Конспект уроку на тему: "Звертання. Розділові знаки при звертанні. Поширені та непоширені звертання"

Про матеріал
Грамотність в українській мові передбачає знання не тільки лексики, а й орфографії, пунктуації та інших мовознавчих розділів. Звертання - це невід'ємна частина спілкування в будь-якій державі. Пропоную, спираючись на інноваційні методи роботи, розглянути звертання та розділові знаки, пов'язані з ними.
Перегляд файлу

 

 

 

 

Конспект

уроку з української мови у 8 класі на тему:

«Звертання. Розділові знаки при звертанні. Поширені та непоширені звертання»

 

 

Підготувала

вчитель української мови та літератури

Городищенського ліцею Козівської селищної ради

Павлишин Л.В.

 

2022

 

Тема:  Звертання поширені й непоширені. Розділові знаки при звертаннях.

Мета:

- навчальна:

домогтися усвідомлення і засвоєння учнями основних відомостей про звертання, вироблення практичних умінь і навичок розпізнавати звертання в готовому тексті, вимовляти з відповідною інтонацією, правильно ставити розділові знаки при звертанні;

- розвивальна:

розвивати усне і писемне мовлення школярів, зокрема з використанням звертань, вміння аналізувати і робити висновки;

- виховна:

формувати знання мовленнєвого етикету, забезпечити розуміння учнями що означає бути вихованими до співрозмовників: членів родини, старших за віком людей, однолітків, прищеплювати  любов, повагу і цікавість до рідного слова, України, рідного народу.

Обладнання:   комп’ютер,слайд-шоу, таблиці « Звертання», роздатковий матеріал ( картки), мультфільм, відеозапис «Говоримо українською»

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу із використанням випереджуючого навчання.

Форма уроку: захист учнівських проектів.

Міжпредметні зв’язки: українська література, інформатика,  музичне мистецтво.

Епіграф уроку:

Пригорнись до мене , слово,

Коли щира ллється мова,

Відвернись від мене, слово,

Коли думка, як полова.

Любов Забашта

Скільки в нас є, любі друзі, для звертання ніжних слів!

Дмитро Білоус

 

 

 

Хід уроку

І.  Організаційна частина

ІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Сьогодні, дорогі учні, ми з вами помандруємо країною Звертання. На нашому уроці звучатимуть звертання до мови, України, до пісні, до батьків.

За мету поставимо собі поглибити знання з теми «Звертання», вдосконалити вміння визначати поширені й непоширені звертання в реченнях, правильно ставити розділові знаки, навчитися виразно інтонувати речення зі звертаннями, тобто маємо показати, що ми - справжні філологи, грамотні й освічені, знаємо і вміємо.

  1. Лірична хвилинка

Звучить поезія Дмитра Білоуса «Слова покликані – прості і величні»

В джерелах слова – душі криниця,

А рідна мова – як чарівниця.

Звичайний приклад візьму навмисне,

Краса ж така в нім, що серце стисне.

Дивися – в кличнім простім відмінку:

«Ой не стелися, зелен барвінку…»

Одвертий кличний – немов дитинний,

Музичний, зичний та ще й гостинний.

Вживеш ти усно чи на папері –

Мов у світлицю відчиниш двері.

Звертання щире, душевне, щедре –

Василю, Павле, Іване, Петре:

І так сердечно,  і так ласкаво –

Наталю, Лесю, а чи Любаво!

До зборів, сходки відкрито й радо –

Чи товариство, а чи громадо!

А найсвятіше душа приємле –

Моя Вкраїно, кохана земле,

Ти, сивий Дніпре,і ти, Дунаю, -

Миліших серцю звертань не знаю.

 

 

 

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу

  1. Проблемно-пошукова робота

(Учні заздалегідь працювали над проектами)

Випереджувальні завдання:

І група. Звертання. Розділові знаки при звертанні.

ІІ група. Поширені та непоширені звертання.

ІІІ група. Звертання у щоденному спілкуванні.

  1. Презентація та захист учнівських проектів

 

Захист проекту «Звертання. Розділові знаки при звертанні»

Вправи на закріплення матеріалу.

  • Міні-дослідження «Кому належать слова?»

Встановити відповідність слів автора, знайти звертання, пояснити розділові знаки.

 

  • Вправа «Відредагуйте речення»

Переписати речення, розставляючи потрібні розділові знаки, замість крапок поставити пропущені букви.

  1. Мам… люба глянь як сяють зорі золоті.
  2. Рідна Україн… земл… колискова обіймаю піснею тебе.
  3. Україн… мила кра… мій чудовий чи є в світі ще така краса!
  4. Повій вітр… тихесенький з-за синього моря.

 

Захист проекту. Поширені та непоширені звертання

                   Вправи на закріплення матеріалу.

  •               Пояснювальний диктант.

Записати речення, охарактеризувати звертання (поширене чи непоширене),  пояснити пунктограми.

  1. Бабусенько, голубонько, серце моє, ненько, скажи мені щиру правду, де милий – серденько?
  2. Україно! Ти для мене диво.
  3. Ясні зорі, тихі води – то земля твоя, мій сину.

 

  •                    Робота з підручником. Вправа № 301

                         Прочитати речення, визначити однорідні звертання.

 

  •               Синтаксична розминка.

Зробити синтаксичний розбір речень

  1. Рости, рости, моя пташко, мій маковий цвіте!
  2. Весно, весно, прийди до нас.
  3. Мамо рідненька, прийми мої вітання.
  4. Мій сину! Розум і обачність будуть твоєю окрасою.

 

Із мовної скарбнички: Звертання ніколи не бувають членами речення.

 

  •               Творче завдання

Складіть й запишіть речення, у яких подані слова (словосполучення) виступали б:

а) підметом;

б) звертаннями.

 Довідка: Україна, рідна земля, Дніпро, матінка.

 

  •               Дослідження-трансформація

Записати речення, змінюючи місце звертання. Прочитати, пояснити особливості інтонації кожного речення.

  1. Відроджуйся і розквітай, рідна мово.
  2. Друже, розпочнімо гарну працю.
  3. Весняний дощику, дай напитися земельці.

 

Із мовної скарбнички:  Звертання вимовляються з окличною інтонацією, високим тоном, особливо на початку речення. У вимові перед звертанням паузи зазвичай немає, є пауза, як правило, після нього. Якщо звертання стоїть у середині речення, воно читається швидким темпом.

 

Захист проекту «Звертання У щоденному спілкуванні»

  •               Дослідження. Використання звертання у повсякденному спілкуванні.
  •               Творче завдання «Слово до матері»
  •               Інсценізація народної драми «Явтух».
  •               Виконання вправи

                  Поставити іменні словосполучення й у формі кличного відмінка.

  1. Пан лікар –
  2. Добродій консультант –
  3. Друг Михась –
  4. Панночка Наталя –
  5. Сестра Христинка –
  6. Петро Степанович –
  7. Марія Миколаївна -

Із мовної скарбнички:   Відеозапис  «Говоримо українською».

IV. Підсумок уроку

Технологія « Незакінчене речення»

  • Я знаю …
  • Я вмію…
  • Я можу…

Заключне слово вчителя.

Робота над проектом була цікава і змістовна. Групи працювали злагоджено, допомагати один одному, спільно із вчителем було узагальнено матеріал і зроблено запропоновану презентацію.

V. Оцінювання роботи

Картки самооцінки

(Учні заповнюють картки, звучить запис пісні «Є в нашій мові прекрасні звертання»)

VІ. Домашнє завдання

Прочитати с. 182 -190

Середній рівень. Виписати із художньої літератури 5 речень із звертаннями.

Достатній рівень. Виконати письмово вправу № 309

Високий рівень. Творча гра «Матеріал у номер» (використовуючи звертання, написати від імені охоронців природи лист-звернення до тих, хто забруднює довкілля.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Павлишин Любов
Додано
14 лютого 2023
Переглядів
1940
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку