Конспект уроку на тему "Площа круга та його частин"

Про матеріал
Конспект уроку на тему "Площа круга та його частин" для 9 класу за підручником : Геометрія 9 клас.А.Г. Мерзляк, В.Б. Полонський, M.С. Якір.
Перегляд файлу

 

Тема уроку. Площа круга та його частин.

Мета уроку: виведення формули для знаходження площі круга, кругового сектора, кругового сегмента. Формування вмінь учнів застосовувати виведені формули до роз­в'язування задач.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок.

 

Хід уроку

І. Організаційний етап.

П-працьовиті

Е-ерудувоні

Р-розумні

Е-енергійні

М-мальовничі

О-оригінальні

Г-грайливі

А-акуратні

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Перевірити наявність виконаних домашніх завдань.

Слайд 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 2

 

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Для повторення вивченого матеріалу , виконаємо вправу “Продовжи речення”

Слайд 3.

 

 

 

 

Слайд 4.

Довжина кола

 

 

Довжина дуги кола

 

  1. Дидактична гра  «Вірю -не вірю»

Слайд 5.

  • (Учитель зачитує твердження, а учні ставлять «+», якщо воно істинне, або «-», якщо воно хибне)
  • 1. Навколо будь-якого трикутника можна описати і в будь-який трикутник можна вписати коло.
  • 2. Вписане коло дотикається до усіх сторін правильного многокутника.
  • 3. Коло можна описати навколо правильного п-кутника.
  • 4. Центри описаного та вписаного кола правильних многокутників  не збігаються
  •  5. Центральний кут – це той, який лежить між сторонами многокутника.
  • 6..Діаметр удвічі більше  за  радіус.

 

Слайд 6.

 

  • Відповіді: 1.+. 2. +. 3.+. 4. -. 5. -. 6.+. ( Взаємоперевірка)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Проблемне завдання

 Слайд 7.

 

Слайд 8 .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 9.

 

 

 

 

 

 

 

IV. Поетапне сприймання й усвідомлення нового матеріалу

Слайд 10.

 

 

 

Слайд 11.

 

 

Знаходження площі круга

Нагадаємо, що кругом називається частина площини, обмежена колом. Кругом радіуса R з центром у точці О називається точка О і всі точки площини, які містяться від точки О на відстані, не більшій від R.

Круг обмежений колом. Його не можна розбити на многокут­ники і обчислити площу як суму многокутників. Дамо означення площі круга таким чином.

Площею круга називається величина, до якої наближається площа вписаного в це коло правильного многокутника за умови, що число його сторін необмежено збільшується.

Впишемо в коло R правильний п-кутник (рис. 99). Площа правильного многокутника

Sn = nSΔAOB = n ∙ r ∙ АВ = Рпr, де Рnпери­метр правильного п-кутника.

При необмеженому збільшенні п площа правильного многокутника Sn наближається до площі круга, Рп — до довжини кола, r — до R. Отже, одержуємо:

Sкр = CR= ∙ 2πR ∙ R = πR2.

Таким чином, площу круга можна обчислити за формулою Sкр = πR2.

Формула дозволяє знаходити площу круга за його радіусом, а також знаходити радіус круга за відомою площею круга.

 

Знаходження кругового сектора

Користуючись формулою площі круга, можна вивести фор­мули для знаходження площі частин круга, зокрема кругового сектора і кругового сегмента.

Круговим сектором називається частина круга, яка лежить усередині центрального кута (рис. 100).

Спираючись на формулу площі круга, виведемо формулу для площі сектора, кутова величина дуги якого дорівнює п° (рис. 101).

  

Площа сектора, кутова величина дуги якого дорівнює 1°, до­рівнює , а площа сектора, кутова величина дуги якого п°, дорівнює , тобто

Sceк = .

Ця формула пов'язує між собою три величини: Sceк, R, п, тому за допомогою цієї формули можна знаходити будь-яку одну із цих величин, якщо будуть відомі дві інші.

Знаходження кругового сегмента

Круговим сегментом називається спільна частина круга і пів-площини (рис. 102).

  

Площа сегмента, який дорівнює півкругу, дорівнює . Пло­ща сегмента, який не дорівнює півкругу, обчислюється за форму­лою Sceгм = ∙ α ± SΔ, де α — градусна міра центрального кута, який містить дугу кругового сегмента, а SΔ — площа трикутни­ка з вершинами в центрі круга і на кінцях радіусів, які обмеж­ують даний сектор (рис. 102 і 103). Знак «+» треба брати, якщо α > 180°, а знак «-» — якщо α < 180°.

 

V. Закріплення й осмислення нового матеріалу

 

 

Розв’язування задач

 

№7.3

  1. Знайдіть площу круга радіуса 4 см. (Відповідь. 16π см2.)

   №7.4

  1.     Знайдіть площу круга діаметр якого дорівнює 20 см. (Відповідь.   = .)

№7.27(1)

 

 

№7.32(1)

 

 

 

VІ. Підсумок уроку.

Продовжити речення :

На цьому уроці я дізнався 

                              навчився

                               згадав

 

Вид роботи на уроці

Кількість балів

  1. Домашня робота: №7.10 - (1б)

                                  №21.27 - (2б)

 

1. Гра  «  Вірю  -  не  вірю» (3б)

 

2.  Розв’язування задач.    №7,3---(1 б)

                                          №7,4---( 1б)

                                          №7,27 (2)---(2б)

                                           №7,32 (1)  --- (2 б)

                                       

 

 Сума балів                                12б

 

 

 

 

 

 

VІІ. Домашнє завдання

  1. Вивчити параграф 2.7 с..64-65,звернути увагу на задачу 2,с.66.
  2. Виконати №7.33.

 

 

 

 

 

  1. (ЗНО2011)

    У прямокутник АВСD, вписано три круги одного й того самого радіуса. Визначити довжину сторони ВС, якщо загальна площа кругів дорівнює 3π

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відповідь:  6см

 

 

 

 

 

 

1

 

doc
До підручника
Геометрія 9 клас (Мерзляк А. Г., Полонський В. Б., Якір М. С)
Додано
28 лютого 2023
Переглядів
1697
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку