Вітер. Утворення вітру. Види вітрів.
Мета уроку :дати визначення "вітер";
формувати знання про причини утворення вітру;
познайомити із основними характеристиками вітру;
актуалізувати знання про напрямки вітру;
розглянути види вітрів;
розвивати навички аналізувати розу вітрів
поглиблювати знання учнів про природні явища;
формувати вміння робити висновки; розвивати спостережливість;
виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований
Обладнання:Підручник ,зошит,ілюстрації флюгера ,анемомерта,повітряна куля, Портфель знань, гудзики Блума
Хід уроку
І.Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
починається урок.
Приготуйте без мороки
Все, що треба до уроку.
Книжку, зошит, ручку, олівці.
Приготувались?
Молодці!
Все у нас уже на місці,
залишилось тільки сісти!
Сядьте, дітки, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько.
Голову вище підніміть,
Плечі свої розведіть.
Всі на мене подивіться,
і приємно посміхніться!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Прийом "Портфель знать"
ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності
Загадки про вітер
Тож тема нашого сьогоднішнього уроку "Вітер"
За віруваннями давніх греків, Еол - володар вітрів, який мешкає на острові Еолія ,визначає напрямок вітру,його силу та швидкість.
Прийом «Проблемне питання»
Пам’ятаєте мультфільм про Вінні-Пуха й П’ятачка та їхню бесіду
про причини вітру? Вінні-Пух стверджував, що вітер піднімається тому, що дерева махають своїми гілками. Ні, заперечите ви, якраз навпаки! А який же тоді вічний двигун рухає повітря? Та як пояснити, що таке вітер?Ми на сьогоднішньому уроці і спробуємо пояснити. Свої знання про атмосферу ми уже склали у рюкзак. Тож вирушаємо в нашу подорож...
IV.Вивчення нового матеріалу
Діти ,давайте з вами спробуємо пояснити ,що таке вітер?
Вітер - це рух повітря у горизонтальному напрямку.
Діти ми з вами починаємо свою мандрівку на повітряній кулі,яка беззаперечно пов'язана із вітром. На нашій повітряній кулі розміщені мішечки із піском ,які регулюють підняття, а в нас їх ще немає. Давайте ми з вами виправимо нашу помилку і прикріпимо наші мішечки до кулі. Кожен мішечок буде означати характеристику за якою вчені вивчають вітер. До речі, а хто знає за якими характеристиками вивчають вітер.(робота із повітряною кулею)
А як же утворюється вітер?(Складання опорної схеми)
Висновок 1. Утворення вітру спричинено нерівномірним розподілом атмосферного тиску над земною поверхнею. Вітер завжди дме з області підвищеного тиску в область пониженого тиску
Діти , напрям вітру визначають за сторонами горизонту ,звідки він дме,а які вам відомі напрямки вітру?
Для позначення напрямку вітру горизонт поділяють на 8 напрямків, з них 4 головні і 4 проміжні.
А яким же пристроєм визначають напрям вітру?
Флюгер - прилад для визначення напрямку вітру.
Не менш важливою є і така характеристика ,як сила вітру. Сила вітру визначається за шкалою Бофорта ,яку оцінюють в балах.(Ознайомлення із таблицею )
Сила вітру, |
Характеристика |
Дія вітру |
0 |
Повна відсутність вітру. Дим піднімається прямовисно. Листя дерев нерухомі. |
|
1 |
Тихий |
Дим «пливе». Флюгер не обертається. |
2 |
Легкий |
Рух повітря відчувається обличчям. Шелестить листя. Флюгер обертається. |
3 |
Слабкий |
Тріпоче листя, хитаються дрібні гілки. Майорять прапори. |
4 |
Помірний |
Хитаються тонкі гілки дерев. Вітер піднімає пил та шматки паперу. |
5 |
Свіжий |
Хитаються великі гілки. На воді з'являються хвилі. |
6 |
Сильний |
Хитаються великі гілки |
7 |
Міцний |
Хитаються невеликі стовбури дерев. На морі здіймаються хвилі, що піняться. |
8 |
Дуже міцний |
Ламаються гілки дерев, важко йти проти вітру. |
9 |
||
10 |
Сильний шторм |
|
11 |
Жорстокий шторм |
Великі руйнування |
12 |
Ураган |
Призводить до спустошень |
Діти ,а зараз я вам пропоную оцінити силу вітру за наведеними описами.
1.Тихесенько вітер віє,
Степи ,лани мріють (1- 2 б)
2.Реве та стогне Дніпр широкий ,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.(9 - 10 б)
3... Ліс ще дрімає ще дрімає в передранішній тиші ...
Непорушно стоять дерева,загорнені в сутінь,
Рясно вкриті краплистою росою.
Тихо навкруги ,мертво..( 0 б)
4.Віють вітри,віють буйні,
Аж дерева гнуться...(8 б)
Молодці! А зараз я вам пропоную відпочити і трішки розім'ятися
Фізкультхвилинка
Вітер віє нам лице,
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше,тихше,
Деревце все вище ,вище,
Радо гіллячком хитає,
Доброго дня вам бажає.
Ще однією характеристикою вітру є - швидкість ,яка вимірюється в м \ с. Прилад ,який вимірює швидкість називається Анемометром.(запис визначення)
Розповідь учителя про вітер як явище природи.
На Землі вітер є потоком повітря, що рухається переважно в горизонтальному напрямку.
Метеорологи розрізняють вітри залежно від їхньої сили, тривалості та напрямку, з якого дме вітер.
Так, короткі (кілька секунд) сильні вітри називаються поривами. Сильні вітри тривалістю близько 1 хвилини називаються шквалами.
Діти, є вітри які змінюють свій напрям, а є які дмуть постійно.(складання схеми з поясненням)
Для того ,щоб дати наочне уявлення про напрямки вітрів метеорологи створюють своєрідний графік на якому кожна вісь вказують напрями горизонту та відкладають таку кількість позначок,скільки вітрів було у відповідному напрямі. Такий графік називають - роза вітрів. Давайте ми з вами спробуємо побудувати такий графік. За даними таблиці ми відкладаємо таку кількість поділок,яка вказана в таблиці навпроти сторони горизонту.
Побудуйте та проаналізуйте розу вітрів за даними, наведеними в таблиці.
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
1 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
V.Підсумок уроку
Прийом гудзики Блума(якщо всі гудзики застебнуті на сорочці ,ми готові до подорожі)
VI. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний текст підручника.
2. Користуючись календарем погоди, скласти розу вітрів одного
з місяців. Зробити висновки про переважання вітрів певного напрямку.
3.Знайти інформацію про деякі місцеві вітри за вибором
самум-спекотний, сухий, поривчастий і короткотривалий (до 20хв.) вітер найчастіше зустрічається у пустелях Північної Африки,
хамсін - сухий, гарячий, насичений пилом місцевий вітер з Півдня, що дме у країнах Північної Африки та Аравійського півострова
сироко- сильний теплий вітер, що дме з Сахари до країн Середземномор'я (Північної Африки та Південної Європи). Цей вітер несе велику кількість пилу та може досягати ураганної швидкості.
в Андах існує сильний перевальний вітер — хунта,
а в Аргентині — холодний памперо.
В Середній Азії дме по декілька днів поспіль пекучий, з пилом і піском- афганець.
Ось і закінчено урок,
І дзвенить для вас дзвінок!
Працювали добре друзі,
Відпочиньте по заслузі!
Сила вітру, |
Характеристика |
Дія вітру |
0 |
Повна відсутність вітру. Дим піднімається прямовисно. Листя дерев нерухомі. |
|
1 |
Тихий |
Дим «пливе». Флюгер не обертається. |
2 |
Легкий |
Рух повітря відчувається обличчям. Шелестить листя. Флюгер обертається. |
3 |
Слабкий |
Тріпоче листя, хитаються дрібні гілки. Майорять прапори. |
4 |
Помірний |
Хитаються тонкі гілки дерев. Вітер піднімає пил та шматки паперу. |
5 |
Свіжий |
Хитаються великі гілки. На воді з'являються хвилі. |
6 |
Сильний |
Хитаються великі гілки |
7 |
Міцний |
Хитаються невеликі стовбури дерев. На морі здіймаються хвилі, що піняться. |
8 |
Дуже міцний |
Ламаються гілки дерев, важко йти проти вітру. |
9 |
||
10 |
Сильний шторм |
|
11 |
Жорстокий шторм |
Великі руйнування |
12 |
Ураган |
Призводить до спустошень |
Сила вітру, |
Характеристика |
Дія вітру |
0 |
Повна відсутність вітру. Дим піднімається прямовисно. Листя дерев нерухомі. |
|
1 |
Тихий |
Дим «пливе». Флюгер не обертається. |
2 |
Легкий |
Рух повітря відчувається обличчям. Шелестить листя. Флюгер обертається. |
3 |
Слабкий |
Тріпоче листя, хитаються дрібні гілки. Майорять прапори. |
4 |
Помірний |
Хитаються тонкі гілки дерев. Вітер піднімає пил та шматки паперу. |
5 |
Свіжий |
Хитаються великі гілки. На воді з'являються хвилі. |
6 |
Сильний |
Хитаються великі гілки |
7 |
Міцний |
Хитаються невеликі стовбури дерев. На морі здіймаються хвилі, що піняться. |
8 |
Дуже міцний |
Ламаються гілки дерев, важко йти проти вітру. |
9 |
||
10 |
Сильний шторм |
|
11 |
Жорстокий шторм |
Великі руйнування |
12 |
Ураган |
Призводить до спустошень |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Напрямок вітру |
Пн |
ПнСх |
Сх |
ПдСх |
Пд |
ПдЗх |
Зх |
ПнЗх |
Тривалість, дні |
10 |
1 |
5 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
Гончарівська ЗОШ І - ІІІ ст
План - конспект відкритого уроку
з географії
6 клас
"Вітер. Утворення вітру. Види вітрів"
Підготувала та провела
вчитель географії
Є.В.Романюк
2019