ґрунт повільно пропускає воду, якщо у ньому є …? (глина)

4. Що можна виявити у ґрунті, коли кинути його грудочку у склянку з водою? (повітря)

По горизонталі:

1. Рослинні і тваринні рештки, що перегнили? (перегній)

2. Рідина, що входить до складу ґрунту? (вода)

3. Головна ознака ґрунту? (родючість)

Прийом Гудзики Блума

  1. Що таке Грунт?
  2. Які вам відомі властивості грунту?
  3. Розкажи ,яка вам відома структура грунту
  4. Я знаю такі грунтоутворюючі чинники...
  5. Які тобі відомі типи грунту?
  6. За структурою грунти бувають...
  7. Що ми можемо побачити на грунтовому профілі

VI. Домашнє завдання

опрацювати відповідний параграф у підручнику

підготувати презентацію "В.Докучаєв - основоположник грунтознавства"

 Підібрати народні приказки і прислів’я про ґрунт.

 

 

 

 


https://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/400.JPG


Світлина від Наталії Мавдрик.


Світлина від Наталії Мавдрик.Світлина від Наталії Мавдрик.

 

 

 

 

Світлина від Наталії Мавдрик.Світлина від Наталії Мавдрик.

 

 

 

Світлина від Наталії Мавдрик.Світлина від Наталії Мавдрик.


 

https://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/403.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Світлина від Наталії Мавдрик.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/403.JPGhttps://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/403.JPGhttps://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/403.JPGhttps://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/403.JPGhttps://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/403.JPGhttps://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/403.JPGhttps://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/403.JPGhttps://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/403.JPGhttps://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/403.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://avatars.mds.yandex.net/get-pdb/1747905/bab5f73f-80f9-4378-ac51-5501721ce908/s1200

(++++) * = Ґрунт

https://avatars.mds.yandex.net/get-pdb/1747905/bab5f73f-80f9-4378-ac51-5501721ce908/s1200https://avatars.mds.yandex.net/get-pdb/1747905/bab5f73f-80f9-4378-ac51-5501721ce908/s1200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://avatars.mds.yandex.net/get-pdb/1747905/bab5f73f-80f9-4378-ac51-5501721ce908/s1200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://img2.freepng.ru/20180423/iie/kisspng-multiplication-sign-mathematics-multiplication-tab-cary-vector-5ade837968c8f9.7462600715245320894292.jpg

 

 

 

 

 

 

 

https://avatars.mds.yandex.net/get-pdb/1747905/bab5f73f-80f9-4378-ac51-5501721ce908/s1200

https://avatars.mds.yandex.net/get-pdb/2265897/6467dd26-59ce-4d0c-bf7d-93e330c2c661/s1200?webp=false

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://img2.freepng.ru/20180318/prw/kisspng-mathematics-shape-mathematical-notation-clip-art-free-math-clipart-5aae9a4693b794.5570078015213921986051.jpg https://img2.freepng.ru/20180318/prw/kisspng-mathematics-shape-mathematical-notation-clip-art-free-math-clipart-5aae9a4693b794.5570078015213921986051.jpg

docx
Додано
27 березня 2020
Переглядів
2405
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку