Конспект уроку на тему: В.Симоненко "Цар Плаксій та Лоскотон"

Про матеріал

Дана розробка може бути використана при вивченні казки В.Симоненка "Цар Плаксій та Лоскотон" для зацікавлення учнів та розвитку їх логічного мислення і творчих здібностей

Перегляд файлу

Тема: Василь Симоненко.»Цар плаксій і Лоскотон». Різні життєві позиції царя Плаксія і Лоскотона.

 

Мета:продовжити опрацьовувати ідейно- художній зміст літературної казки,вчити простежувати різні способи життя і поведінки дійових осіб, проводити аналогії з сучасним життям; розвивати культуру зв’язного мовлення, творчі здібності учнів, їх фантазію, вміння висловлювати власні міркування щодо образів казки, виховувати оптимістич­не ставлення до життя, доброту, прагнення допомагати людям, зневажливе ставлення до егоїзму та жорстокості.

Теорія літератури:віршована мова, рима, ритмічна пауза.

Обладнання:чарівний кошик , картки, маркери

 

Хід уроку.

І. Привітання вчителя

Любі діти вас вітаю

Знань великих вам бажаю,

Хай ця зустріч у цей час

Надихне на радість вас!

Принесе вам добрий сміх

І удачі повен міх!

ІІ. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Обмін добрими побажаннями із сусідом по парті. Хай цей урок принесе тобі…

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

«Чарівний кошик» / необхідно підтвердити або спростувати запропоновану думку на тему «Сторінками життя і творчості В.Симоненка/

  • В. Симоненко народився в с. Біївці на Київщині. (Ні)
  • Навчаючись у школі, майбутній письменник був дуже здібним учнем. (Так, був дуже допитливим)
  • Василь  Симоненко не люби багато читати. ( Ні )
  • Після середньої школи В.Симоненко вступив до Полтавського педагогіч­ного інституту. (Ні)
  • Остання збірка творів В. Симоненка — «Тиша і грім». (Ні)
  • Казку «Цар Плаксій і Лоскотон»  Симоненко писав цілий рік / ні/
  • Плаксій разом з Лоскотоном(герой твору В. Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон») борються за радість, волю, щастя народних мас. (Ні)
  • Найбільше Плаксій полюбляв пити газовану воду. (Ні)
  • Лоскотонбу безвусим чоловіком. (Ні)
  • Капітан Макака — найкращий друг у Лоскотна. (Ні)
  • Плакота — найстарша дочка Плаксія. (Ні - Нудота)
  • У торбині Лоскотон носив сміх. (Так)

 

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми з вами помандруємо у чудову країну, але яку саме, ви самі відгадаєте

/ на дошці записано назву країни без голосних звуків « ВС*ЗН*ЙК*»/

Цієї країни на карті немає,

Але кожен учень туди поспішає,

У тій країні знання лиш живуть

Вони нас щодень на гостину зовуть!

Молодці! А відвідаємо ми разом цікаві міста: місто «Словограй», місто «Плутанина», місто «Пиши-Читай» та місто»Дослідників».

 

1.Місто «СЛОВОГРАЙ».

У цьому місті на вас чекає завдання, яке перевірить, наскільки вдумливо ви читали казку «Цар Плаксій та Лоскотон». Кожен з вас отримає картку із  цитатами, взятими з казки, ви її читаєте і продовжуєте пропущене слово.

1.«Там, де гори і долини,
де гуляє вітровій, —

Там цвіте (краса-країна)

З дивним ім'ям (Сльозолий)».

2. «І колись в країні тій
Був на троні цар (Плаксій)».

3. «Голова його — (мов бочка),
очі — ніби (кавуни)».

 4.«В Плаксія було (три дочки)
і (плаксивих) три сини».

        5 «Старша звалася (Нудота)».

«Середульшенька — (Вай-Вай)».
«Третя донечка — (Плакота)».

6. «Хай із ними день при дні

Плачуть всі в країні (діти)».

     7 «Хто всміхнеться — в часі тім

          Я того негайно (з'їм)!»

       8.«Ще була у Плаксія Грізна гвардія своя.

 В ній служили молодці ( Забіяки-сльозівці) ».

       9.«Але в тому диво-царстві, Зневажаючи закон, Жив у

          мандрах і митарстві добрий (дядько Лоскотон)».

        10.«Він приходив кожний вечір —

Хай чи дощ іде, чи сніг —

До голодної (малечі)

І усім приносив (сміх)».

        11«Лоскотливі мав він (вуса)»,

«І м'яке волосся (русе)

Розсипалося до вух».

      12«Тільки де він появлявся,

Зразу плач там (припинявся)».

 

      13 «І приходив до усіх

 Голосний та щирий (сміх)».

     14 «Був тоді у Плаксія Лютий посіпака,

Віроломний, як змія, (Капітан Макака)».

 

2. Мандруємо далі і я запрошую усіх у місто « ПЛУТАНИНУ».У цьому місті всі слова переплутані, то ж наше з вами завдання правильно записати слова, взяті саме із казки, яку ми вивчаємо

/ на дошці записані слова, діти відгадують і записують правильний варіант/

Дотану – Нудота

Коплата – Плакота

Ниплаксу – Плаксуни

Камака – Макака

Колостон–Лоскотон

Зісльовці – Сльозівці

Сійплак– Плаксій

Отож, ці слова нам підказують, що головними героями цієї казки є хто? / відповідь дітей /

 

3.А ми мандруємо далі у місто «ПИШИ  - ЧИТАЙ». У цьому місті ми глибше познайомимося з головними героями казки.  У це місто ми підемо не всі гуртом, а групами

/ вчитель ділить клас на дві групи  за допомогою слів «плаксій і лоскотон»/

Завданням для груп буде  скласти на аркуші паперу  інформаційне гроно  до образу

Плаксія і Лоскотонаі представити нам його  / кожній команді дається аркуш паперу і маркер- для завдання дається 2 хв/

 

3.1 Виходячи з ваших характеристик, що ви можете сказати?

/ відповіді дітей: Плаксій уособлює –зло, а Лоскотон – добро/

3.2. То з ким би ви хотіли дружити і чому?

3.3. А що краще: бути злим, чи добрим і чому?

3.4. Пригадайте, будь ласка, прислів’я про добро.

3.5.А які ви знаєте мультфільми, які підтверджують, що добрим все таки жити краще?

 

4. Щоб закріпити характеристику головних героїв, я пропоную зайти у місто «ДОСЛІДНИКІВ», де ви за допомогою ключових слів утворите протилежні пари до порівняльної характеристики Плаксія  і Лоскотона.

 / записуються в зошити ключові слова:

Сльози – сміх

Зло – добро

Сум – радість

Жорстокість – щирість

Самотність – дружелюбність

Ненависть – любов

4.1. Подивіться уважно на ці слова і скажіть, які  ми можемо віднести до Плаксія, а які до Лоскотона? / відповіді дітей/

 

ІУ. Закріплення вивченого

 Щоб підвести підсумки нашої подорожі, я пропоную рубрику « Проблемні питання: Я запитую. Ви відповідаєте»

5.1. Що трапилося б з країною, коли б Лоскотон не переміг Плаксія?

5.2.Яким чином Лоскотон здобув великої пошани серед людей?

5.3.Чим пояснити те, що Плаксій наприкінці казки гине, а Лоскотон продовжує творити добро?

5.4.Що робить сміх для людини?

 

6. Кажуть, що сміх продовжує життя людині. То ж нам з вами треба іти по життю не сумними, а усміхненими.  Зараз я вам пропоную гру «Синонімічний ряд».

Ваше завдання: дібрати до дієслова іти – синоніми. А що таке синоніми?

 

Іти – прямувати, ступати, крокувати, марширувати, мандрувати,чвалати.  Із одним із слів складіть і запишіть речення.

 

То ж я бажаю вам: чи ідіть, чи крокуйте, чи прямуйте, але завжди будьте усміхненими і щасливими!

Бо хто щасливий , той сміється,

Все йому в житті вдається!

 

У.Домашнє завдання.

Написати твір-мініатюру « Що робить сміх?»

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
29 березня 2018
Переглядів
1882
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку