Конспект уроку на тему:"Рід іменників"

Про матеріал
Конспект уроку з української мови для здобувачів освіти 4 класу НУШ на тему:"Рід іменників".
Перегляд файлу

                                        Українська мова 4 клас

Тема:   Рід іменників.

Мета: 

формування предметних компетентностей: удосконалювати вміння здобувачів освіти розпізнавати іменники, визначати їх рід;                                                                                                                                               

формування ключових компетентностей:                                                                            уміння вчитися: формувати вміння учнів раціонально розподіляти час , організовувати навчальну діяльність у взаємодії з іншими її учасниками в групі, парі;                                                                                                                                                  комунікативної: формувати вміння толерантно вести діалог, аналізувати мовні явища, групувати за певними ознаками;                                                                                                                 інформаційної: удосконалювати здібність учнів орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти й оперувати інформацією;                                                        соціальної: розвивати вміння працювати в команді; виховувати почуття доброзичливості, дружби.

Тип уроку: урок практичного застосування знань, умінь і навичок.

                                                      Хід уроку

  1.      Організаційний момент

― У класі ми зустрілися знову.

Про нашу мову чарівну

Ми поведем розмову.

  1.      Емоційне налаштування «Екран настрою»
  2.      Актуалізація опорних знань

3.1.Технологія «Мікрофон».

― Що таке іменник?

― На які питання відповідає?

― Як за значенням поділяються іменники?

― Серед іменників розрізняємо?

― Іменники – синоніми?

― Іменники – антоніми?

  1.           C:\Users\ASER\Desktop\Снимок экрана 2023-12-28 140604.pngІнтерактивний плакат «Хмара слів». Назви іменники. (створено на сервісі https://worditout.com/ )

 

  1.           Робота в групах

1-ша група Дібрати антоніми.

Цукор, верх, холод, важкість, смуток, слабкість.

2-га група

Дібрати синонімічний ряд.

Хоробрість, ...

  1.      Мотивація навчальної діяльності

           Казка про рід іменника

Давно-давно в одній країні жив собі король. Звали його Іменник. Іменник у всьому любив лад. Він був дуже багатим і пишався цим.

     Одного разу він завів собі великий журнал, щоб вести облік підлеглих.

      Ось прилетів метелик, Іменник сказав: «Він мій!» Заспівав соловей – «Він мій», прилетів горобець – «Він мій», стрибнув коник-стрибунець – «Він мій», йде хлопчик – «Він мій». Коли ж король побачив дівчинку, то казав: «Вона моя». Моя також була земля, береза, осика, трава, білка…

      На все інше іменник казав: «Воно моє». Моє озеро, море, курча, кошеня, вікно, білченя тощо. Усе було записане в журналі у три стовпчики.

     - чоловічий рід – він, мій,

      - жіночий рід – вона, моя,

     - середній рід – воно, моє. 

5. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці ми пригадаємо, який рід мають іменники і будемо

вчитися  визначати рід іменників.

5.1.Прийом «Очікування»

Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

6.Сприймання й усвідомлення матеріалу.

6.1. Робота з підручником.

Вправа 96 ст. 39 ( письмово, фронтально)

       Який рід можуть мати іменники?

  •    Запиши слова – назви предметів у три колонки. З одним із іменників склади та запиши речення.

— Чи можуть іменники змінюватися за родами? Обґрунтуйте свою думку.

— Як визначити рід іменників?

7. Удосконалення знань, умінь і навичок.

7.1.Робота з підручником

Вправа 97 ст. 39 ( письмово, самостійно).

― Прочитайте вірш.

― Які почуття викликає зміст вірша?

― Спишіть вірш, над іменниками вкажіть рід.

 7.2.LearningApps «Сортування за групами»

https://learningapps.org/watch?v=pqbva0awa23

7.3.Вправа «Ти – мені, я – тобі». Wordwall «Випадкове колесо»

https://wordwall.net/ru/resource/66042201

Один учень називає іменник, а іншій визначає рід.

8. Підсумок уроку.

8.1.Розучування віршованого правила

Дітям пам’ятати слід,

Що іменник має рід.

Чоловічий - значить «він»:

Учень, хвіст, портфель, пінгвін.

А жіночий рід - «вона»:

Дружба, ластівка, весна.

Є й середній рід - «воно»:

Вухо, яблуко, вікно.      

8.2. Розпізнавання  іменників на слух.

 Прослухай пісню «Ой у лузі червона калина», запиши іменники, визнач рід

9. Домашнє завдання.   

 Вправа 99 стр. 40, повторити віршоване правило.        

10.Рефлексія з цеглинками ЛЕГО «Світлофор настрою»

 

docx
Додав(-ла)
Долінська Інна
Додано
23 жовтня 2025
Переглядів
134
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку