Конспект уроку "Питальні речення"

Про матеріал
Конспект уроку "Питальні речення. Розділові знаки в кінці питальних речень . Логічний наголос у питальних реченнях. Складення діалогу. Вимова й написання слова дятел." з української мови 2 класу
Перегляд файлу

Зорянський ліцей Мирівської сільської ради Дніпропетровської області Нікопольського району

 

 

 

 

 

 

Українська  мова

Питальні речення. Розділові знаки в кінці питальних речень .  Логічний наголос у питальних реченнях. Складення діалогу. Вимова й написання слова дятел.

2клас

 

 

Виконала:

Корзун І.М.

 

 

 

09.03.2021

ЗМІСТ

Тема уроку:

Мета уроку:

Групи компетентностей, що формуються:

Тип уроку:

Обладнання:

План уроку

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Актуалізація знань.

III. Повідомлення теми  і завдань уроку.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

IV.1. Хвилинка каліграфії.

IV.2. Робота за підручником.

IV.3. Повідомлення вчителя.

IV.4. Робота над деформованим текстом

IV.5 Фізкультхвилинка.

IV.6. Формування навичок інтонування питальних речень. Лексична робота.

IV.7. Творча робота над реченням. Побудова питальних речень.

V. Підсумок уроку.

 


Тема уроку:

Питальні речення. Розділові знаки в кінці питальних речень .  Логічний наголос у питальних реченнях. Складення діалогу. Вимова й написання слова дятел.

Мета уроку:

Дати уявлення про питальне речення;формувати навички інформування питальних речень та вміння ставити логічний наголос; учити ставити запитання, закріплювати навички будувати  діалог;познайомити з новим словниковим словом; розвивати мову, пізнавальні  інтереси; розширювати  кругозір учнів; виховувати любов до читання,книги, до оточуючого світу. Обладнання: виставка  книжок про тварин; ілюстрації із зображенням білки,дятла,їжака,черепахи, «світлофори».

Групи компетентностей, що формуються:

Соціальна, полікультурна, комунікативна, інформаційна, самоосвіта і саморозвиток, продуктивна творча праця.

Тип уроку:

Комбінований.

Обладнання:

Виставка книжок про тварин, мультимедійна апаратура.

План уроку

  1. Організація класу.
  2. Актуалізація знань.
  3. Повідомлення теми і завдань уроку.
  4. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
  5. Підсумок уроку.

Хід уроку

  1. Організація класу.

Схилились голівки до праці мерщій,

Ти всі перешкоди здолати зумій.

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб кожна хвилина не втратилось марно.

  1. Актуалізація знань

Перевірка виконання вправи.

- Зачитайте записані речення про березу.

- Що ви можете розказати про ці речення?Якого вони виду?Які знаки стоять у кінці речень?

Заслуховування складених казок «Як осінь золото розсипала» (два - три учні).

  1. Повідомлення теми  і завдань уроку.

Сьогодні ми познайомимося ще з одним видом речень. Дізнаємося, які розділові знаки пишуться в кінці таких речень. Повторимо,як складається діалог, і вивчимо нове словникове слово.

  1. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
    1.                   Хвилинка каліграфії.

Давайте проведемо невелику розминку й повторимо  деякі великі (заголовні) букви.

Яка буква в алфавіті  стоїть після букви «йот»? після «еф»? після «ю»?

Запишіть їх каліграфічно. (К,Х,Я.)

           ,    ,  

  •  - Чи є серед записаних букв слово (Як)?
  •  - Складіть  із цим словом розповідне речення.

IV.2. Робота за підручником.

  • Бесіда за малюнком .
  • Що зображено на малюнку?
  • Хто відвідав бібліотеку?
  • Чи цікаво дітям у бібліотеці?
  • До кого вони звертаються за допомогою?
    • Читання діалогу (робота в парах).
  • - Прочитайте разом діалог, розподіливши ролі бібліотекаря і читача, і спробуйте продовжити діалог.
  • (Викликана пара демонструє виразне читання й продовжує діалог.)
  •    Вибіркове читання речень.
  • - Знайдіть у тексті діалогу речення, у яких про щось запитується.
  • прочитайте їх із питальною інтонацією.
  • - Який знак стоїть у кінці цих речень?
    • Читання правила  підручника.

- А чи знаєте ви, як називаються такі речення? Якщо ні, вам на допомогу прийде ваш помічник – підручник.

- Прочитайте правило  і дізнайтесь, як називаються речення, які ми сьогодні вивчаємо.

- Яке ж речення називається питальним?

- Який знак ставиться в кінці питального речення?

  • Вибіркове списування.

- Випишіть із даного діалогу два питальних речення.

- Як називаються речення-запитання?а речення-відповіді?

         IV.3. Повідомлення вчителя.

Ви знаєте, що з книжок можна довідатися про все на світі;про космос,історію,про чарівний світ казок,про рослини та тварини.

І на сьогоднішній урок я вас попросила принести одну з прочитаних книжок про тварин. Ось вони. Ця виставка сьогодні – наша класна бібліотека, і на перерві кожен із вас може виступити в ролі бібліотекаря: розказати й показати товаришам свою книжку,відповісти на запитання. Це дуже добре, що ви так багато читаєте,а значить, і багато вже знаєте. Деякі знання про тварин вам сьогодні будуть потрібні на уроці мови.

 

         IV.4. Робота над деформованим текстом

  • Робота із загадкою. Розширення кругозору учнів.

- За описом відгадайте, що це за тваринка.

F:\Маме\белки\belka2.gifХвіст трубою,спритні ніжки -

Плиг із гілки на сучок!

Носить все вона горішки

В золотий свій сундучок.

Круглі очі , мов горішки,

Кожушина хутряна,

Гострі вушка,наче ріжки,

У дуплі живе вона.                                                       Білка

  • Хто це? Правильно, це білка.

(Демонструється малюнок із зображенням білочки)

  • А чи знаєте ви, що білка живе в дуплі або гнізді, яке вона робить на гілках дерев? Вона часто виходить із своєї домівки. Білка любить стрибати по гілках. А ще вона розумна. Так, наприклад, стукне лапкою по гільці горіха й дивиться, яка довше гойдається. Значить, на цій гільці є горіхи. Щоб білка наїлась, їй потрібно за день з’їсти насіння з 28 шишок ялини. А ще, діти, у білки дуже  цінне хутро.  Про все це можна довідатися, читаючи книжки.
  •  Може, і ви щось знаєте про цю тваринку? Розкажіть.
  • Які речення ми використовуємо,коли про щось розповідаємо,повідомляємо?

 

  • Робота з віршем.
  • А  зараз перед нами дуже відповідальне завдання. Ми  повинні повернути на місце слова, які розігнав вітер-чаклун. Давайте їх прочитаємо.

(Слова записані на дошці.)

 

 

 

  • А тепер давайте повернемо їх на місце у вірш, який називається «Білочка»

(Дітям роздають картки з текстом вірша, у якому ці слова пропущено.)

Білочка

  • Де ти ,білочко,…(живеш)?
  • F:\Маме\белки\belka4.gifЩо ти, білочко,..(гризеш)?
  • У зеленому…(ліску),

У дуплі, у соснячку

Я гризу…(горішки),

І гриби, і …(шишки).

  • А в морози люті, злі

Ти не мерзнеш у дуплі?    

  • Мене добре зігріва

Моя шубка…(хутрова),,

І тому зимові дні

Мені зовсім…(не страшні).

 

Правильно!Із цим завданням ви впоралися. Але в цьому віршику є багато речень, у кінці яких стоїть ось такий знак.(Учитель показує картку із зображенням знака питання.)

  • Що це за речення?
  • Давайте з віршика виберемо й зачитаємо тільки питальні речення.
  • Давайте зробимо висновки. Які речення називаються питальними?
  •  Який знак ставимо в кінці питальних речень?

          IV.5 Фізкультхвилинка.

F:\Маме\белки\31690-214342-7a89c5e824ddf67ad2a7da076a15455d.gifЛапки в боки , вгору вушка.

Скачуть білочки – подружки.

Раз, два, три, чотири, п’ять ,

По гилках вони летять.

Кожен ранок на галяві

Спритно роблять вільні вправи.

Раз, два, три, чотири, п’ять,

Люблять білочки стрибать.

         IV.6. Формування навичок інтонування питальних речень. Лексична робота.

  • Робота із загадкою.
  • Відгадайте , який ще лісовий гість завітав до нас на урок.

 

.                Вірно людям я служу,

                                              .                їм дерева стережу,

F:\Маме\дятлы\wood.gif           Дзьоб міцний і гострий маю,

   шкідників ним добуваю.

                                   (Дятел)

C:\Users\Сергей\Desktop\38806259_0d99980a8efe.png

 

 

 

(Вивішується  малюнок із зображенням дятла.)

  • Робота над словниковим словом.
  • Запишіть і запам’ятайте  правопис слова дятел. Підкресліть букву, у написанні якої можна помилитися.

 

  • Робота з текстом вправи 133 (с.65 підручника).
  • Прочитайте спочатку питальні речення. Як ви їх відрізняєте?
  • Які слова питання виділені в реченні?
  • Їх треба вимовляти з більшою силою голосу. Потренуйтесь.
  • Прочитайте відповіді. Які це речення? Підвищуйте голос, коли читаєте виділені слова.
  • Зачитайте текст як діалог.
  • Спишіть перші два запитання й відповіді на них.

          IV.7. Творча робота над реченням. Побудова питальних речень.

Що таке живий куток?

- Прочитайте речення, записане на дошці.

Василько принеси їжачка до живого куточка.

C:\Users\Сергей\Desktop\38806259_0d99980a8efe.png(Демонструється малюнок із зображенням їжачка.)

 

  • Яке це речення?
  • C:\Users\Сергей\Desktop\znak-voprosa.jpgВам потрібно скласти до речення запитання і записати його в зошиті. Пам’ятайте, якщо це речення-запитання, то в кінці будемо ставити знак питання.

 

 

 

 

  • Нумо, хто вже склав запитання? Давайте запишемо їх на  дошці та в зошитах.

Хто приніс їжачка в живий куточок?

Кого приніс Василько в живий куточок?

Куди Василько приніс їжачка?

  • Речення складені й записані правильно, і розділовий знак поставлено такий, як треба. Але я хочу звернути вашу увагу на слова хто? кого? куди? Запам’ятайте, це питальні слова, і якщо вони в реченні є ,то їх треба вимовляти з більшою силою голосу. Давайте спробуємо!

(Проводяться тренувальні вправи.)

  • Діти, із цього речення ми дізналися, що в живому куточку жив їжачок. А чи знаєте ви, хто ще може жити в живому куточку?
  • Правильно! І їжачок, і хом’ячок справді можуть жити в живому куточку, а ще там може жити черепаха.

(Учитель показує малюнок із зображенням черепахи.)

C:\Users\Сергей\Desktop\raspisnaya-cherepaha.jpg

  • А чи знаєте ви, діти, що черепаха все своє життя росте? Живе вона до 100 років і більше. І панцир свій не міняє. Її панцир використовують для виготовлення різних коробок, а яйця та м'ясо у багатьох країнах вживають у їжу і вважають за ласощі.

Пам’ятайте , діти,  хто б не жив у живому куточку, ви повинні про них піклуватися: доглядати,годувати їх.

Бережіть всіх звірів,діти,

     Кожен з них повинен жити!!

7. Самостійна робота.

-  Пропоную вам виконати одне завдання за своїм вибором.

1. Дібрати й записати відповідні питальні слова до двох поданих речень.

… не візьмеш голими руками?

… не міняє свій панцир?

(слова для довідки: куди,кого,що,кому,де,хто,коли.)

Друге  завдання буде таким:

2.Із поданих слів скласти питальне речення,записати його.

  1. За поданою моделлю скласти й записати питальне речення.

Хто? що робить? що?

 

 

(Проводиться перевірка роботи за допомогою «світлофорів».)

  1. Підсумок уроку.

-  Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

Продовжимо заповнювати таблицю, яку склали на попередньому уроці.

Вид речень

Із якою митою

вони вживаються

Приклади речень

з окличною інтонацією

з неокличною інтонацією

Розповідні

Щоб щось розповісти,

повідомити

Пішла киця по водицю!

Пішла киця по водицю.

Питальні

Щоб про щось запитати

 

Чи пішла киця по водицю?

 

А чи бувають питальні речення, які вимовляються з окличною інтонацією, ми довідаємося на наступних уроках.

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
23 вересня 2021
Переглядів
1974
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку