Тема уроку. |
Способи класифікації рослин. |
Навчально-виховна мета: |
Сформувати в учнів поняття про сучасну класифікацію рослин. Виховувати бережливе ставлення до довкілля, до природи рідного краю; виховувати науковий світогляд. |
Розвиваюча мета: |
Розвивати уміння порівнювати біологічні процеси у природі; уміння спостерігати та робити відповідні висновки та узагальнення. |
Тип уроку: |
Урок засвоєння нових знань. |
Методи навчання: |
Інформаційно – рецептивний: а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, робота з підручником. б) наочний: ілюстрація. Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань. Елементи інтерактивних технологій. |
Література: |
Біологія: 6 кл.: Підруч: для загальноосвіт. навч. закл. / І. Ю. Костіков. – К.: Грамота, 2014. – 296с.: іл. |
Обладнання: |
Ілюстрації і текст в підручнику, мультимедійна презентація. |
Основні поняття і терміни: |
Царство, відділ, клас, порядок, родина, рід, вид, покритонасінні, Однодольні, Дводольні, Капустяні, Бобові, Айстрові, Пасльонові, Селерові, Розові, Однодольні, Злакові, Лілієві, Цибулеві. |
Структура уроку
I Організаційний етап………………………….1 хв
II Актуалізація опорних знань………………....4 хв
III Мотивація навчальної діяльності…………....2 хв
IV Вивчення нового матеріалу……………........20 хв
V Узагальнення та систематизація знань….......15 хв
VI Підведення підсумків уроку……………........1 хв
VII Повідомлення домашнього завдання…..........2 хв
Хід уроку:
І Організаційна частина
Привітання вчителя і учнів.
Перевірка готовності класної кімнати та учнів до уроку. Перевірка присутніх.
ІІ Актуалізація опорних знань
Експрес-опитування
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми і мети уроку.
ІV Пояснення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
У сучасній систематиці рослин прийняті такі основні рівні класифікації:
Робота з підручником: перегляд мал. 186, 187, 188, 189 на с.193-195 та обговорення.
До дводольних належать близько 200 тис. видів рослин, їх характерні ознаки:
До однодольних належать близько 50 тис. видів рослин. Характерні ознаки рослин цього класу:
До класу Дводольні належать родини: Капустяні, Розові, Бобові, Пасльонові, Айстрові тощо.
До класу Однодольні належать родини: Злакові, Лілійні та ін.
Фізкультхвилинка «Квіточка»
Спала квіточка чарівна
(Закрити очі, торкнутися повік, злегка натиснувши на них за годинниковою стрілкою та проти неї)
Та вмить прокинулася,
(Покліпати очима)
Більше спати не захотіла,
(Руки підняти вгору (вдих), подивитися на руки)
Стрепенулася, потягнулася,
(Руки зігнути, розігнути (видих)
Здійнялася вгору та й полетіла.
(Потрясти долонями, подивитися вправо-вліво.)
Роьота з таблицею
Заповнення таблиці учнями з допомогою вчителя
Ознака |
Дводольні |
Однодольні |
Число сім`ядолей у зародка насінини |
|
|
Життєві форми (дерева чи трави) |
|
|
Внутрішня будова стебла |
|
|
Жилкування листка |
|
|
Тип кореневої системи |
|
|
V Узагальнення і систематизація знань
Питання для бесіди:
1. Що вивчає біологічна систематика?
2. Які рівні класифікації рослин ви знаєте?
3. Яке значення в житті людини мають представники дводольних?
4. Яке значення в житті людини мають представники однодольних?
Розгадайте кросворд:
|
1Р |
|
|
|
|||||||||
3о |
д |
н |
О |
д |
о |
л |
ь |
н |
і |
||||
|
4С |
т |
р |
и |
ж |
н |
е |
в |
а |
||||
Л |
|
||||||||||||
2п |
5о |
к |
р |
И |
т |
о |
н |
а |
с |
і |
н |
н |
і |
|
д |
|
|
Н |
|
|
|||||||
н |
|
6м |
И |
ч |
к |
у |
в |
а |
т |
а |
|||
у |
|
||||||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||
Запитання:
VІ Підбиття підсумків уроку
Вправа «Незакінчене речення».
«Сьогодні на уроці для мене було цікавим або новим….»
VІІ Повідомлення домашнього завдання
Прочитати §44. Виконати завдання 1 на с. 196. Підготувати цікаву інформацію про червоні водорості.