Матеріал для проведення уроку навчання грамоти в 1 класі. Допоможе в підготовці до нього. Рекомендую вчителям початкової ланки, вихователям та студентам.
Тема: Робота з дитячою книжкою. В.Сухомлинський «Як дівчинка образила Букваря». Повторення і закріплення знань і вмінь, пов'язаних з вивченими буквами.
Мета: формувати компетентності: ключові (вміння вчитися- прагнення здобувати нові знання; самостійність у розв’язанні пізнавальних завдань; соціальна – самоорганізо-
вуватися до різних видів навчально-пізнавальної діяльності в парі, групі;загальнокультурна - ефективно застосовувати навички мовлення та норми мовної культури під час спілкування; інформаційно- комунікаційна компетентність- орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти і оперувати інформацією; здоров'язбережувальна - раціонально планувати час) та предметні (познайомити дітей з новим твором, закріплювати поняття "автор", "назва книжки", "назва твору", формувати навички читання, збагачувати словниковий запас); розвивати зв’язне мовлення, мислення; виховувати бережливе ставлення до книги.
Обладнання: проектор та екран, мультимедійна презентація, плакат, виставка книг В.О. Сухомлинського, збірники творів В.О.Сухомлинського «Квітка сонця», картки.
Тип уроку: урок-уявна подорож.
Хід уроку
І. Орг. момент
1. Вступне слово вчителя.
У нас сьогодні наче свято,
Гостей зібралося багато.
До них швиденько поверніться,
І веселенько усміхніться
Та привітайтесь.
Діти: «Добрий день».
2. Створення емоційного настрою.
Я вам рада, любі діти,
І вітаю щиро вас.
І запрошую ласкаво
На урок читання в клас.
3. Вправа «Очікування».
- Чого ви очікуєте від уроку?
У-уважні
Р -розумні
О-оригінальні
К- кмітливі
ІІ. Мовна розминка
-Щоб гарно читати, пропоную вам вправи виконати, малята.
1.Артикуляційні вправи
Жабки
Мавпочки
Бублик
Хоботок
Гребінець
Тракторець
Коник
2. Вправи для дихання
Насос (Глибокий вдих, три короткі і один довгий видихи (3 – 4 рази))
Кульбабка (Діти дмухають, вдаючи перед собою кульбабку)
3. Гра « Парад звуків»
Вітерець у лісі: ш - ш –ш
Прилетів жук: ж – ж – ж
Заспівав комарик: з – з – з
Проповз вуж: с – с –с
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
1. Гра «Прочитай і роз’єднай»
КНИГАВІКОНЦЕВСВІТ (Книга-віконце в світ.)
-Діти, як ви розумієте цей вислів?
-Так, діти, книги — наші друзі. Вони зустрічають нас у ранньому дитинстві й ведуть нас через усе життя. Книжка допомагає пізнати себе, зрозуміти світ, що вас оточує. Вона знайомить з минулим і дійсністю. Книга, ніби на крилах, відносить нас у майбутнє.
-Прочитайте вислів відповідно до знаків (. ! ?)
2. Відгадування загадки.
Цю найпершу в школі книжку
Знає будь-який школяр.
До усіх книжок доріжку
Прокладає наш … (Буквар)
3. Бесіда.
-Батьки читали вам казки, вірші, оповідання, коли ви ще й говорити добре не вміли. А коли почали вивчати літери, навчилися їх складати, то й самі стали читати. І найкра-
щим помічником у навчанні читати став для кожного з вас букварик - найперша й найдорожча для кожного з нас книжечка.
Все починається в житті з малого:
З зернини — хліб, з промінчика — зоря.
І кожен з нас важку свою дорогу
Почав також колись із букваря.
- Тож пропоную вам здійснити уявну подорож в країну Букварію.
-Чи згодні ви зі мною подорожувати?
-Як ви думаєте, що це за країна? Чим ми будемо займаються в цій країні?
-Так. Ми будемо з вами читати, дізнаємося багато цікавого.
ІV. Повторення і закріплення знань і вмінь
1. Розповідь вчителя
- Першою книгою, за якою дитина вчиться читати ви вже знаєте є буквар. Але не завжди букварики були такими яскравими як зараз. Вони поступово вдосконалювалися. Першим буквариком був букварик, надрукований в місті Львові першодрукарем Іваном Федоровим в 1574 році, майже 500 років тому. Букви цього букварика були схожі на наші букви. Історію виникнення книг ви знаєте з наших попередніх бесід. Так і букварики постійно вдосконалювалися. Коли в школу ходили ваші бабусі й дідусі - букварики були одні, а ваші тата і мами вчилися зовсім по інших буквариках. В наш час існує багато різних варіантів букварів, і кожна школа має змогу вибирати буквар, по якому діти починають свій шлях у Країну Знань.
2. Гра «Назви звуки, букви»
- Нашим екскурсоводом (гідом) під час подорожі буде Читасик. Знайомтеся з ним.
(Гід (guide , в перекладі з французької мови)-супровідник туристів)).
Щоб подорож була вдалою, він приготував вам цікаві зустрічі, завдання, ігри. Щоб продовжити подорож, він пропонує вам виконати завдання.
-Скільки звуків у слові буквар? Букв? Назвіть їх.
-Скільки складів у цьому слові?
3. Гра «Слова в слові»
БУКВАР (Буква, куб, рак, кар, бур, рука, бар, раб, ква, ура)
4. Гра « Деформовані слова»
лашко ннязна
тиді буазка
аскл гакни
5. Гра «Віршики читаємо, риму передбачаємо»
Дає здоров'я - … (спорт).
Вагу - солодкий …(торт).
Мед - працьовиті …(бджоли).
Знання глибокі - .... (школа).
- Прочитайте перше речення здивовано, друге речення-з обуренням, третє-ніжно, четверте-радісно.
Фізкультхвилинка (під музичний супровід)
4. Гра «Збери слово»
(Читасик пропонує дітям прочитати слова кожного рядка, взяти з першого слова першу літеру, з другого – другу, з третього – третю і т.д. й одержати нове слово.
Нитка, марка, карта, молоко, парад - народ.
Метро, дощ, сова, гора - мова.
Клас, ваза, кізонька, річка, ручка - казка.
VІ. Робота з дитячою книжкою.
1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
(Читасик ставить запитання)
-Діти, а ви любите казки?
-Які казки ви знаєте?
-Які бувають казки?
2. Розгляд дитячої книжки.
- Уважно подивіться на книжку.
-Як вона називається?
-Хто автор?
-Хто, на вашу думку, зображений на обкладинці?
-Що ви знаєте про автора?
3. Розповідь вчителя про В.О.Сухомлинського
-Жив на світі педагог, учений, письменник В.О. Сухомлинський. Він дуже любив дітей. Написав для них багато оповідань та казок: про ласкаве сонечко і м’яку зелену травичку, про працелюбних мурашок і веселого метелика, про зайчика-хвалька та про голосистого півника, про ласкаві мамині руки і добру бабусю.
Він писав казки про добро, бо сам був доброю людиною і дуже хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими. Щоб любили тата й маму, рідну домівку, нашу прекрасну Батьківщину з її широкими луками, густими лісами, безмежними ланами. Василь Олександрович вважав, що книга повинна супроводжувати дитину скрізь.
-Сьогодні ми разом з Читасиком прочитаємо казку Василя Олександровича «Як дівчинка образила Букваря» .
Тож, любі діти!
Рівнесенько сідаємо.
Для вас сьогодні
Казку починаємо.
4. Передбачення
- Прочитайте назву казки, вдумайтесь. Про що може бути казочка?
5. Виразне читання вчителем.
-Уважно слухаємо казочку і думаємо чи збудуться ваші передбачення.
6. Перевірка первинного сприймання (робота в парі, тестування)
Прийом «Договір про співпрацю»
Тест
«Як дівчинка образила Букваря»
1.Яку книгу дала мама дівчинці?
а) Читанку
б) Казки
в) Буквар
2.Буквар лежав поміж:
а) журналами
б) старими книжками
в) давніми газетами
3.Яку книжку читала дівчинка після школи?
а) з червоними вітрилами на обкладинці
б) книгу в твердій обкладинці
в) нову книгу з яскравими малюнками
4.Чому здивувалася дівчинка?
а) Буквар заговорив
б) новій книжці
в) не знайшла Буквар
5.У якої книжки дівчинка просила пробачення?
а) у нової книги з яскравими малюнками
б) у Букваря
в) у книги з червоними вітрилами на обкладинці
6.Куди поставила дівчинка Букваря?
а) на полицю поруч із найцікавішими книгами
б) на полицю із шкільними підручниками
в) поклала Буквар у ранець
7. Словникова робота.
ранець барвистий
вітрило давній
(Вітри́ло – будь-яка поверхня, призначена в якості рушія для створення тяги під впливом вітру).
-Підберіть «схожі» слова (синоніми).
-На яке питання відповідають слова першого стовпчика? Другого?
8. Повторне читання казки вголос.
-Сподобалась казка? Прочитаємо казочку «ланцюжком».
-Як ви думаєте, чому цей твір можна назвати казочкою?
9. Гра «Читай і рахуй»
-Прочитайте текст (самостійно) і порахуйте скільки разів в ньому зустрічається слово дівчинка.
10. Гра «Продовж речення»
-Я буду читати початок речення, а ви відшукаєте його і продовжите читати.
Лежить Буквар…
Здивувалась дівчинка…
Я все життя…
11. Вибіркове читання.
- Знайдіть і прочитайте речення, в якому говориться що дала мама, коли дівчинка пішла до школи.
-Знайти речення, в якому розповідається, яку книгу читала дівчинка, окрім Букваря.
12. Читання казки в особах
13. Аналіз змісту казки (робота в групах)
Метод «Займи позицію»
14. Творча робота над казкою
Гра «Знайди «сумні» та «ласкаві» слова»
Гра «Підпиши малюнок словами казки»
Фізкультхвилинка
Читай, читай, голівонько,
Та трішки відпочинь. (Кругові рухи головою).
А спинка, мов лінієчка,
Усі турботи скинь. (Почергово піднімають ліве і праве плече).
Очима, ніби фарами-
Блим, блим,блим,блим, блим,блим.
Гра « Питання до героїв казки».
- Якби ви могли зателефонувати героям казки, то які питання ви б їм поставили?
Гра «Корисні поради».
- Які поради ви б дали героям казки?
Гра «Склади продовження казки».
Гра « Я – герой казки».
- Як би ви вчинили на місці дівчинки?
15. Визначення головної думки казки.
- Чого вчить нас ця казка?
- Яка головна думка цієї казки?
VІІ. Підсумок уроку
Вправа «Закінчи речення»
— Сьогодні на уроці ми познайомилися...
— Найцікавіше було...
— Найбільше я запам’ятав...
— Удома розкажу...
Заключне слово вчителя
-Чи сподобалась вам подорож? Покажіть це своєю посмішкою.
-Ви молодці. Гарно працювали на уроці. Дякую вам з Читасиком за це. Я щаслива, що в мене такі розумні діти.
Із казкою, любі, не розлучайтесь,
В далеке дитинство щороз повертайтесь,
Вам казка чарівна підкаже пораду,
В ній знайдете завжди потіху й відраду.
Букварик шануйте, не ображайте!
Це перша з книжок, всім книгам начальник!