Пропоную вашій увазі конспект уроку з курсу Людина і світ на тему: Політика як суспільне явище. Я використала такі методи як:коло ідей,міні-диспут,та написання твору-есе. Розробка містить не лише фактичний матеріал але і цікаві відомості з політичного світу інших держав.
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
Вид заняття – лекція
Дисципліна – Людина і світ
Тема заняття – Політика як суспільне явище
Мета заняття:
навчальна:
розвивальна:
виховна:
Тип заняття - повідомлення та засвоєння нових знань, умінь
Методи – розповідь з елементами бесіди, робота в парах, метод «мікрофон», «коло ідей», використання мультимедійного обладнання
Міжпредметні зв’язки – зв'язок з історією, правознавством
Забезпечення заняття – підручники, інтерактивна дошка, роздатковий матеріал
Навчальне місце – аудиторія
Література:
основна:
додаткова:
1. Особа і суспільство. 10 клас – К.: 2001. – С. 174, 193.
2.Гавриш. Основи правознавства. Підручник для 10 кл. – К.:2009.
СТРУКТУРА І ХІД ЗАНЯТТЯ
Заповнити пропуски в тексті.
Нині чинна в Україні Конституція була прийнята ____. Спосіб прийняття нині чинної Конституції ________ . Державна влада в Україні поділяється на три гілки _____ .
Громадяни України мають право обирати з ____ років.
Головою держави в Україні є ______ . Його обирають строком на ___ років.
Результати роботи визначаються в процесі взаємоперевірки.
1. Що таке політика?
2. Яким чином може взяти участь у політиці пересічний громадянин України?
Аргументуйте свої відповіді.
Згадайте, які різновиди форми правління, державного устрою, політичного режиму Вам відомі. Наведіть приклади держав, які мають різну форму.
Тема заняття: Політика як суспільне явище.
План
1. Скажіть, а вам подобається будь-який політик і чому?
2. Якщо найближчим часом вам довелось брати участь у виборах, то кого б ви підтримали?
Визначте роль опозиції в житті суспільства.
ЛЕКЦІЯ №10
Поміркуємо разом
Політика — це мистецтво можливого.
Політика — це мистецтво управляти державою.
Поняття «влада» має багато сенсів і різноманітних підходів до їх розуміння. У вітчизняній літературі влада розуміється у трьох значеннях:
Політична влада включає державну владу, владу органів самоврядування, владу партій і груп тиску, владу політичних лідерів, засобів масової інформації. Центральною у політичній владі є влада державна.
Специфіка державної влади полягає в тому, що,
При цьому слід додати, що політична влада може поширюватися і за межі компетенції державних органів. Скажімо, влада політичної опозиції або мафіозних структур може бути значно впливовішою в суспільстві, ніж офіційна державна влада.
Політична влада — здатність однієї людини або групи осіб контролювати поведінку громадян і суспільства, виходячи із загальнонаціональних чи загальнодержавних завдань.
— Чи погоджуєтесь Ви з висловлюванням, що
Політика — це діяльність, пов'язана з відносинами між соціальними групами з приводу завоювання, утримання і використання державної влади. У центрі політичної діяльності перебувають питання регулювання відносин всередині держави та міждержавних відносин?
Суб'єктами політики називають всіх, хто так чи інакше бере участь у політичному житті. Це можуть бути громадяни, партія, організація, клас, держава, етнос і т. ін.
Давньогрецький філософ Аристотель у своїй книзі «Політика» писав:
Але, будучи істотами політичними, люди виявляють різний ступінь політичної активності.
Політологи вважають, що лише 10-20 % людей справді політично активні, 80-90 % — байдужі, їх називають глядачами політичного театру.
Поняття «політична система» було введено в політологію в 50-60-х роках XX століття.
Вона покликана відображати різноманітні інтереси соціальних груп, які безпосередньо або через свої організації і рухи впливають на державну владу
Виділяють такі функції політичної системи:
Монархія. Глава держави (король, цар, імператор, султан…) вважається джерелом державної влади й носієм суверенітету. Наприклад Саудівська Аравія.
Король Абдалла ібн Абдель
Азіз Аль САУД
Демократія. Буквально – народовладдя. Може існувати в різних формах, але найбільш розповсюдженою є республіка. Республіка може бути трьох видів: парламентська, президентська, змішана.
Диктатура. Система необмеженої політичної влади якого-небудь класу (класів), групи, особи, яка утверджується незалежно від форм правління і полягає в жорстокому, насильницькому режимі. При владі знаходиться диктатор.
Форми політичного режиму (за З.Бжезинським)
За способом здійснення влади:
Політичний режим |
||||
↓ |
|
↓ |
|
↓ |
Демократичний |
|
Авторитарний |
|
Тоталітарний |
4.Політична партія
Термін «партія» (лат. pars/partis — частина, галузь, відділ) існує ще з давньоримських часів, поняття «політична партія», як ми розуміємо його зараз, — витвір новітньої доби. Звичайно, різноманітні політичні групи, клуби та кліки такі ж старі, як і сама політика, але політичні партії у сучасному їх значенні тісно пов'язані зі становленням і розвитком представницької демократії та основного її елементу — парламентаризму як форми і методу організації та здійснення влади.
Термін «ідеологія» вперше виник на зламі ХУІІІ-ХІХ ст. у працях французького економіста і філософа Дестют де Трасі для позначення «вчення, науки про ідею», котрі є основою для формування громадської думки, політичних поглядів, поведінки людей, а отже, і політики.
У сучасному розумінні ідеологія — це система поглядів стосовно основних принципів організації суспільства, його цінностей та місця в ній людини. Ідеологія складається з трьох елементів:
Кожна з політичних ідеологій має одну (іноді декілька) центральну цінність — Бога, людину, націю, клас, людство, порядок, безпеку, свободу тощо.
Найбільш впливовими політичними ідеологіями є
Кожна із цих ідеологій має широке теоретичне підґрунтя. У процесі ж історичного розвитку виникали нові синтетичні їх різновиди, що поєднували особливості як близьких, дотичних, так і, на перший погляд, несумісних політико-ідеологічних платформ.
Україна має багатопартійну систему, і на 13 листопада 2012 року в Україні офіційно зареєстровані 200 політичних партій. Через високу чисельність політичні партії не часто мають шанс отримати владу поодинці, тому вони часто утворюють блоки. 17 листопада 2011 р. український парламент схвалив закон про вибори, що заборонив участь блоків політичних партій на парламентських виборах. Багато партій в Україні мають дуже маленькі членства і невідомі широкому загалу. Довіра українського суспільства до політичних партій, у цілому, дуже низька.
Найбільш поширені політичні партії:
4.Політична еліта і політичне лідерство
Людське суспільство неоднорідне, у ньому існують природні і соціальні відмінності між людьми. Ці відмінності зумовлюють їх неоднакові здібності до політичної участі в житті суспільства, вплив на політичні та соціальні процеси, управління ними. Носієм найбільш яскраво виражених політико-управлінських якостей є політична еліта.
— Що таке «політична еліта»?
«Еліта» в перекладі з французької означає «краще, добірне, вибране».
Філософи Стародавньої Греції вважали, що управляти суспільством повинні кращі, спеціально призначені для цього люди. Платон і Аристотель виступали проти допущення народу до правління державою, вважаючи демократію найгіршою формою правління.
Правити суспільством, на їхню думку, повинні філософи, у яких найбільш розвинена розумна частина душі. Аристотель дав загальну характеристику правлячої еліти:
«...Три якості потрібні тому, хто має намір посісти вищі посади:
по-перше, співчувати існуючому державному ладу,
по-друге, мати великі здібності до виконання обов’язків, пов’язаних з посадою,
по-третє, вирізнятися чесністю і справедливістю».
Ознаки політичної еліти:
Яке з визначень вам найбільше імпонує?
Еліта — це...:
( Г. Лассуел)
Факти реального життя і численні дослідження підтверджують, що політична еліта — реальність сьогоднішнього етапу розвитку суспільства.
Еліти типологізуються за низкою ознак:
В. Парето виділяв два головних типи еліт: «леви» і «лисиці».
Для «левів» характерний консерватизм, грубі силові методи управління. Суспільство, де переважає еліта «левів», зазвичай перебуває в застої.
«Лиси» — майстри обману, політичних комбінацій. Еліта «лисиць» динамічна, вона забезпечує перетворення в суспільстві.
У сучасному суспільствознавстві існують кілька підходів до визначення політичного лідерства. Виділимо деякі з них.
1. Політичне лідерство — це постійний пріоритетний вплив з боку певної особи на все суспільство, організацію чи групу. Для цього визначення характерні такі особливості:
• вплив має бути постійним;
• керівний вплив лідера здійснюється на всю групу, організацію, суспільство;
• політичний лідер повинен бути явним пріоритетом у впливі.
2. Політичне лідерство — це управлінський статус, соціальна позиція, це керівна посада.
3. Політичне лідерство — це особливого роду підприємницька діяльність, здійснювана на політичному ринку. Тут перемагає той потенційний лідер, чий «політичний товар» найбільше ототожнюється з поняттям «загального блага».
Політичний лідер — це символ спільності та зразок політичної поведінки групи; лідер здатний за допомогою влади реалізувати інтереси групи.
Існують різні класифікації лідерства. Розглянемо деякі з них.
1. Щодо ставлення керівника до підлеглих:
а) авторитарне — одноосібний спрямований вплив лідера на підлеглих. Воно засноване на загрозі санкцій, застосуванні сили;
б) демократичне — передбачає врахування керівником інтересів і думок усіх членів групи або організації, участь мас в управлінні.
2. За способом легітимації влади (М. Вебер):
а) традиційне — вожді племен, монархи — їх авторитет заснований на звичаї, вірі у святість і незмінність традицій;
б) раціонально-легальне — тут лідерів обирають демократичним шляхом;
в) харизматичне — феномен харизми заснований винятково на особистості лідера, якому приписують божественні здібності. Від мас вимагають цілковитої особистої відданості вождю, який виконує «історичну місію». Як приклад можна навести Ю. Цезаря, Наполеона, Леніна, Гітлера, Муссоліні, Сталіна, Мао Цзедуна, Кім Ір Сена, Ф. Кастро.
3. За «масштабами» лідерства: загальнонаціональні; лідери регіональні; лідери соціальних груп, верств.
4. Щодо наявної політичної системи: функціональні; дисфункціональні; конформіст (пристосуванець); неконформіст.
— До якого типу лідерів ви б віднесли Петра І,
Б. Хмельницького, І. Мазепу, Миколу II, Леніна, Сталіна, М. С. Хрущова, В. Ф. Януковича?
Політологи підрахували, що успіх лідера тільки на 7 % залежить від того, що він говорить, і на 55 % — від того, яке враження він справляє.
Узагальнення та систематизація знань:
1. Скажіть, а вам подобається будь-який політик і чому?
2. Якщо найближчим часом вам довелось брати участь у виборах, то кого б ви підтримали?
Визначте роль опозиції в житті суспільства.
Визначте, якому з політичних режимів притаманні названі ознаки, вказавши відповідні цифри в стовпчиках таблиці:
Вид політичного режиму |
Ознаки |
Демократичний |
|
Тоталітарний |
|
Авторитарний |
|
Ознаки
а) постійні розправи з інакомислячими;
б) участь громадян і управлінні державою, формуванні органів державної влади;
в) наявність загальнообов'язкової ідеології, яка проникає в усі сфери життя;
г) ігнорування державою прав та свобод людини;
д) наявність реальних, закріплених в законодавстві прав та свобод громадян;
е) підкорення всіх державних установ правлячій партії;
ж) наявність усталеної законності, міцного правопорядку, поважання права і закону;
з) держава має дуже сильну владу, але повністю не подавляє людину;
й) розмежування сфери державного управління та громадянського суспільства;
к) вільна діяльність політичних та громадських організацій;
л) підтримується видимість законності та дотримання прав людини;
м) юридична рівність громадян, їх рівність перед законом;
Висновок. Відповідно до Конституції України громадяни України мають цілу низку політичних прав і свобод. Вони беруть участь у політичному житті, будучи, суб’єктами політики.
Отже, політика це - сфера цілеспрямованої діяльності в галузі взаємовідносин між різними суспільними групами, класами, державами й народами. Політика – це складова кожної держави.
Сьогодні в світі існує близько 200 держав. В кожній з них - своя будова держави, поділ на певні складові частини, система формування органів державної влади та їх взаємодії між собою, система та методи управління. Хоча кожна з них має свої особливості, свою специфіку, але вчені-юристи, політологи створили класифікацію, яка дозволяє визначити певні спільні риси в їх системі правління, державному устрої, політичному режимі. Кожна держава має певну форму, яка включає ці три складові. Визначення форми держави є важливим для кожної держави. Не дарма вона прямо визначена в конституціях багатьох держав.
Домашнє завдання
1