Тема. Множення десяткових дробів.
Мета. Формування нових знань про множення десяткових дробів; вмінь і навичок застосувати ці знання до розв’язування задач і вправ; розвиток логічного мислення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
План уроку:
а)Вправи на усний рахунок (закріплення алгоритму виконання множення десяткових дробів);
б)Письмове виконання вправ.
Хід уроку
Нагодуй мене і я буду жити, але дай води – і я помру. Хто я?
Для того, щоб відгадати цю загадку ми повинні виконати обчислення, використовуючи закони множення, і вибрати за певним числом букву для відгадки.
О 1) 12·13;
Ь О 2) 236·0;
3) 4·8·5;
4) 3·12;
В Н 5) 230·20;
Г 6) 52·1;
|
|
|
|
|
|
|
2) Пояснення нового матеріалу.
а) Задача.
Знайти площину прямокутника, якщо його сторони 0,5 дм і 0,3 дм.
Розв’язання:
0,5 дм = 5 см;
0,3дм = 3 см.
S = а·в;
S = 5·3= 15 (см2),
15 см2 = 0,15 дм2.
Отже,
0,3 дм·0,5дм = 0,15дм2.
б) Алгоритм множення десяткових дробів.
1) Виконати множення, не звертаючи увагу на кому, як у випадку натуральних чисел;
2) Підрахувати кількість цифр, що стоять після коми в обох множниках разом;
3) У добутку відокремити таку кількість цифр, рахуючи справа.
в) приклади обчислень:
0,48 0,2 0,34
х х х
0,3 0,3 3
0,144 0,06 1,02
3. 1) Скільки десяткових знаків треба відокремити справа наліво комою у добутку, якщо:
а) один множник має два десяткових знаки після коми, а другий – три?
б) у одному множнику і в другому – по 2 знаки після коми?
в) у одному множнику 5 десяткових знаків, а другий містить лише цілу частину?
2) Відомо, що 542·37=20054.
Обчислити:
5,42·3,7 0,542·3,7
5,42·0,37 542·0,37
54,2·3,7 0, 0542·0,37
4. Виконання письмових вправ:
а) 4,35 32,9 0,17
х х х
2,36 180 8800
2610 2632 136
+ + +
1305 329 136
870 5922,0 1496,00
10, 2660
б) (0,08·0,17+6,1009) ·21,5-130,889=0,57275
0,17 0,0136 6,1145 131,46175
х + х -
0, 08 6,1009 215 130,889
0,0136 6,1145 305725 0,57275
+
61145
122290
131,46175
в) Задача.
Заєць почав втікати від вовка, коли відстань між ними була 0,45 км. Швидкість вовка 1,05 км/хв, а зайця 0,95 км/хв. Яка відстань буде між ними через 3 хв?
1,05·3=3,15 (км) – пробіжить вовк за 3 хв.
0,95·3=2,85 (км) – пробіжить заєць.
0,45+2,85=3,3 (км) – була б відстань між зайцем і вовком через 3 хв, якби вовк не біг.
3,3-3,15=0,15 (км) – відстань між вовком і зайцем через 3 хв.
5. Підсумок уроку і повідомлення домашнього завдання.
Питання для проведення підсумку уроку:
1) Що нового ми дізналися сьогодні на уроці?
2) Як виконується множення десяткових дробів?
Домашнє завдання:
п. 27 № 1237, 1240, 1244 – для слабших учнів;
№ 1271, 1276, 1279 – для сильніших учнів.