Конспект уроку на тему: "Сучасна модель атома. Протонно-нейтронна модель ядра атома. Ядерні сили. Ізотопи". Урок входить до розділу фізики 9 класу "Фізика атома і атомного ядра. Ядерна енергетика". Містить історичні дані, посилання на засоби ІКТ для перевірки знань учнів.
Мета: сформувати знання про сучасні погляди на модель атома та атомного ядра, ізотопи, сильну взаємодію нуклонів. Розвивати у школярів логічне і критичне мислення, стимулювати активну пізнавальну діяльність. Виховувати творче відношення до праці і навчання та свідому дисципліну.
Наочність і обладнання: навчальна презентація, комп’ютер, підручник, періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Усі тіла навколишньої живої й неживої природи складаються з дрібних частинок – атомів. Першими, хто висловив припущення про це, вважаються давньогрецькі філософи Левкіпп і Демокріт.
Левкіпп (приблизно 500 – 440 pp. до н.е.) Демокріт (приблизно 460 – 370 роки до н.е.)
Саме вони назвали атомом дрібну неподільну частинку, що утворює речовину. Вони вважали, що речовини утворюються в результаті зіткнення атомів і появи зв’язків між ними. Ні природу, ні механізм утворення цих зв'язків вони не уточнювали, зате зробили припущення про форму атомів. Вони вважали, що атоми мають форму правильних багатогранників: куба («атоми землі»), тетраедра («атоми вогню»), октаедра («атоми повітря»), ікосаедра («атоми води»). Більше двадцяти століть знадобилося вченим для того, щоб експериментально підтвердити атомістичну теорію будови речовини. Остаточно ця ідея утвердилася в науці в другій половині дев’ятнадцятого століття. До початку двадцятого століття фізики вже мали досить інформації про масу й розміри атома. На той час стало зрозумілим, що атоми не є дрібними частинками в складі речовини. Вони мають певну внутрішню структуру, розгадка якої дозволила б пояснити періодичність властивостей хімічних елементів.
Англійський фізик Джозеф Джон Томсон запропонував модель атома у вигляді позитивно зарядженої по всьому об'єму сфери діаметром 10-10 м, усередину якої, ніби родзинки в пудинг, вкраплені електрони. Позитивний заряд сфери компенсується сумарним негативним зарядом електронів. Джозеф Джон Томсон Модель атома Томсона (1856-1940 рр.).
У 1908–1911 рр. під керівництвом Ернеста Резерфорда досвідчений дослідник Ганс Ґейґер (1882–1945) і молодий аспірант Ернест Марсден (1889– 1970) проводили серію дослідів щодо з’ясування структури атома (посилання на відео дослід https://www.youtube.com/watch?v=793ypvIljas).
Для дослідів учені використали речовину, із якої з великою швидкістю вилітали позитивно заряджені частинки — так звані α-частинки (альфа-частинки).
Вузький пучок α-частинок зі свинцевого контейнера спрямовувався на тонку золоту фольгу, а далі потрапляв в екран, покритий шаром кристалів цинку сульфіду. Якщо в такий екран улучала α-частинка, то в місці її влучання відбувався слабкий спалах світла. Учені спостерігали спалахи за допомогою мікроскопа та реєстрували влучання α-частинок в екран.
Переважна більшість α-частинок проходила крізь золоту фольгу, не змінюючи напрямку руху, деякі відхилялися від початкової траєкторії. А от приблизно одна з 20 000 частинок відскакувала від фольги.
Резерфорд запропонував планетарну модель атома:
Планетарна модель атома.
Будова атомного ядра
Атомне ядро складається із частинок двох видів:
Нуклони – це протони й нейтрони, що входять до складу ядра атома.
Нуклонне (масове) число (А) – це сумарна кількість протонів і нейтронів в атомі.
Зарядове (протонне) число (Z) – це кількість протонів у ядрі.
Кількість нейтронів (N) у цьому ядрі: N = A – Z.
Нуклід – це вид атомів, який характеризується певним значенням зарядового числа та певним значенням масового числа.
Наприклад:
Скільки протонів і нейтронів містить ядро нукліда Титану ?
Ізотопи – це різновиди атомів того самого хімічного елемента, ядра яких містять однакове число протонів, але різну кількість нейтронів.
Сильна взаємодія
Кулонівські (електростатичні) сили відштовхування намагаються «зруйнувати» ядро.
Ядерні сили – це сили, які діють між протонами й нейтронами в ядрі та забезпечують існування атомних ядер.
Сили, які утримують частинки в ядрі, називають ядерними силами.
1. Скільки протонів і скільки нейтронів міститься в ядрах атомів Меркурію , Купруму , Германію ?
2. Як визначити кількість електронів в атомі?
3. У ядрі атома Брому 35 протонів і 45 нейтронів. Скільки електронів у цьому атомі?
4. У ядрі атома Карбону міститься 12 частинок. Навколо ядра рухаються 6 електронів. Скільки в ядрі цього атома протонів і нейтронів?
5. У ядрі атома певного хімічного елемента 31 протон і 39 нейтронів. Що це за елемент?
6. Чим відрізняються ядра ізотопів Феруму: ?
V. Підбиття підсумків уроку
Розгадайте кросворд за посиланням:
https://onlinetestpad.com/ua/crossword/17341-budova-atomu
VI. Домашня робота: опрацювати § 22, вправа № 22 (1 – 4).