Конспект уроку з географії для 6 класу на тему "Світовий океан та його частини"

Про матеріал
Розробка уроку з географії для 6 класу з теми "Світовий океан та його частини". На уроці продовжуємо формувати в учнів поняття «гідросфера» та її складові частини .Урок спрямований на розвиток в учнів основних груп компетентностей.
Перегляд файлу

Тема: Світовий океан та його частини

Мета уроку: продовжувати формувати поняття «гідросфера» та  її складові частини ;формування поняття «Світовий океан» та ознайомлення з його складовими; формувати знання про материки й острови;

розвивати первинні практичні навички визначати географічне положення океанів та його складових, визначати глибини морів та океанів за шкалою глибин; формувати практичні навички роботи з географічним атласом, географічною картою, підручником, картографічні навички на основі роботи з контурною картою ;

виховувати в учнів почуття дружньої взаємодопомоги,географічну культуру, розширювати світогляд учнів.

Формування основних груп компетентностей:

  • картознавча – робота з картами.
  • соціальна – самостійна робота із взаємоперевіркою.
  • комунікативна – робота в групі.
  • здоровязберігаюча – фізкультхвилинка.
  • просторова -  передбачає вміння учнів орієнтуватись в географічному просторі .
  • інформаційна – робота з джерелами географічної інформації.
  • інтелектуальна – різнорівневі домашні завдання

Обладнання: фізична карта півкуль, контурні карти, атласи, глобус, комп’ютер, мультимедійна презентація «Світовий океан та його частини», малюнки, повідомлення учнів про океани, звукозапис «Звуки океану»

Тип уроку: комплексного засвоєння знань.

Очікувані результати: учні розкривають ознаки понять «океан», «море»,»затока», «протока», «острів»; називають та знаходять на карті океани, найбільші моря, затоки, протоки, материки, острови, півострови; вміють користуватися шкалою глибин та визначати географічне положення водних об’єктів.

 

Хід уроку

                                              «Вода! Ти саме життя!

                                                              Ти – найбільше багатство!»

                                                       Антуан де Сент-Екзюпері     (слайд 2)

І. Організаційний момент

Привітання вчителя. Перевірка присутніх. Перевірка готовності учнів до уроку та наявності обладнання.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Прийом «Інтелектуальна розминка»  (слайд 3)

  1. Що таке світовий кругообіг води? Назвіть причину та наслідки світового кругообігу води.
  2. З яких частин складається гідросфера?
  3. Які океани ви знаєте?
  4. Як води суші пов’язані зі Світовим океаном?
  5. Яка частина площі поверхні Землі припадає на Світовий океан?

Тести

  1. Найпоширеніший мінерал на Землі:

а) алмаз;                           б) вода;

в) золото;                          г) кварц.

2.96,5 % вод всієї планети припадає саме на води:

а) атмосфери;                   б) Світового океану;

в) суходолу;                      г) підземні води.

     3. Вода в атмосфері перебуває переважно:

          а) у рідкому стані;            б) у газоподібному;

          в) у твердому;                   г) всі відповіді вірні.

     4. Малому колообігу води відповідає характеристика:

         а) океан-повітря-суходіл-океан;

         б) океан-повітря-океан;

         в) океан-суходіл-повітря-океан;

         г) океан –повітря-суходіл-повітря-океан.

     5. З усього об’єму води на Землі прісної води:

         а) 5%;                                       б) 4%;

         в) 3%;                                       г) 2%.

     6. Вода  переходить з рідкого стану в газоподібний за температури:

         а) 0 С;                                       б)+ 50 С;

         в) + 100 С;                                г) – 10 С.

     7. Великому колообігу води відповідає характеристика:

         а) океан-повітря-суходіл-океан;

         б) океан-повітря-океан;

         в) океан-суходіл-повітря-океан;

         г) океан –повітря-суходіл-повітря-океан.

     8. Вода переходить з рідкого стану в твердий за температури:

         а) 0 С;                                       б)+ 50 С;

         в) + 100 С;                                г) – 10 С.

      9. До поверхневих вод суходолу належать:

        а) океани і моря;                       б) річки, озера, болота;

        в) річки, моря, озера, болота; в) річки, моря, озера.

     10. Найменша кількість води перебуває:

         а) у Світовому океані;             б) у льодах і снігах;

         в) на суходолі;                          г) в підземних водах.

Відповіді: 1-в, 2-б, 3-б, 4-б, 5-в, 6-в, 7-а, 8-а, 9-б, 10-в (слайд 4)

IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Прийом «Практичність теорії» (слайд 5)

Ви вже знаєте про те, що на Землі існував один материк — Панґея, з усіх боків оточений єдиним океаном. Рухи літосферних плит розділили цей величезний материк на шість частин, які, у свою чергу, поділили єдиний океан на чотири складові. Однак, незважаючи на такі серйозні зміни в обрисах суші та води, океан зберіг свою цілісність. Із будь-якої його точки можна потрапити до будь-якої іншої, не перетинаючи суходолу. Не вірите? Спробуйте! Давайте здійснимо подорож Світовим океаном, познайомимося з його частинами та з’ясуємо особливості ділянок суходолу в океані.

IV. Вивчення нового матеріалу

Під час нашої мандрівки ми дізнаємося: (слайд 6)

  1. Що таке Світовий океан, його складові.
  2. Моря: середземні, міжострівні та окраїнні.
  3. Затоки і протоки.
  4. Суходіл в океані: материки, півострови, острови.

1.Що таке Світовий океан, його складові.(слайд 7)

Гідросфера займає ¾ нашої планети, без води не можливе життя. Вона скрізь солона і прісна, прозора і каламутна, рідка і тверда у вигляді пару, озер, морів та океанів. Отже відправимось до подорожі на Блакитну планету. Світовий океан – це суцільна водна оболонка на поверхні земної кори, що оточує материки і складається з океанів, морів, заток і проток.(слайд 8)

  • Поняття „Світовий океан” з'явилося 100 років тому. Його ввів академік Шокальський. Найбільшими частинами Світового океану є океани.
  • Як же утворилися океани?
  • Вони утворилися під час охолодження Землі, коли в наслідок перетворення водяної пари на рідину океанічні улоговини поступово наповнювалися водою. Це процес, коли вода надходила з надр Землі через гарячі джерела, йшов паралельно виникненню континентів. Якраз ці континенти і оточують води Світового океану.

Океан – частина Світового океану, яка розміщена між материками, має великі розміри.

Прийом «Картографічний практикум» (Практична робота №7 (початок) з картою океанів, атласами та контурними картами).

  • Скільки всього океанів на Землі?
  • Назвіть океани Землі у порядку зменшення, дивлячись на карту.
  • Підпишіть назви океанів на контурній карті.

Світовий океан об’єднує чотири океани Тихому належить ( 53%), Атлантичний займає (25% ), Індійський (21%) та Пн.Льодовитий ( 1%). (слайд 9)

2.  Моря: середземні, міжострівні та окраїнні. 3.Затоки і протоки.

Прийом «Знайди відповідь» (робота з підручником)

Важливою складовою є моря. Прочитайте в підручнику, що таке море та які бувають моря (с.159).

А тепер давайте скажемо, що таке море, їх види. (слайд 10)

Море – частина океану, яка відособлена від нього ділянками суходолу або групами островів.

Бувають середземні ті, що глибоко вдаються в суходіл і сполучаються з океаном протоками (Чорне, Азовське);

 окраїнні – розміщуються на окраїнах материків і мало вдаються в суходіл (Берингове, Аравійське, Баренцеве);

міжострівні – розміщуються між островами (Яванське, Банда).

Невід’ємними частинами Світового океану є затоки і протоки.

Знайдіть у підручнику (стор.159-160) і запишіть визначення цих понять.

Так що таке затока? Протока? (слайди 11-12)

Затока – частина моря, океану, що глибоко вдається в суходіл, але має вільний зв'язок з океаном (Біскайська, Бенгальська,Ла-Плата);
Найбільшими затоками є Велика Австралійська, Бенгальська в Індійському океані, Мексиканська та Гвінейська в Атлантичному, та Аляска і Каліфорнійська в Тихому океані.

Випереджальне завдання: повідомлення про  океани.

Протока – вузька смуга води, що розділяє ділянки суходолу і сполучає суміжні водні басейни (Берінгова, Керченська, Босфор, Магеланова, Гібралтарська).

Найбільша протока відкрита піратом Френсісом Дрейком і носить його ім'я. З'єднує Атлантичний та Тихий океани, розділяє Південну Америку та Антарктиду.
Гібралтарська - поєднує Середземне море й Атлантичний океан.

Панамський канал. З'єднує Атлантичний і тихий океани.
Берингова протока( поєднує Тихий та Північний Льодовитий океан). Всі протоки й канали допомагають скоротити шлях при морських плаваннях в Світовому океані.

Фізкультхвилинка (Комплекс вправ для профілактики зорової втоми під музичний супровід).(слайд 13)

4.Суходіл в океані: материки, півострови, острови. (робота з картою).

Материк – величезна ділянка суходолу, що з усіх або майже з усіх боків оточена морями або океанами. (слайд 14)

Суходіл в Світовому океані представлений островами та півостровами.
Острів – невелика ділянка суходолу, з усіх боків оточена водами океану або моря.
Найбільший острів – Гренландія, за площею він у 3,5 раза більший за територію України.Іноді острови представляють собою архіпелаги.
Архіпелаг – це група островів, що розташовані неподалік один від одного. Найвідоміші архіпелаги (Японські, Філіппінські, Алеутські).

За походженням острови поділяють на материкові, вулканічні й коралові.

Складання схеми „Види островів”  (слайд 15)

Види островів за походженням

 

 

 

 

 

материкові

 

вулканічні

 

коралові

 

 

 

 

частини материка, які відокремилися в наслідок руху земної кори

утворилися під час виверження вулканів

 

складені вапняковими скелетами коралових поліпів

 

 

 

 

        Мадагаскар

            Гавайські

Великий Бар’єрний риф

 

 

 

«Картографічний тренінг»

  •   Я буду показувати острова та півострова, а ви знаходьте
    їх в атласі.
  • Материкові – Гренландія, Мадагаскар, Нова Гвінея.
  • Вулканічні – Гавайські, Курильські .
  • Коралові – Великий бар’єрний риф.
  • Півострови – Аравійський, Індостан, Кримський, Скандинавський.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Cамостійна робота із взаємоперевіркою

Завдання на відповідність (слайд 16)

1. Тихий океан                                                А. найменший

2. Атлантичний океан                                    Б. найтепліший

3. Індійський океан                                        В. найбільший

4. Північний Льодовитий океан                   Г. вдвічі менший від найбільшого

(1- В; 2- Г; 3- Б; 4- А.)

Прийом «Третій зайвий».  

Чорне, Мертве, Середземне. (Мертве – озеро)

Берингова, Бенгальська, Дрейка. (Бенгальська – затока)

Мексиканська, Магеланова, Гвінейська. (Магеланова – протока)

Індостан, Лабродор, Гренландія. ( Гренландія- острів)

Прийом: «Подорож океанами» (робота в групах)

За картами атласу учні складають характеристику географічного положення океану.

Картка для роботи в групі

Назва океану

 

У яких півкулях розташований

 

Береги яких півкуль  омиває

 

Моря

 

Затоки

 

Острови

 

YІ. Домашнє завдання. (слайд 17)

Опрацювати текст параграфа 44, стор.158 – 161, закінчити виконання практичної роботи №7 с.161.

Творче завдання: знайти інформацію про географічні назви частин Світового океану.

YІІ. Підсумок уроку.

Оцінювання, цінування роботи учнів на уроці, обговорення результатів роботи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тести

  1. Найпоширеніший мінерал на Землі:

а) алмаз;                           б) вода;

в) золото;                          г) кварц.

2.96,5 % вод всієї планети припадає саме на води:

а) атмосфери;                   б) Світового океану;

в) суходолу;                      г) підземні води.

     3. Вода в атмосфері перебуває переважно:

          а) у рідкому стані;            б) у газоподібному;

          в) у твердому;                   г) всі відповіді вірні.

     4. Малому колообігу води відповідає характеристика:

         а) океан-повітря-суходіл-океан;        б) океан-повітря-океан;

         в) океан-суходіл-повітря-океан;        г) океан –повітря-суходіл-повітря-океан.

     5. З усього об’єму води на Землі прісної води:

         а) 5%;                                       б) 4%;

         в) 3%;                                       г) 2%.

     6. Вода  переходить з рідкого стану в газоподібний за температури:

         а) 0 С;                                       б)+ 50 С;

         в) + 100 С;                                г) – 10 С.

     7. Великому колообігу води відповідає характеристика:

         а) океан-повітря-суходіл-океан;        б) океан-повітря-океан;

         в) океан-суходіл-повітря-океан;        г) океан –повітря-суходіл-повітря-океан.

     8. Вода переходить з рідкого стану в твердий за температури:

         а) 0 С;                                       б)+ 50 С;

         в) + 100 С;                                г) – 10 С.

      9. До поверхневих вод суходолу належать:

        а) океани і моря;                       б) річки, озера, болота;

        в) річки, моря, озера, болота; в) річки, моря, озера.

     10. Найменша кількість води перебуває:

         а) у Світовому океані;             б) у льодах і снігах;

         в) на суходолі;                          г) в підземних водах.

Тести

  1. Найпоширеніший мінерал на Землі:

а) алмаз;                           б) вода;

в) золото;                          г) кварц.

2.96,5 % вод всієї планети припадає саме на води:

а) атмосфери;                   б) Світового океану;

в) суходолу;                      г) підземні води.

     3. Вода в атмосфері перебуває переважно:

          а) у рідкому стані;            б) у газоподібному;

          в) у твердому;                   г) всі відповіді вірні.

     4. Малому колообігу води відповідає характеристика:

         а) океан-повітря-суходіл-океан;        б) океан-повітря-океан;

         в) океан-суходіл-повітря-океан;        г) океан –повітря-суходіл-повітря-океан.

     5. З усього об’єму води на Землі прісної води:

         а) 5%;                                       б) 4%;

         в) 3%;                                       г) 2%.

     6. Вода  переходить з рідкого стану в газоподібний за температури:

         а) 0 С;                                       б)+ 50 С;

         в) + 100 С;                                г) – 10 С.

     7. Великому колообігу води відповідає характеристика:

         а) океан-повітря-суходіл-океан;        б) океан-повітря-океан;

         в) океан-суходіл-повітря-океан;        г) океан –повітря-суходіл-повітря-океан.

     8. Вода переходить з рідкого стану в твердий за температури:

         а) 0 С;                                       б)+ 50 С;

         в) + 100 С;                                г) – 10 С.

      9. До поверхневих вод суходолу належать:

        а) океани і моря;                       б) річки, озера, болота;

        в) річки, моря, озера, болота; в) річки, моря, озера.

     10. Найменша кількість води перебуває:

         а) у Світовому океані;             б) у льодах і снігах;

         в) на суходолі;                          г) в підземних водах.

 

Завдання на відповідність

1. Тихий океан                                                А. найменший

2. Атлантичний океан                                    Б. найтепліший

3. Індійський океан                                        В. найбільший

4. Північний Льодовитий океан                   Г. вдвічі менший від найбільшого

 

Прийом «Третій лишній».  

Чорне, Мертве, Середземне.

Берингова, Бенгальська, Дрейка.

Мексиканська, Магеланова, Гвінейська.

Індостан, Лабродор, Гренландія.

 

Прийом: «Подорож океанами» (робота в групах)

За картами атласу учні складають характеристику географічного положення океану.

Картка для роботи в групі

Назва океану

 

У яких півкулях розташований

 

Береги яких півкуль  омиває

 

Моря

 

Затоки

 

Острови

 

 

Види островів за походженням

 

 

 

 

материкові

 

вулканічні

 

коралові

 

 

 

частини материка, які відокремилися в наслідок руху земної кори

утворилися під час виверження вулканів

 

складені вапняковими скелетами коралових поліпів

 

 

 

        Мадагаскар

            Гавайські

Великий Бар’єрний риф

 

 

Комплекс вправ для профілактики зорової втоми.

(2 – 2.5 хв.)

Вправи виконуються на робочому місці в положенні сидячи, відкинувшись на спинку стільця.

1. Дивитися перед собою протягом 2 – 3 с., потім на 3 – 4 с. опустити очі вниз. Повторити вправу 4 – 5 раз.

2. Підняти очі вверх, опустити їх вниз, відвести очі в праву сторону, відвести очі в ліву сторону. Повторити 3 – 4 рази.

3. Підняти очі вверх, зробити ними колові рухи за годинниковою стрілкою, зробити ними рухи проти годинникової стрілки. Повторити 3 – 4 рази.  

4. Міцно заплющити очі на 3 – 5 с., відкрити на 3 – 5 с. Повторити 4 – 5 раз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатковий матеріал до уроку

• Найбільший з океанів — Тихий. Він один займає майже стільки ж площі на Землі, скільки всі інші океани разом. На його акваторії (180 млн км2) досить вільно розмістилися б усі материки, причому залишилося б місце ще й для другої Африки.

• Атлантика була єдиним реальним океаном, відомим жителям Європи в античні часи. В уявленні стародавніх греків, океан оточував землю з усіх боків. Грецькі мудреці вважали, що з океану сходять і в нього опускаються всі світила — Сонце, Місяць, зірки (крім сузір’я Великої Ведмедиці, що ніколи не торкається води). Весь обшир океану, звичайно, ніхто з греків бачити не міг, але коли їхні кораблі, рухаючись на захід, виходили із Середземного моря, безкрая гладінь, з’єднана на обрії з небом, відкривалась поглядам вражених моряків. Згідно з грецькою міфологією, там, на крайньому заході, жив титан Атлант, який тримав на своїх плечах небесне склепіння. За ім’ям цього титана і весь водний простір на захід від Європи почали називати Атлантичним океаном.

  • Види заток: 

Бухти 

Невеликі акваторії обмежені мисами або островами (східне узбережжя Євразії) 

 

 

 

 

Губи 

Морські затоки в гирлах річок (Північ Євразії) 

Лагуни 

Неглибокі, відділені вузькими піщаними косами (східне узбережжя Південної Америки) 

Лимани 

Подібні до лагун (Чорне, Азовське моря) 

Естуарії 

Воронкоподібні затоки в гирлах річок (Європейське узбережжя) 

Фіорди 

Вузькі і глибокі в скелястих берегах (Скандинавський півострів) 

 

docx
Додано
2 лютого 2020
Переглядів
9137
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку