Тема уроку: Особливості будови елементарного роздуму
Мета: формувати вміння розрізняти тексти різних типів мовлення; формувати вміння будувати елементарний роздум; удосконалювати навички визначати тему й головну думку тексту, його типове значення; розвивати критичне мислення; збагачувати й уточнювати словниковий запас школярів.
Обладання: роздавальний матеріал, інтерактивна дошка (або кодоскоп).
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення мети і завдань уроку.
Що ми знаємо? |
Про що маємо дізнатись? |
Про що дізнались? |
|
|
|
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда.
|
|
РОЗПОВІДЬ |
|
|
|
ТИПИ МОВЛЕННЯ |
|
ОПИС |
|
|
|
|
РОЗДУМ |
|
|
|
|
|
|
ОЦІНКА |
ІІІ. Осмислення знань.
*Робота в групах.
Завдання. Прочитати подані на картках тексти. Визначити тип мовлення кожного з них. Свою думку обґрунтувати. Що об’єднує ці тексти? Визначити тему й головну думку кожного.
Текст А. У народі існує повір’я, що від тих батьків, які не знають та не дотримуються звичаїв, народжуються діти, що стають вовкулаками. У день Святого Юрія така дитина перекидається вовком та бігає разом з іншими звірами лісом. Потім вона знову стає людиною. Живучи в людській подобі, вовкулака з людьми не вітається, до церкви не ходить, звичаїв людських не знає і знати не хоче. Словник. Вовкулака - |
Текст Б. Різдвяну зірку виготовляли, як правило, із звичайного решета, до якого прикріпляли промені, обклеєні різнокольоровим промасленим папером. Зірку прикрашали фольгою, яскравими стрічками та китицями. Усередину вставляли свічку, яку під час виконання обряду запалювали. Зірка була яскрава, виразна, акуратно й ретельно оздоблена. Це був традиційний атрибут обряду колядування. Словник. Атрибут - |
Текст В. Людина не має права забувати народні звичаї, традиції, тому що душа її буде здpібнена. Не перейнявши від дідів та батьків усе найкраще з її народом надбаного, така людина не зможе це найкраще зберегти й передати у спадок своїм дітям та онукам. Ось чому знати й берегти народні традиції та звичаї зобов’язаний кожен з нас. Словник. Традиція - |
А) поділ тексту на логічні частини;
Б) ознайомлення учнів з будовою розгорнутого елементарного роздуму (з опорою на схему);
|
чому? |
|
ЩО З ЦЬОГО ВИПЛИВАЄ? |
|
ТЕЗА |
|
ДОКАЗ |
|
ВИСНОВОК |
|
тому що... через те,що... |
|
отже,... таким чином,... |
|
В) ознайомлення п’ятикласників з будовою стягненого елементарного роздуму (з опорою на схему);
|
Чому? |
|
|
|
ТЕЗА |
|
ДОКАЗ |
|
Тому що... |
|
Г) словникова робота.
РОЗДУМ – висловлювання, у якому автор передає свої міркування.
ТЕЗА – твердження, що потребує доведення.
ДОКАЗ (АРГУМЕНТ) – думка на підтвердження правильності висловленого твердження (тези).
ВИСНОВОК – логічний підсумок, остаточна думка.
*Робота в парах. З-поміж записаних на дошці слів і виразів виписати спочатку такі, що можуть поєднувати в тексті тезу й докази, а потім ті, що мають поєднувати докази та висновок.
Доведемо це. Тому що … . Це можна довести так (таким чином). Узагальним сказане. Це пояснюється так. Отже, … Через те, що… . Я думаю, що… . На мою думку…. Я впевнений, що … .
ІІІ. Рефлексія.
Завдання. Прочитати прислів’я. Яку тезу та які докази на її підтвердження можна дібрати до кожного з них так, щоб прислів’я було висновком? Дібрані тези й докази запишіть.
Підбиття підсумків уроку. *Бесіда.
Домашнє завдання. На основі однієї з тез (на вибір) попереднього завдання скласти й записати роздум. Дібрати влучний та образний заголовок.