Конспект уроку навчання грамоти на тему: «Опрацювання оповідання В. Дуб «Бджілка»»

Про матеріал
Мета: закріпити в учнів знання про звук [дж], уміння читати склади, слова з буквосполученням «дж»; поглиблювати уміння аналізувати звуковий і буквений склад слова, розрізняти невідповідність між кількістю звуків і букв; збагачувати словниковий запас дітей; розвивати пам’ять, увагу, фонематичний слух, пізнавальний інтерес, зв’язне мовлення школярів; формувати вміння працювати в парах, групах; виховувати в учнів працьовитість.
Перегляд файлу

Тема: «Опрацювання оповідання В. Дуб «Бджілка»»

Мета: закріпити в учнів знання про звук [дж], уміння читати склади, слова з      буквосполученням «дж»; поглиблювати уміння аналізувати звуковий і буквений склад слова, розрізняти невідповідність між кількістю звуків і букв; збагачувати словниковий запас дітей; розвивати пам’ять, увагу, фонематичний слух, пізнавальний інтерес,  зв’язне мовлення школярів; формувати вміння працювати в парах, групах; виховувати в учнів працьовитість.

Обладнання: мультимедійна презентація, мікрофон, картки для роботи в парах, картки з прислів’ями для роботи в групах, фото для створення асоціативного куща, 100 г натурального меду, діжечка з сюрпризом.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Створення позитивного настрою. (Слайд 1)

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок.

Він незвичний і цікавий -

Тож гостей зібрав чимало.

Поверніться обличчям до гостей

І скажіть щиро: «Добрий день!»

II. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.

  1. Вправа «Мікрофон». (Слайд 2)
  • З яким звуком ви ознайомилися на минулому уроці?
  • Як цей звук потрібно вимовляти?
  • Як на письмі позначається звук [дж]?
  1. Мовна розминка. (Слайд 3)

а) Робота над чистомовкою.

Щоб ваш ротик працював,

Звуки гарно промовляв –

Чистомовку треба повторити,

Правильно й чітко говорити.

 

Жу – жу – жу – я із дітками дружу.

Чу – чу – чу – я до них лечу.

Шу – шу – шу – в гості їх запрошу.

Щу – щу – щу – медом всіх пригощу.

б)Утворення та читання прямих складів. (Слайд 4)

                                         а          о          у         е          и             і

 

 

 

 

дж

 

в) Читання обернених складів. (Слайд 5)

адж, одж,  удж,  едж,  идж,  ідж

г) Читання прямих складів. (Слайд 6)

бджа,  бджо, бджу, бдже,  бджи, бджі

III. Актуалізація опорних знань.

  1.  Робота над загадкою. (Слайд 7)

  • Сьогодні на уроці ви познайомитесь із цікавим життям дуже працьовитої комахи. Якої саме ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Наче птиця, крила має,

Все літає та співає:

  • Я медок вам ношу,

Не чіпайте, бо вкушу!

(Бджола) (Слайд 8)

  • Вимовте слово «бджола».

   2. Побудова звукової моделі слова – відгадки. (Робота на картках в парах) (Слайд 9)

  1. Звуко – буквений аналіз слова. (Слайд 10)
  • Скільки складів у цьому слові?
  • Назвіть перший склад.
  • Назвіть другий склад.
  • Назвіть перший звук у слові.
  • Який він за звучанням?
  • Як ви його позначили в звуковій моделі?
  • Якою буквою він позначається на письмі?

(Аналогічно характеризуються інші звуки)

  • Який звук наголошений?
  1. Зіставлення кількості букв і звуків.
  • Скільки в слові букв?
  • А звуків?
  • Чому в слові більше букв, ніж звуків?
  1. Створення асоціативного куща. (Слайд 11)
  • Що виникає у вашій уяві, коли ви чуєте слово «бджола» ?

(Мед, квіти, вулик, пасіка, пасічник, вощина, пилок, солодощі, тощо)

(Вчитель прикріплює на дошку, де уже знаходиться фотографія бджоли, інші фото. Одночасно проводиться словникова робота)

IV.  Повідомлення теми уроку.

  • Сьогодні на уроці ми прочитаємо цікаве оповідання Валентини Дуб «Бджілка». (Слайд 12)

V.  Вивчення нового матеріалу.

  1. Коротеньке повідомлення вчителя про В. Дуб. (Слайд 13)
  • Валентина Євгеніївна Дуб працювала радіожурналісткою. Радіожурналіст – це людина, яка працює на радіо. Голос радіожурналістів можна почути по радіо.
  1. Словникова робота. (Слайд 14)
  • Зараз ми прочитаємо слова, які будуть зустрічатися в оповіданні.

виручив                    обсушила                покликала

здивувався              назбирала               поставила

врятував                   розповіла

                                   постаралися

а) Читання колонок слів вчителем.

б) Читання слів учнями вголос.

в) Самостійне напівголосне читання.

г) Читання виділених слів. (Слайд 15)

виручив                    обсушила                покликала

здивувався              назбирала               поставила

      врятував                   розповіла

                                    постаралися

- Прочитайте виділене слово в першому стовпчику, якими  іншими словами його можна замінити?

- Прочитайте виділене слово в другому стовпчику, як його можна замінити?

- Прочитайте виділене слово в третьому стовпчику, як по іншому можна сказати?

  1. Опрацювання оповідання В. Дуб «Бджілка».

а) Читання оповідання вчителем.

б)Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.

- Зараз уважно прочитайте оповідання, а потім скажете, до якого слова відносяться слова в кожному стовпчику.

  1. Фізкультхвилинка «Бджілки».
  • Ви багато працювали, тому час відпочити. Бджілки запрошують вас потанцювати разом з ними. (Слайди 16, 17, 18, 19, 20, 21)

5. Продовження роботи над текстом. (Слайд 22(1))

а) Читання «ланцюжком».

б) Відтворення змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.

- Що трапилося із бджілкою?

- Хто її врятував?

- Як Василько виручив з біди бджілку?

- Що поставила мама на стіл?

- Як бджілка віддячила Василькові?

- Чому здивувався Василько?

в) Читання в особах.

VI.  Закріплення вивченого матеріалу.

1. Гра «Розвідники».

- Знайдіть і зачитайте речення, в кінці якого стоїть знак оклику.

- Як ви його розумієте?

- Знайдіть і зачитайте речення, в кінці якого стоїть знак питання.

- Скільки разів у тексті зустрічається слово «бджілка»?

- Прочитайте ці речення.

2. Гра «Дочитайте речення до кінця».

- Вона хотіла напитися і …

- Вилізла на нього бджілка …

- Поставила на стіл …

- Одна …

3. Гра «Художники». Словесне малювання.

- Які малюнки до оповідання ви б намалювали?

4. Реклама.

  • Щоб ви остаточно переконалися, що мед -  смачний і корисний, подивіться рекламу.

(Слайд 22(2))

Мед (Слайд 23)

  1. Хто мед вживає -

Той здоров’я гарне має.

Зубна паста (Слайд 24)

  1. Здорові зуби, ясна, імунітет.

Паста з прополісом – і весь секрет.

Шампунь (Слайд 25)

  1. Шампунь медовий – усім відомий.

Фарби для малювання (Слайд 26)

  1. Фарби медові для малювання чудові.
  1. Робота в групах (деференційовано). (Слайд 27)
  • Бджілки з воску роблять спеціальні комірчини. Вони називаються сотами. Комахи їх наповнюють медом. (Слайд 28)
  • А в нас сьогодні соти не прості, а із завданнями.

Кожній групі потрібно розмістити соти так, щоб утворилося прислів’я.

  • Як починаємо писати речення?
  • Що ставимо в кінці речення?
  • Враховуйте це, коли будете розміщувати слова.

1група (дівчатка) Бджола мала, а й та працює.

       2 група (хлопчики) Бджола мала тілом, та велика ділом.

  • Яке утворилося прислів’я в дівчаток? (Слайд 29)
  • Як ви розумієте його значення?
  • Яке  прислів’я склали хлопчики? (Слайд 30)
  • Як ви розумієте його значення?
  1. Хвилинка – цікавинка. (Слайд 31)
  • Бджілки дуже працьовиті комахи.
  • Кожна бджола щодня встигає навідати близько 7 тисяч квіток.
  • Щоб бджолі зібрати 100 грам меду, їй потрібно відвідати 1 мільйон квіток. (Демонстрування 100 г меду)

VII.  Підсумок уроку. (Слайд 32)

  • Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
  • Що вам було найлегше робити?
  • Що було складним?
  • Що найбільше сподобалось?

VII. Вербальне оцінювання.

  • Ви сьогодні на уроці трудилися як маленькі бджілки – трудівниці.

Я хочу вам сказать в кінці –

Ви сьогодні молодці. (Слайд 33)

Бджілки дякують вам за роботу на уроці. Вони підготували для вас діжечку з цукерками, які так і називаються «Бджілка». Бджілки хочуть, щоб ви були завжди працьовитими, як вони. (Слайд 34)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
8 лютого 2021
Переглядів
1040
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку